Wojsko rozstawia kontenery na Bemowie. Powstaje szpital polowy dla zakażonych żołnierzy

Autor:
Źródło:
TVN24
Kontenery stanęły na Bemowie
Kontenery stanęły na Bemowie tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
tvnwarszawa.plKontenery stanęły na Bemowie

Reporterzy24 od ubiegłego tygodnia informowali nas o szpitalu powstającym na Bemowie. - To placówka przygotowywana na potrzeby Wojska Polskiego - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Współczesne szpitale polowe nie przypominają tych z serialu "M*A*S*H" - obecnie rozwijanie takiej placówki polega na rozstawieniu kontenerów i podłączeniu ich do instalacji niezbędnych do leczenia pacjentów. Właśnie to robią teraz żołnierze w lesie bemowskim. 

- Rozmawiałem z żołnierzami. Potwierdzili, że to będzie szpital polowy dla chorych na COVID-19 - zaznaczył nasz informator.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Wojsko buduje dla wojska

Doniesienia o powstającym szpitalu polowym oficjalnie potwierdziło biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej. W przesłanym do naszej redakcji stanowisku czytamy, że szpitale kontenerowe przeznaczone są dla Sił Zbrojnych RP. 

- Bardzo aktywnie wspieramy cywilną służbę zdrowia w walce z pandemią. Musimy więc zapewnić zaplecze dla tych wojskowych, którzy w czasie tej pomocy zostaną zakażeni - informują nas pracownicy wydziału prasowego Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Identyczny, kontenerowy szpital polowy był rozkładany we Wrocławiu, kiedy polscy żołnierze wracali z jednej z zagranicznych misji. 

Wojna z wirusem

Resort obrony narodowej podkreśla, że do walki z pandemią wywołaną przez koronawirusa włączyło się już ponad trzy tysiące żołnierzy, z czego połowa z Wojsk Obrony Terytorialnej. "Do końca czerwca bieżącego roku ponad 100 tys. żołnierzy przeszło szkolenie z zakresu opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, pozwala to na wsparcie służb medycznych obciążonych walką z epidemią" - komunikuje MON.

Dodaje, że Wojsko Polskie ma w dyspozycji 14 szpitali i cztery ośrodki medycyny prewencyjnej. W razie potrzeby może rozwinąć dwa szpitale kontenerowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

"W gotowości jest też sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych oraz wykwalifikowana kadra. Siedem wojskowych laboratoriów wykonuje badania w kierunku obecności koronawirusa" - wylicza biuro prasowe MON.

Wojsko przygotowuje się też do przyjmowania pacjentów cywilnych w tymczasowym szpitalu, który powstaje w warszawskiej hali EXPO XXI. Jej otwarcie zaplanowano na 16 listopada.

Autor:

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości