"Alkohol się leje, czuć zapach marihuany". Mieszkańcy skarżą się na imprezy w popularnym parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drewniane domki w parku Magiczna
Drewniane domki w parku Magiczna
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Drewniane domki w Parku MagicznaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Niezależnie od pogody w drewnianych domkach na terenie parku Magiczna na Białołęce przesiadują ludzie, którzy zrobili sobie z nich miejsce na zakrapiane imprezy. Mieszkańcy się skarżą, powtarzają się interwencje policji i straży miejskiej. Jednak park pozostanie otwarty przez całą dobę.

O sytuacji w parku Magiczna zaalarmowała nas czytelniczka, mieszkanka Białołęki. - W domkach, które stoją w parku, notorycznie odbywają się libacje z udziałem młodzieży. Alkohol się leje strumieniami, czuć marihuanę, słychać śpiewy i wrzaski - opowiada czytelniczka. - Około dwóch tygodni temu widziałam, jak do parku przyjechała straż miejska i dwa policyjne radiowozy. Sprzed domków wyprowadzono młodego mężczyznę w kajdankach. Został zatrzymany za posiadanie narkotyków - dodaje.

Zaznacza, że kiedyś park był zamykany na noc. - Teraz wszystkie cztery furtki są otwarte całą dobę. W parku nie jest już tak bezpiecznie. Dzięki zadaszeniom imprezy zakrapiane alkoholem odbywają się tu niezależnie od pogody - mówi nam białołęczanka.

Podkreśla, że z parku korzystają rodzice z dziećmi. W okolicy powstało wiele osiedli, na których nie ma dużego placu zabaw. Natomiast w parku jest ich kilka. To też dobre miejsce do treningu na otwartej siłowni oraz biegania.

Furtki zostaną otwarte

O sytuację w parku zapytaliśmy w Urzędzie Dzielnicy Białołęka, który opiekuje się tym terenem. - Rocznie wpływa do nas kilka skarg dotyczących zachowania osób korzystających z wiat. Nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby zgłoszeń w ostatnim czasie. Ale mieszkańcy interweniują w sprawie incydentów w parku Magiczna też na policji i w straży miejskiej - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka prasowa dzielnicy. - W związku z tym, że zaczęły się wakacje, młodzież spędza więcej czasu na zewnątrz, a aktywność niektórych młodych ludzi bywa destrukcyjna dla nich samych i dla otoczenia, poprosiliśmy policję i straż miejską o objęcie parku szczególnym nadzorem - dodaje.

Wśród mieszkańców pojawiła się informacja, że problematyczne domki mają zostać zlikwidowane. Urząd dzielnicy tego nie potwierdził. - Rozważamy różne scenariusze. Ale nie zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Kilka lat temu, po fali dewastacji, zdemontowaliśmy po dwie ściany w każdej wiacie. Teraz nie jest tak łatwo się w nich ukryć. Altany wraz z parkiem powstały w 2014 roku. Kosztowały 145 tysięcy złotych - wyjaśnia Gawkowska.

Mieszkańcy sugerują, że dzielnica powinna wrócić do zamykania parku późnym wieczorem i otwierania go wcześnie rano, kiedy korzystają z niego biegacze. Białołęcki ratusz planuje taki ruch, ale podczas letnich nocy furtki i tak pozostaną otwarte. - W poprzednich latach park był zamykany na noc tylko w sezonie jesienno-zimowym. W zależności od posiadanych środków planujemy ogłoszenie przetargu, którego zakres będzie obejmował także zamykanie parku Magiczna w miesiącach październik-marzec - przekazała Gawkowska.

Interwencje straży miejskiej

Jak poinformował referat prasowy stołecznej straży miejskiej, od 1 stycznia do 26 czerwca bieżącego roku mieszkańcy zgłosili 44 sprawy wymagające podjęcia działań. "Ze spraw, jakie zostały zgłoszone trzy dotyczyły spożywania alkoholu, cztery dotyczyły zakłócania ładu i porządku publicznego, dwie dotyczyły osób leżących, a 12 spraw dotyczyło zanieczyszczonego terenu. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in. nieprawidłowego postoju pojazdów, handlu w miejscu zabronionym lub interwencji dotyczących zwierząt" - wyliczyli strażnicy.

"W wyniku podjętych działań strażnicy przeprowadzili 73 kontrole o charakterze prewencyjnym. W ich trakcie funkcjonariusze podjęli 1 osobę nietrzeźwą w celu przewiezienia do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, wobec 11 osób zastosowali środki oddziaływania (pouczenie, plecenie, ostrzeżenie), jedna osoba została ukarana mandatem karnym. Ponadto strażnicy ujęli dwie osoby podejrzane o popełnienie czynów o charakterze przestępczym" - podała straż miejska.

Ławki, zieleń i przestrzeń sportowo-rekreacyjna

Park Magiczna to jedna z najmłodszych inwestycji o charakterze sportowo-rekreacyjnym w dzielnicy. W projekcie uwzględniono wyniki konsultacji społecznych z 2012 roku. W pierwszym etapie wytyczone zostały alejki, wzdłuż których ustawiono ławki. Zachowana została istniejąca zieleń i posadzono nowe drzewa oraz krzewy. Dookoła całego terenu wyznaczona została aleja z chodnikiem dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów i rolkarzy. Młodzież zyskała miejsce do gier zespołowych w postaci wielofunkcyjnego boiska do gry m.in. w piłkę nożną i koszykówkę. Są też stoły do ping-ponga i skatepark oraz bikepark.

W kolejnym etapie mieszkańcy zyskali siłownię plenerową oraz stoły do gry w szachy. Dzieci natomiast mogą bawić się na kilku placach zabaw dostosowanych do różnych przedziałów wiekowych. Jest też dziki zakątek z figurami zwierząt oraz trzy altany edukacyjne.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rolnicy będą protestować w centrum Warszawy. - Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad - przekazał wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Nie obędzie się jednak bez poważnych utrudnień.

Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rolnicy protestujący przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi mają blokować trasę S7 w okolicach Radomia. Policja informuje o utrudnieniach na mazowieckich drogach, między innymi w Ciechanowie i w Płocku.

Rolnicy zapowiedzieli blokadę S7 w okolicy Radomia

Rolnicy zapowiedzieli blokadę S7 w okolicy Radomia

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie dramatycznych wydarzeń z ulicy Żurawiej. W niedzielę na jednej z klatek schodowych znaleziono nieprzytomną kobietę. 25-latka walczy o życie w szpitalu. W sprawie zatrzymano jedną osobę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że doszło do przestępstwa na tle seksualnym. 25-latka miała być przypadkową ofiarą.

Zaatakował młodą kobietę na ulicy i zostawił nieprzytomną na schodach. Miał kominiarkę i nóż

Zaatakował młodą kobietę na ulicy i zostawił nieprzytomną na schodach. Miał kominiarkę i nóż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o schodach smoleńskich. Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o schodach smoleńskich. Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że w Gostyninie (Mazowieckie) doszło do potrącenia matki z niemowlakiem. Policja potwierdziła zdarzenie. Kobieta i dziecko zostali przewiezieni do szpitala.

Potrącenie matki i niemowlaka. Kobieta jest w ciężkim stanie

Potrącenie matki i niemowlaka. Kobieta jest w ciężkim stanie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP

W Konstancinie-Jeziornie polscy aktywiści rozrzucili obornik przed bramą willi, w której mieszka rosyjski ambasador. Ustawili zakrwawioną rosyjską flagę z literą "Z" i rozstawili transparent z napisem: "Rosja = g****! Nie chcemy was w Europie! Wynocha!". To część happeningu zaplanowanego w drugą rocznicę pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

Rozrzucili obornik przed bramą willi rosyjskiego ambasadora

Rozrzucili obornik przed bramą willi rosyjskiego ambasadora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Ruters

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia prowadzą postępowanie dotyczące kradzieży z włamaniem do kontenera i food trucka. Wizerunek osób mogących mieć związek z tym przestępstwem zarejestrowały kamery. Policja publikuje ich zdjęcia i prosi o pomoc w ustaleniu ich tożsamości.

Włamanie do kontenera i food trucka. Policja szuka tych mężczyzn

Włamanie do kontenera i food trucka. Policja szuka tych mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu oparów. Dwie osoby zostały poparzone, z czego jedna została przewieziona do szpitala.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Wiadomo, co było przyczyną

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Wiadomo, co było przyczyną

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych wkrótce stanie przed sądem. Proces byłego już funkcjonariusza rozpocznie się w kwietniu. Wobec drugiego z mężczyzn postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stanie przed sądem

Źródło:
PAP

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bar Lussi nad dworcem Warszawa Śródmieście karmi warszawiaków nieprzerwanie od 32 lat. Jego specjalnością są od początku klasyczne zapiekanki. Ale zdaniem urzędników, budka stoi w centrum stolicy nielegalnie i nakładają na właściciela kary. Ten postanowił się wynieść.

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl