Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej prowadziła Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Do grupy należeli członkowie mafii pruszkowskiej: Andrzej Z., ps. Słowik, Leszek D., ps. Wańka, i Janusz P., ps. Parasol, którzy zakończyli odbywanie zasądzonych im kar za udział w tym gangu.
700 tomów akt i załączników
Aktem oskarżenia skierowanym w zeszłym roku do Sądu Okręgowego w Szczecinie objęto 50 osób, w tym - oprócz "Słowika", "Wańki" i "Parasola" - m.in. Sebastiana W., Teresę W., Jerzego W., Krzysztofa O. - ps. Kręcony, Artura S. - ps. Pinokio, Sławomira F., Filipa F. i Mariusza B. Ostatecznie jednak sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Śledczy ustalili działanie dwóch grup przestępczych związanych z przedstawicielami tak zwanej starej grupy pruszkowskiej, czyli "Słowikiem" i "Wańką". Materiał dowodowy obejmuje ponad 300 tomów akt głównych i ponad 400 tomów załączników.
Członkowie grupy przestępczej dopuszczali się przestępstw skarbowych, polegających m.in. na wystawianiu nierzetelnych faktur VAT oraz legalizacji osiągniętych w ten sposób korzyści. Oskarżeni zostali również o typowe przestępstwa kryminalne, takie jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.
Zorganizowana grupa przestępcza działała co najmniej od sierpnia 2013 roku do września 2018 roku w Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie Polski.
Jak pisaliśmy w 2017 roku, "Słowik" i "Wańka" zostali zatrzymani w Warszawie podczas "mafijnego" spotkania - jak je określają policjanci z CBŚP. W spotkaniu brali udział nie tylko gangsterzy, o których było głośno w latach 90., obecni byli także przedstawiciele młodszego pokolenia, w tym ich synowie - jak np. "Młody Wańka".
W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Warszawie o godz. 10 ruszy proces w tej sprawie.
Zabójstwo gen. Papały i kierowanie gangiem
Dawni szefowie "Pruszkowa" z lat 90. - Janusz P., Andrzej Z. i Zygmunt R. - już wcześniej byli skazani prawomocnie w oddzielnym procesie za kierowanie gangiem. Przywódca gangu pruszkowskiego Andrzej Z. ps. "Słowik" oskarżony był także o udział w zabójstwie gen. Papały. Jednak w 2013 roku usłyszał wyrok uniewinniający i wyszedł z więzienia.
Autorka/Autor: ran
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl