Trzaskowski: nie będzie tak, że PiS z pogwałceniem prawa zmienia ulice

[object Object]
Rafał Trzaskowski o zmianach nazw ulicTVN24
wideo 2/5

- Trwają rozmowy z radnymi na temat zmiany nazw ulic - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 Rafał Trzaskowski. W ten sposób odniósł się do podmieniania tabliczek po nieudanej dekomunizacji. Tłumaczył również, dlaczego podpisał kartę LGBT+.

Prowadzący poranny program Konrad Piasecki pytał prezydenta Warszawy między innymi o tabliczki z nazwami ulic Jacka Kaczmarskiego, Grzegorza Przemyka czy Zbigniewa Romaszewskiego.

"Więcej w przyszłym tygodniu"

Trzaskowski zapewnił, że nie jest przesądzone, że znikną wszystkie tabliczki po cofniętej przez sąd dekomunizacji.

- Aktualnie rozmawiamy na ten temat z radnymi. Nie może być tak, że PiS zmienia nazwy ulic z pogwałceniem prawa, co potwierdził sąd - wyjaśniał Trzaskowski.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zapadną decyzje co do tego, które nazwy pozostaną. Na pytanie, czy będzie ulica Lecha Kaczyńskiego, powtórzył, że trzeba poczekać tydzień.

Zdanie mieszkańców

Prezydent stolicy zapowiedział, że w tej sytuacji należy brać pod uwagę zdanie warszawianek i warszawiaków, którzy chcieliby, aby część nazw z dekomunizacji pozostała. Zaznaczył, że sam jest za tym, żeby w stolicy były ulice imienia Grzegorza Przemyka czy Stanisława Pyjasa.

- Są jednak takie ulice jak na przykład Duracza (Teodor, polski działacz komunistyczny - red.), na które nie ma miejsca w mieście i wszyscy są co do tego zgodni. Są też takie, które są dyskusyjne i takie, które odpowiadają mieszkańcom - wskazał Trzaskowski.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że drogowcy rozpoczęli demontaż znaków z ulicą Lecha Kaczyńskiego. Na początku grudnia ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchylenie zarządzenia wojewody mazowieckiego o zmianie alei Armii Ludowej na ulicę Kaczyńskiego. Tego samego dnia analogiczne wyroki zapadły w sprawie 43 innych ulic.

"Wsłuchuję się w głos osób poszkodowanych"

Rafał Trzaskowski mówił również o podpisanej we wtorek karcie LGBT+. Na tvnwarszawa informowaliśmy o tym, że prezydent stolicy podpisał deklarację na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych.

Prezydent był pytany, czy jest to tak ważna decyzja, żeby podejmować ją już na początku kadencji. - Zaczęliśmy od żłobków i pomocy seniorom, ale pomoc osobom dyskryminowanym też jest bardzo istotna - odpowiedział Trzaskowski.

Dodał również, że nie należy trywializować problemu. - Jeżeli na bruk wyrzucani są ludzie z rodzin, które nie tolerują ich orientacji, i nie mają się gdzie podziać, to trzeba im pomóc - argumentował. Odniósł się w ten sposób do stworzenia hostelu dla osób LGBT, które zostały wyrzucone z domu.

Prowadzący program pytał również o wsparcie dla klubów sportowych społeczności LGBT.

- Jeżeli dochodzi do samobójstw w szkołach, bo dzieci są zaszczuwane, jeśli ludzie są dyskryminowani ze względu na odmienną orientację w klubach sportowych, to trzeba się tym zająć - wskazywał Trzaskowski. - Ja wsłuchuję się w głos tych ludzi, którzy zgłaszają pewne problemy. To seniorzy wiedzą lepiej, jak im pomóc. To nauczyciele wiedzą, jak im pomóc. To osoby, które są dyskryminowane, wiedzą lepiej, jak im pomóc, i ja się wsłuchuję w ich głos - wyjaśnił prezydent.

Co z Modlinem?

We wtorek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że marszałek Adam Struzik zadeklarował gotowość przejęcia udziałów w lotnisku w Modlinie. Rafał Trzaskowski wypowiedział się w "dogrywce" w tvn24.pl o możliwości odkupienia udziałów w modlińskim lotnisku od rządu PiSu. - Propozycja pojawiła się dopiero wczoraj, więc jest za wcześnie, żeby ogłaszał decyzję. Nie wykluczam zainteresowania Warszawy w tej kwestii - mówił. Prezydent Warszawy przekonywał również, że zależy mu na rozwijaniu lotniska w Modlinie. - Jedynym i dobrym rozwiązaniem jest to, żeby w Warszawie funkcjonowało lotnisko Chopina i żeby rozwijał się również Modlin, który jest położony na terenach Skarbu Państwa, więc nikogo nie trzeba wysiedlić ani nic kupować. Chcemy go rozbudować, a nie przenosić do Radomia - wyjaśnił. Gość programy pytany był również, czy lotnisko w Modlinie przynosi zyski i czy byłaby to inwestycja, która zaprocentuje. - Przede wszystkim jest to lotnisko, które jest potrzebne. Nie znam w tej chwili bilansu finansowego, ale będę się z tym zapoznawał w momencie podejmowania decyzji - stwierdził. Trzaskowski zapewniał również, że lotnisko w Modlinie jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Polsce.

Obietnice wyborcze

Piasecki w "dogrywce" na tvn24.pl pytał Trzaskowskiego o realizację obietnic wyborczych, w tym posadzenie miliona drzew w Warszawie. Prowadzący wskazał, że w ubiegłym roku zostało pojawiło się sześć tysięcy drzew.

- Zaczynamy sadzić drzewa. W 50 dni nie mogłem zrobić wszystkiego, co obiecałem. Może mnie pan rozliczyć za pięć lat, ale niektóre obietnice są już wcielone - odparł prezydent. - Zapowiadamy rewolucje jeśli chodzi o zieleń. Jest Justyna Glusman, która będzie odpowiadać za zieleń i jakość powietrza, więc się do tego przygotowujemy - tłumaczył.

Trzaskowski odniósł się również do finansowania modernizacji Skry. - Nikogo tak naprawdę nie interesuje czy Skra będzie robiona za fundusze z unii czy z pomocą inwestora. Ważne, że będzie odbudowana - wyjaśnił Trzaskowski. - To jasne, że niektóre z tych obietnic trzeba będzie realizować za pieniądze unijne, gdzieniegdzie będziemy szukali wsparcia inwestora, bo nie na wszystko są pieniądze w budżecie. Na końcu dla mieszkańców ważne będzie tylko, czy obietnica została spełniona - dodał.

mp/ran

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl