Tajemnicze worki przy drzewach. Już ponad tysiąc treegatorów

Miasto Stołeczne Warszawa/FacebookTreegatory chronią młode drzewa

Mają pojemność około 50 litrów, a na powierzchni małe otwory. Zarząd Zieleni zamontował ponad tysiąc treegatorów, czyli worków z wodą, które chronią młode drzewa w czasie upałów.

Są wykorzystywane we wszystkich dzielnicach, ale najwięcej jest ich w centrum i okolicach. Oplatają pnie młodych drzew, a wyciekająca przez otwory woda wolno wsiąka w glebę. Długość ich stosowania uzależniona jest od potrzeb, lokalizacji i kondycji drzewa.

"Drzewa lepiej korzystają z wody"

- Treegatory powoli uwalniają wodę do gruntu, co jest dużo lepszym rozwiązaniem w porównaniu ze standardowymi metodami nawadniania. Drzewa lepiej korzystają z tej wody - wyjaśnia Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni.

Do tej pory miasto zamontowało już około 1200 worków przy najbardziej ruchliwych ulicach, gdzie - jak mówi Burkacki - drzewa mają najtrudniejsze warunki bytowania.

- Mają na celu ułatwić drzewom, szczególnie tym najmłodszym, proces adaptacji - dodaje Burkacki.

"Oddziałują pozytywnie"

- W tym roku worki pojawiły się w maju, będą pewnie do jesieni, wszystko zależy od pogody, klimatu - zapowiada Mariusz Burkacki. - Pierwszy raz zamontowane były w 2018 roku, około 200 worków, żeby zobaczyć, jak się sprawdzają. Okazało się, że są przydatne, że oddziałują pozytywnie. Służą naszym drzewom i w przyszłym roku pewnie też będą wykorzystywane. Będziemy się zastanawiać nad kolejnym - przyznał rzecznik.

Worki są usuwane na okres zimy. Wtedy są czyszczone, osuszane i składowane w magazynie.

Pisaliśmy też o płonącym 600-letnim dębie na Ursynowie:

ab/em/b

[object Object]
"Jest tak mocno spalony, że nie można chodzić dookoła"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Stołeczne Warszawa/Facebook

Pozostałe wiadomości