Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Tym razem będzie lokalnie. Siedem miejskich stref kibica

  TVN Warszawa

  "W tym roku postawiliśmy na lokalność"TVN24
  wideo 2/2

  Piłkarskie zmagania naszej reprezentacji na mistrzostwach świata będzie można obejrzeć w siedmiu strefach kibica. Tym razem zamiast jednej centralnej, ratusz postawił na kilka dzielnicowych miejsc spotkań dla fanów futbolu.

  Strefy zostały zlokalizowane tak, by były dostępne dla mieszkańców dwóch czy trzech dzielnic.

  - W 2012 roku mieliśmy olbrzymią strefę na placu Defilad, ale wtedy Warszawa była miastem gospodarzem Euro i taka duża strefa była dedykowana nie tylko mieszkańcom Warszawy i rządziła się innymi prawami. Tu organizowaliśmy ogromne zaplecze, również informacyjne, dla turystów. Edukowaliśmy, przygotowywaliśmy materiały na temat miasta. Chcieliśmy "sprzedać" Warszawę turystycznie i to się znakomicie udało - wspominała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

  Przy okazji mistrzostw świata miasto zmieniło nieco taktykę.

  - W tym roku postawiliśmy na lokalność, z myślą o tym, aby mieszkańcy w najbliższej okolicy mogli przyjść z rodziną i dziećmi, przyjaciółmi, sąsiadami i świetnie się bawić oglądając mecze - wyjaśniła.

  Siedem lokalizacji

  Wybór padł na siedem lokalizacji, które ustalili między sobą burmistrzowie dzielnic:

  - Bemowo - Amfiteatr im. Michaela Jacksona, ul. Raginisa, - Bielany - Serek Bielański (teren przy stacji metra Słodowiec), - Targówek Park Bródnowski, - Praga-Południe - przy Centrum Handlowym Promenada, - Śródmieście - przy Pałacu Kultury i Nauki (od strony Al. Jerozolimskich), - Ursynów - Kopa Cwila, - Wola - Amfiteatr w Parku Sowińskiego/Park Moczydło.

  Lokalizacje stref kibica
  Google Maps

  Wkrótce harmonogram transmisji

  W większości wyznaczonych stref kibice będą mogli obejrzeć wszystkie mecze grupowe biało-czerwonych, a także fazę pucharową. Jednak, jak zaznaczyła wiceprezydent, dzielnice opublikują wkrótce terminarz transmitowanych spotkań i może się on nieco różnić w zależności od danego miejsca.

  Oprócz piłkarskich emocji, w strefach na gości będą czekały inne atrakcje. Miasto zapowiada gry, konkursy z nagrodami, animacje i zabawy skierowane do najmłodszych kibiców. Nie zabraknie też punktów gastronomicznych z przekąskami i napojami. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent mówiła też, że strefy będą zabezpieczone i pojawią się przy nich toalety.

  Na teren stref nie będzie można wnosić alkoholu.

  - Dzielnice wydadzą między 200 a 300 tysięcy złotych na przygotowanie stref - poinformowała wiceprezydent. Większość z nich ruszy 19 czerwca, czyli w dniu meczu Polska-Senegal.

  Pierwszy mecz Polaków

  Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozpoczynają się 14 czerwca i potrwają do 15 lipca. Gospodarzem imprezy będzie Rosja. W walce o puchar zmierzą się reprezentacje 32 krajów. Na 12 stadionach, zlokalizowanych w 11 miastach zostaną rozegrane 64 mecze. Podczas meczu otwarcia Rosja zmierzy się z Arabią Saudyjską na stadionie Łużniki w Moskwie.

  Polacy trafili do grupy H. Swoje pierwsze spotkanie rozegrają 19 czerwca na stadionie Otkrytije Arena w Moskwie. Ich przeciwnikiem będzie Senegal. W kolejnych meczach drużyna Adama Nawałki zmierzy się z Kolumbią (24 czerwca w Kazaniu) oraz z Japonią (28 czerwca w Wołgogradzie).

  kk/r