Tak zmieni się Ogród Krasińskich

fot. Abies Architektura Krajobrazu
fot. Abies Architektura Krajobrazu

Choć do zapowiadanej modernizacji Ogrodu Krasińskich jeszcze sporo czasu, postanowiliśmy już teraz pokazać "na żywym organizmie" co zmieni się w tym wyjątkowym śródmiejskim parku. Wspólnie z jedną z projektantek ze zwycięskiej pracowni przeszliśmy alejkami, żeby spojrzeć oczami wyobraźni na ogród A.D. 2014.

Naszą podróż zaczynamy, jakżeby inaczej, od głównego wejścia do parku. Zaniedbana brama od strony ul. Bohaterów Getta od lat aż prosi się o odnowę. Tak też się stanie, ale prac wokół będzie więcej.

Część drzew do usunięcia

- Zgodnie z wytycznymi konkursowymi i koncepcją zawartą w naszym projekcie pomysł jest taki, żeby odsłonić wejście na pałac. Po osi powinien być widok na jego elewację - mówi Katarzyna Jarosz z Abies Architektura Krajobrazu, pracowni, która wygrała konkurs na modernizację ogrodu. Wszystko po to, żeby park odzyskał świetność z czasów, gdy pod koniec XIX w. przeprojektował go znany warszawski ogrodnik - Franciszek Szanior.

Usuniętych będzie część drzew. - Drzewostan zostanie prześwietlony ze względu na zły stan zdrowotny. Będziemy się starali oczywiście usuwać drzewa o najmniejszej wartości zarówno przyrodniczej, jak i historycznej - zaznacza projektantka.

Park ma być też ogrodzony - cały, nie tylko od strony ul. Andersa.

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

Rura zmieniona w kaskadę

Zaraz za bramą skręcamy w lewo i kierujemy się ku górce z kaskadą, a właściwie z rurą, z której leci woda. - Przy propozycji odtworzenia tego miejsce wzorowaliśmy się na innych parkach projektowanych przez Franciszka Szaniora, m.in. Skaryszewskim i Ujazdowskim - mówi Katarzyna Jarosz.

Odnowiony będzie też pobliski kanałek, którym od górki płynie woda do stawu. - Znikną betonowe umocnienia i elementy. Pomiędzy strumieniem a stawem będzie mostek kamienny - tłumaczy Jarosz.

Zmieni się też sam staw - przede wszystkim znikną ogrodzenia i żywopłoty przysłaniające widok. Staw również straci betonowe umocnienia, a w środku pojawi się roślinność wodna. Znikną schodki od strony placu zabaw, niedaleko powstanie mini-taras widokowy.

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

Alejki mineralne

Naszą podróż kontynuujemy w kierunku placu zabaw. Warto jednak wcześniej zaznaczyć, jak zmienią się asfaltowe alejki. - W części historycznej, czyli środkowej, będą wyłącznie nawierzchnie mineralne. Dokładnie to będzie kruszywo, na tyle twarde, że nie będzie przeszkadzało w poruszaniu. Kłopotów nie będą miały też osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim. A woda będzie w nawierzchnię wsiąkała - mówi Katarzyna Jarosz.

Ale już rowerzyści po tej nawierzchni nie pojadą. Dla nich zarezerwowano alejkę w części południowej. - Będzie z kruszywa mineralnego stabilizowanego żywicą - wyjaśnia projektantka.

Sam plac zabaw powróci do "korzeni". - Odzyska swoją oryginalną formę trójliścia. Będzie dla dzieci najmłodszych. Będą tama przyrządy nawiązujące do historycznych, drewnianych zabawek, jakie pojawiały się na tego typu placach - tłumaczy projektantka. - Niedaleko stanie altanka, która też była projektowana przez Szaniora.

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl/Abies Architektura Krajobrazu
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl/Abies Architektura Krajobrazu

Dywan i fontanna

Po drodze nie mogliśmy oczywiście ominąć dywanu kwiatowego przy, którym często przesiadują spacerowicze. - Odzyska swoją formę z XX-lecia międzywojennego - zapewnia Katarzyna Jarosz. - Pojawią się pojedyncze krzewy, a także historyczna forma obwódki wokół rabaty. Jest to forma, która kiedyś była, ale została zniszczona i zdemontowana - dodaje.

Do życia ma wrócić też stara fontanna znajdująca się przy pałacu. - Fontanna będzie, natomiast w tej chwili szczegółowych rozwiązań nie mamy. W związku z tym, że jest elementem historycznym będziemy starali się zrobić ją zgodnie z projektem oryginalnym - mówi projektantka.

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

Kolejne place zabaw

Na deser została część południowa - przez wielu mieszkańców uważana za najmniej przyjazną. Projektanci chcą jednak spojrzenie warszawiaków na ten fragment ogrodu zmienić. W narożniku wschodnio-południowym powstaną dwa place zabaw. - Dla dzieci starszych i młodzieży – zaznacza Jarosz. Będą zjeżdżalnie, duża szachownica i elementy do wspinaczki.

Projektanci tchną życie również w zaniedbany placyk z krzakami leżący niedaleko. - Zaproponowaliśmy plac wypoczynkowy, a także punkt widokowy i plac wodny – wylicza projektantka. Mini-plac ma przypominać ten, który znajduje się w Parku Fontann na podzamczu. Tam dzieci biegają pomiędzy wyskakującą spod ziemi wodą.

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl, Abies Architektura Krajobrazu

Ożywić schron

Metamorfozę przejść ma również tzw. schron Stefana Starzyńskiego. – Chcemy wykorzystać podziemia, które mają wartość historyczną, do stworzenia przestrzeni wystawienniczej i kulturalnej – zapewnia projektantka. – Mogłyby się tam odbywać warsztaty i wystawy.

Budynek znajdujący się nad bunkrem ma zostać rozebrany. W zamian powstanie pawilon. – Znalazłoby się tam miejsce dla małej gastronomi, a na dziedzińcu możliwe byłoby organizowanie imprez - mówi Jarosz.

Ogród Krasińskich w nowym wydaniu mamy zobaczyć w 2014 r. W najbliższy poniedziałek odbędzie się otwarta dla wszystkich dyskusja nad nowym projektem parku. Porozmawiać o koncepcji będzie można w ratuszu przy pl. Bankowym (s. 131). Początek o godz. 17.

Andrzej Rejnson

Pozostałe wiadomości

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP