Tramwaje na nowym moście pod koniec roku

mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID
mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID
Lech Marcinczak/ Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/ Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plmówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID

Pierwsze samochody na moście Skłodowskiej pojawiły się w niedzielę. Teraz mieszkańcy Bielan i Białołęki zastanawiają się, kiedy nową przeprawą pojadą tramwaje. - Jest to możliwe na przełomie 2012 i 2013 roku - zapowiada Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Wszystko zależy od tego, kiedy Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, który odpowiada za całość inwestycji, umożliwi tramwajarzom budowę sieci trakcyjnej. ZMID obiecuje, że nastąpi to w kwietniu. - Na części tramwajowej mostu musimy jeszcze zbudować przystanki oraz całe torowisko - mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID. Zapewnia, że wszystkie prace skończą się w czerwcu.

Trakcja za ponad 10 mln

Tramwajarze, do których będzie należało wybudowanie 2,3 kilometra sieci trakcyjnej, nie czekają z założonymi rękami.

- Rozpoczęliśmy budowę podstacji na skrzyżowaniu ul. Obrazkowej z Życzliwą. Jest ona jednym z głównych elementów budowy układu zasilania. Czeka nas jeszcze budowa słupów oraz sieci trakcyjnej.

- Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie roku 2012 i 2013 pojedziemy przez most Skłodowskiej pierwszymi dwukierunkowymi tramwajami - obiecuje.

Pętla na raty

Most obsługiwać będą tramwaje, jakich w Warszawie jeszcze nie stosowano. Wyprodukowane przez bydgoską PESĘ, będą wyposażone w dwie kabiny dla motorniczego i drzwi z obu stron. Składy dojadą jedynie do ulicy Myśliborskiej, gdzie nie będzie pętli - motorniczy, jak w metrze, przesiądzie się z jednej kabiny do drugiej i pojedzie w przeciwnym kierunku.

Docelowa pętla ma powstać na Winnicy, jednak po protestach mieszkańców, w lipcu zeszłego roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową wydaną przez prezydent miasta. Zarząd Transportu Miejskiego odwołał się od tej decyzji.

- Na chwilę obecną nie mogę powiedzieć, kiedy tramwaje dojadą do Mehoffera. Terminu na razie nie znamy – wyjaśniał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik ZTM

as/wp/roody

Pozostałe wiadomości