Niezależnie od pogody w drewnianych domkach na terenie parku Magiczna na Białołęce przesiadują ludzie, którzy zrobili sobie z nich miejsce na zakrapiane imprezy. Mieszkańcy się skarżą, powtarzają się interwencje policji i straży miejskiej. Jednak park pozostanie otwarty przez całą dobę.
O sytuacji w parku Magiczna zaalarmowała nas czytelniczka, mieszkanka Białołęki. - W domkach, które stoją w parku, notorycznie odbywają się libacje z udziałem młodzieży. Alkohol się leje strumieniami, czuć marihuanę, słychać śpiewy i wrzaski - opowiada czytelniczka. - Około dwóch tygodni temu widziałam, jak do parku przyjechała straż miejska i dwa policyjne radiowozy. Sprzed domków wyprowadzono młodego mężczyznę w kajdankach. Został zatrzymany za posiadanie narkotyków - dodaje.
Zaznacza, że kiedyś park był zamykany na noc. - Teraz wszystkie cztery furtki są otwarte całą dobę. W parku nie jest już tak bezpiecznie. Dzięki zadaszeniom imprezy zakrapiane alkoholem odbywają się tu niezależnie od pogody - mówi nam białołęczanka.
Podkreśla, że z parku korzystają rodzice z dziećmi. W okolicy powstało wiele osiedli, na których nie ma dużego placu zabaw. Natomiast w parku jest ich kilka. To też dobre miejsce do treningu na otwartej siłowni oraz biegania.
Furtki zostaną otwarte
O sytuację w parku zapytaliśmy w Urzędzie Dzielnicy Białołęka, który opiekuje się tym terenem. - Rocznie wpływa do nas kilka skarg dotyczących zachowania osób korzystających z wiat. Nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby zgłoszeń w ostatnim czasie. Ale mieszkańcy interweniują w sprawie incydentów w parku Magiczna też na policji i w straży miejskiej - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka prasowa dzielnicy. - W związku z tym, że zaczęły się wakacje, młodzież spędza więcej czasu na zewnątrz, a aktywność niektórych młodych ludzi bywa destrukcyjna dla nich samych i dla otoczenia, poprosiliśmy policję i straż miejską o objęcie parku szczególnym nadzorem - dodaje.
Wśród mieszkańców pojawiła się informacja, że problematyczne domki mają zostać zlikwidowane. Urząd dzielnicy tego nie potwierdził. - Rozważamy różne scenariusze. Ale nie zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Kilka lat temu, po fali dewastacji, zdemontowaliśmy po dwie ściany w każdej wiacie. Teraz nie jest tak łatwo się w nich ukryć. Altany wraz z parkiem powstały w 2014 roku. Kosztowały 145 tysięcy złotych - wyjaśnia Gawkowska.
Mieszkańcy sugerują, że dzielnica powinna wrócić do zamykania parku późnym wieczorem i otwierania go wcześnie rano, kiedy korzystają z niego biegacze. Białołęcki ratusz planuje taki ruch, ale podczas letnich nocy furtki i tak pozostaną otwarte. - W poprzednich latach park był zamykany na noc tylko w sezonie jesienno-zimowym. W zależności od posiadanych środków planujemy ogłoszenie przetargu, którego zakres będzie obejmował także zamykanie parku Magiczna w miesiącach październik-marzec - przekazała Gawkowska.
Interwencje straży miejskiej
Jak poinformował referat prasowy stołecznej straży miejskiej, od 1 stycznia do 26 czerwca bieżącego roku mieszkańcy zgłosili 44 sprawy wymagające podjęcia działań. "Ze spraw, jakie zostały zgłoszone trzy dotyczyły spożywania alkoholu, cztery dotyczyły zakłócania ładu i porządku publicznego, dwie dotyczyły osób leżących, a 12 spraw dotyczyło zanieczyszczonego terenu. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in. nieprawidłowego postoju pojazdów, handlu w miejscu zabronionym lub interwencji dotyczących zwierząt" - wyliczyli strażnicy.
"W wyniku podjętych działań strażnicy przeprowadzili 73 kontrole o charakterze prewencyjnym. W ich trakcie funkcjonariusze podjęli 1 osobę nietrzeźwą w celu przewiezienia do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, wobec 11 osób zastosowali środki oddziaływania (pouczenie, plecenie, ostrzeżenie), jedna osoba została ukarana mandatem karnym. Ponadto strażnicy ujęli dwie osoby podejrzane o popełnienie czynów o charakterze przestępczym" - podała straż miejska.
Ławki, zieleń i przestrzeń sportowo-rekreacyjna
Park Magiczna to jedna z najmłodszych inwestycji o charakterze sportowo-rekreacyjnym w dzielnicy. W projekcie uwzględniono wyniki konsultacji społecznych z 2012 roku. W pierwszym etapie wytyczone zostały alejki, wzdłuż których ustawiono ławki. Zachowana została istniejąca zieleń i posadzono nowe drzewa oraz krzewy. Dookoła całego terenu wyznaczona została aleja z chodnikiem dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy. Młodzież zyskała miejsce do gier zespołowych w postaci wielofunkcyjnego boiska do gry m.in. w piłkę nożną i koszykówkę. Są też stoły do ping-ponga i skatepark oraz bikepark.
W kolejnym etapie mieszkańcy zyskali siłownię plenerową oraz stoły do gry w szachy. Dzieci natomiast mogą bawić się na kilku placach zabaw dostosowanych do różnych przedziałów wiekowych. Jest też dziki zakątek z figurami zwierząt oraz trzy altany edukacyjne.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl