Filmy wrócą do kina Tęcza

Autor:
b/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaBudynek kina Tęcza na Żoliborzu

W kinie Tęcza na Żoliborzu znów pokazywane będą filmy. A precyzyjniej, to na jego dziedzińcu. I nie trafią tam najnowsze produkcje z Hollywood, a filmy Andrzeja Wajdy. Cykl rozpocznie się w czwartek pokazem "Niewinnych czarodziejów". Zobaczyć będzie można także wystawę plenerową plakatów Andrzeja Pągowskiego "Wajda na nowo".

Letnie kino przy Suzina 6 zainauguruje działalność 14 lipca po zachodzie słońca. O godzinie 20.45 zostanie wyświetlony film "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy. Potem widzowie będą mogli jeszcze obejrzeć także "Polowanie na muchy" (21 lipca) i "Wszystko na sprzedaż" (28 lipca).

Pągowski namalował plakaty do wszystkich filmów Wajdy

W sierpniu na dziedzińcu kina Tęcza odbędą się kolejne pokazy plenerowe – tym razem będą to musicale, które wybrał zespół Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Zaplanowano m.in. seanse filmów "Upał" w reżyserii Kazimierza Kutza, "To tylko rock" Pawła Karpińskiego, "Hallo Szpicbródka" Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody oraz "Wielka majówka" Krzysztofa Rogulskiego. "Nieużywane podwórko w sercu Żoliborza zmieni się ponownie w przestrzeń sztuki, spotkań i ciekawych rozmów" - zachęca urząd miasta.

Kino to nie wszystko. W ramach projektu "Wajda na nowo" Andrzej Pągowski stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych – fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności, dokumentalnych. Plakaty powstały w 2021 roku w związku z 95. urodzinami i piąta rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy. 14 lipca o godzinie 19 na dziedzińcu Tęczy odbędzie się wernisaż prac połączony ze spotkaniem z autorem.

W budynku powstanie sala kinowa na 200 miejsc

Zabytkowy budynek dawnego kina Tęcza przekazano Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Obiekt czeka na remont. Po jego zakończeniu znajdzie się tam sala kinowa na niemal 200 miejsc, a także przestrzenie na wystawy i działania kulturalne.

Jak przypomina urząd miasta, budynek kina powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu. Od 1997 roku budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany. 

Autor:b/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości