11-latek choruje przez smog. "To pierwsza tego rodzaju diagnoza"

Źródło:
TVN24
Kolejne dowody na negatywny wpływ smogu
Kolejne dowody na negatywny wpływ smogu
TVN24
Kolejne dowody na negatywny wpływ smoguTVN24

11-latek z Warszawy choruje przez smog. To prawdopodobnie pierwszy pacjent z takim orzeczeniem. Chłopiec od lat w sezonie grzewczym narzeka na napady kaszlu i duszności. Podejrzeń chorób było wiele. W końcu w dokumentacji medycznej lekarka napisała, że dolegliwości związane są z zanieczyszczeniem powietrza. Łukasz Wieczorek ("Polska i Świat") o kolejnym dowodzie na to, jak niebezpieczny jest smog.

Mama 11-latka chce zachować anonimowość. Opowiada o synu, który od urodzenia jesienią i zimą cierpiał między innymi na kaszel, ostre zapalenie nosa i gardła, czy zapalenie ucha środkowego.

- Te objawy były na tyle uciążliwe, że między innymi musieliśmy wyciąć mu migdałki - mówi kobieta.

Ostatnia wizyta u lekarki nie pozostawia złudzeń. Dotychczasowe przypuszczenia, że to alergia albo inne choroby okazały się nietrafne.

- Usłyszałam rozpoznanie: podejrzenia nadreaktywności oskrzeli i alergii, wynikającej z zanieczyszczenia powietrza - relacjonuje dalej mama chłopca.

Walka ze smogiem TVN24

Pierwsza taka diagnoza

- To pierwsza tego rodzaju diagnoza. Do tej pory oczywiście były udowodnione związki wpływu smogu na zdrowie, natomiast nie mieliśmy czarno na białym w diagnozie lekarskiej informacji, że bezpośrednim czynnikiem powodującym takie stany jest smog - zauważa Weronika Michalak, dyrektor Heal Polska. Rodzice dostali skierowanie dla dziecka na oddział pulmonologiczny, na bardziej szczegółową diagnozę.

- Podczas tej diagnostyki, spirometrii, testów alergicznych znowu, okazuje się, że syn nie wykazuje żadnej nadreaktywności na te markery, które są w dotychczasowej diagnostyce stosowane - opowiada mama 11-latka.

Czyli, to nie jest alergia.

Likwidacja kopciuchów a liczba astmatyków

- Bardzo duże badanie profesor Ewy Czarnobilskiej z Krakowa, na 75 tysiącach dzieci w ciągu 10 lat pokazało, że wraz z poprawieniem się jakości powietrza w Krakowie, czyli z likwidacją prawie 40 tysięcy kotłów w stolicy Małopolski, odsetek dzieci astmatycznych spadł z 25 na 9 procent - przytacza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

O związku smogu ze zdrowiem lekarze mówią nie od dziś, jednak do dziś najprawdopodobniej nikt nie zapisał tego w dokumencie dla pacjenta.

Smog natychmiast wpływa na koncentrację dzieci
Smog natychmiastowo wpływa na koncentrację dzieciTVN24

- Mamy nadzieję, że ta pierwsza diagnoza będzie wręcz zachętą dla innych lekarzy i lekarek do stawiania podobnych diagnoz albo chociaż do analizy tego czynnika smogu - ocenia dalej Weronika Michałek, dyrektor Heal Polka.

- Już mam dosyć leczenia objawów, chorób mojego syna, ogólnie moich dzieci, bo to też nie sprzyja zdrowiu. Przyjmowanie antybiotyków, które zupełnie są chybionym rozwiązaniem w tym przypadku - żali się mama Maćka.

Walka ze smogiem

Walka ze smogiem trwa od lat i szybko pewnie się nie skończy. - Powinniśmy jak najszybciej odejść od spalania węgla i paliw stałych, bardzo uważnie śledzić kwestię spalania odpadów i jak najszybciej dokonać transformacji energetycznej - przekonuje Weronika Michałek.

O szybką reakcję rządzących apelują aktywiści, w tym przedstawiciele Rodziców dla Klimatu.

"Uważamy, że Ministerstwo Zdrowia nie może dłużej udawać, że nic się nie dzieje. Potrzebne są szeroko zakrojone badania sprawdzające, jak bardzo polskie dzieci już ucierpiały. Mieszkając w kraju z najbrudniejszym powietrzem w Unii Europejskiej" - apelują.

Zapytaliśmy, co na to resort zdrowia? Nie dostaliśmy na razie odpowiedzi. Sprawa jest poważna, bo smog najbardziej szkodzi dzieciom.

SmogTVN24

- Pyły zawieszone mają tendencję do opadania ku powierzchni ziemi, czyli małe dzieci wdychają de facto większe stężenie, które przypada na znacznie mniejsze powierzchnie układu oddechowego - uważa dr hab. n. med. Tadeusz M. Zielonka, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, pracownik WUM i Szpitala Czerniakowskiego.

W ostatnim sezonie grzewczym, na 211 badanych miejscowości, 180 nie spełniało zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej maksymalnej liczby dni ze smogiem

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl