Trzaskowski: nie będzie tak, że PiS z pogwałceniem prawa zmienia ulice

[object Object]
Rafał Trzaskowski o zmianach nazw ulicTVN24
wideo 2/5

- Trwają rozmowy z radnymi na temat zmiany nazw ulic - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 Rafał Trzaskowski. W ten sposób odniósł się do podmieniania tabliczek po nieudanej dekomunizacji. Tłumaczył również, dlaczego podpisał kartę LGBT+.

Prowadzący poranny program Konrad Piasecki pytał prezydenta Warszawy między innymi o tabliczki z nazwami ulic Jacka Kaczmarskiego, Grzegorza Przemyka czy Zbigniewa Romaszewskiego.

"Więcej w przyszłym tygodniu"

Trzaskowski zapewnił, że nie jest przesądzone, że znikną wszystkie tabliczki po cofniętej przez sąd dekomunizacji.

- Aktualnie rozmawiamy na ten temat z radnymi. Nie może być tak, że PiS zmienia nazwy ulic z pogwałceniem prawa, co potwierdził sąd - wyjaśniał Trzaskowski.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zapadną decyzje co do tego, które nazwy pozostaną. Na pytanie, czy będzie ulica Lecha Kaczyńskiego, powtórzył, że trzeba poczekać tydzień.

Zdanie mieszkańców

Prezydent stolicy zapowiedział, że w tej sytuacji należy brać pod uwagę zdanie warszawianek i warszawiaków, którzy chcieliby, aby część nazw z dekomunizacji pozostała. Zaznaczył, że sam jest za tym, żeby w stolicy były ulice imienia Grzegorza Przemyka czy Stanisława Pyjasa.

- Są jednak takie ulice jak na przykład Duracza (Teodor, polski działacz komunistyczny - red.), na które nie ma miejsca w mieście i wszyscy są co do tego zgodni. Są też takie, które są dyskusyjne i takie, które odpowiadają mieszkańcom - wskazał Trzaskowski.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że drogowcy rozpoczęli demontaż znaków z ulicą Lecha Kaczyńskiego. Na początku grudnia ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchylenie zarządzenia wojewody mazowieckiego o zmianie alei Armii Ludowej na ulicę Kaczyńskiego. Tego samego dnia analogiczne wyroki zapadły w sprawie 43 innych ulic.

"Wsłuchuję się w głos osób poszkodowanych"

Rafał Trzaskowski mówił również o podpisanej we wtorek karcie LGBT+. Na tvnwarszawa informowaliśmy o tym, że prezydent stolicy podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych.

Prezydent był pytany, czy jest to tak ważna decyzja, żeby podejmować ją już na początku kadencji. - Zaczęliśmy od żłobków i pomocy seniorom, ale pomoc osobom dyskryminowanym też jest bardzo istotna - odpowiedział Trzaskowski.

Dodał również, że nie należy trywializować problemu. - Jeżeli na bruk wyrzucani są ludzie z rodzin, które nie tolerują ich orientacji, i nie mają się gdzie podziać, to trzeba im pomóc - argumentował. Odniósł się w ten sposób do stworzenia hostelu dla osób LGBT, które zostały wyrzucone z domu.

Prowadzący program pytał również o wsparcie dla klubów sportowych społeczności LGBT.

- Jeżeli dochodzi do samobójstw w szkołach, bo dzieci są zaszczuwane, jeśli ludzie są dyskryminowani ze względu na odmienną orientację w klubach sportowych, to trzeba się tym zająć - wskazywał Trzaskowski. - Ja wsłuchuję się w głos tych ludzi, którzy zgłaszają pewne problemy. To seniorzy wiedzą lepiej, jak im pomóc. To nauczyciele wiedzą, jak im pomóc. To osoby, które są dyskryminowane, wiedzą lepiej, jak im pomóc, i ja się wsłuchuję w ich głos - wyjaśnił prezydent.

Co z Modlinem?

We wtorek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że marszałek Adam Struzik zadeklarował gotowość przejęcia udziałów w lotnisku w Modlinie. Rafał Trzaskowski wypowiedział się w "dogrywce" w tvn24.pl o możliwości odkupienia udziałów w modlińskim lotnisku od rządu PiSu. - Propozycja pojawiła się dopiero wczoraj, więc jest za wcześnie, żeby ogłaszał decyzję. Nie wykluczam zainteresowania Warszawy w tej kwestii - mówił. Prezydent Warszawy przekonywał również, że zależy mu na rozwijaniu lotniska w Modlinie. - Jedynym i dobrym rozwiązaniem jest to, żeby w Warszawie funkcjonowało lotnisko Chopina i żeby rozwijał się również Modlin, który jest położony na terenach Skarbu Państwa, więc nikogo nie trzeba wysiedlić ani nic kupować. Chcemy go rozbudować, a nie przenosić do Radomia - wyjaśnił. Gość programy pytany był również, czy lotnisko w Modlinie przynosi zyski i czy byłaby to inwestycja, która zaprocentuje. - Przede wszystkim jest to lotnisko, które jest potrzebne. Nie znam w tej chwili bilansu finansowego, ale będę się z tym zapoznawał w momencie podejmowania decyzji - stwierdził. Trzaskowski zapewniał również, że lotnisko w Modlinie jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Polsce.

Obietnice wyborcze

Piasecki w "dogrywce" na tvn24.pl pytał Trzaskowskiego o realizację obietnic wyborczych, w tym posadzenie miliona drzew w Warszawie. Prowadzący wskazał, że w ubiegłym roku zostało pojawiło się sześć tysięcy drzew.

- Zaczynamy sadzić drzewa. W 50 dni nie mogłem zrobić wszystkiego, co obiecałem. Może mnie pan rozliczyć za pięć lat, ale niektóre obietnice są już wcielone - odparł prezydent. - Zapowiadamy rewolucje jeśli chodzi o zieleń. Jest Justyna Glusman, która będzie odpowiadać za zieleń i jakość powietrza, więc się do tego przygotowujemy - tłumaczył.

Trzaskowski odniósł się również do finansowania modernizacji Skry. - Nikogo tak naprawdę nie interesuje czy Skra będzie robiona za fundusze z unii czy z pomocą inwestora. Ważne, że będzie odbudowana - wyjaśnił Trzaskowski. - To jasne, że niektóre z tych obietnic trzeba będzie realizować za pieniądze unijne, gdzieniegdzie będziemy szukali wsparcia inwestora, bo nie na wszystko są pieniądze w budżecie. Na końcu dla mieszkańców ważne będzie tylko, czy obietnica została spełniona - dodał.

mp/ran

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl