Po raz 27. do stolicy zawitało Międzynarodowego Biennale Plakatu. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną prace z ostatnich trzech lat, ponieważ pandemia uniemożliwiła zorganizowanie imprezy w roku 2020. W ramach konkursu tematycznego uczestnicy zmierzyli się z zagadnieniem zmieniającego się świata w obliczu kwestii związanych ze zdrowiem.
Wystawa pokonkursowych w ramach 27. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu odbywa się w Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu. Prace są dostępne dla publiczności od 13 czerwca do 28 sierpnia. Przygotowali je artyści i artystki z całego świata w czasie pomiędzy poprzednią edycją z 2018 roku i bieżącym wydarzeniem.
W sobotę w Pałacu Czapskich ogłoszone zostały wyniki dwóch konkursów organizowanych w ramach Biennale - konkursu głównego oraz konkursu tematycznego. Kwestią, do której odnieśli się uczestnicy drugiej konkurencji, jest "zmieniający się świat a zdrowie". "Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19. Świat nadal się z nią nie uporał. Ale są tez inne zjawiska wpływające na zdrowie. Należą do nich degradacja środowiska naturalnego i globalna zmiana klimatu. Zmagamy się z także chorobami cywilizacyjnymi - pochodną osiągnięć ludzkości. Problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres! Zobaczmy, jak widzą ją plakaciści!" - napisali organizatorzy.
Ponadto jedną z wystaw towarzyszących będzie "Tolerancja", ekspozycja którą już można oglądać w placówce PROM Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej. To zbiorowa wystawa, która ma kolejne odsłony. Lokalni artyści ilustrują na swoich plakatach słowo tolerancja - zapisane w ich ojczystym języku. Plakaty pojawiają się w przestrzeni publicznej - w parkach, na kampusach uniwersyteckich, nawet w autobusach.
Pośród wystaw towarzyszących są też m.in. wystawa plakatu irańskiego czy SOS Świat. Wizualna petycja w sprawie kryzysu klimatycznego. Organizatorzy Biennale podają, że wśród imprez towarzyszących znajdują się także prezentacje, prelekcje, warsztaty dla profesjonalistów i dla dzieci. Szczegółowa lista wydarzeń jest dostępna na stronie Biennale.
Źródło: PAP