Tablica upamiętniająca Piotra Szczęsnego na placu Defilad

Tablica upamiętniająca Piotra Szczęsnego na placu Defilad
Źródło: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
"Ja zwykły szary człowiek" - tablica z takim napisem pojawiła się na placu Defilad. Ma upamiętniać Piotra Szczęsnego - mężczyznę, który podpalił się w tym miejscu.

Zamontowanie tablicy było - jak mówi nam rzecznik warszawskiego ratusza - bezpośrednią inicjatywą władz Warszawy. - Była to sytuacja bardzo wstrząsająca i poruszająca. Chcieliśmy w jakiś symboliczny sposób, nie poprzez pomniki, upamiętnić to tragiczne wydarzenie w miejscu, gdzie się wydarzyło - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk.

I dodaje, że tabliczka była konsultowana z miejskim Biurem Architektury.

"Testament Piotra jest krzykiem niepokoju, krzykiem bezradności, krzykiem protestu. Ale jest krzykiem miłości, nie nienawiści" - mówił ks. Boniecki na pogrzebie Piotra Szczęsnego. Zwykły, Szary Człowiek został dziś upamiętniony na pl. Defilad" - napisała na Twitterze sama prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Testament Piotra jest krzykiem niepokoju, krzykiem bezradności, krzykiem protestu. Ale jest krzykiem miłości, nie nienawiści" - mówił ks. Boniecki na pogrzebie Piotra Szczęsnego. Zwykły, #SzaryCzłowiek został dziś upamiętniony na pl. Defilad. pic.twitter.com/Pi4nLR8zCy— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 15 listopada 2017

"Spokojny mąż, dobry ojciec"

Tragiczne zdarzenie miało miejsce 19 października. Piotr Szczęsny (jego bliscy wyrazili zgodę na publikację nazwiska zmarłego - red.) podpalił się na placu Defilad, nieopodal wejścia do Pałacu Kultury i Nauki. Pracownicy PKiN ugasili mężczyznę jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Sprawą zajęła się policja i prokuratura. Ze wstępnych ustaleń policjantów po zdarzeniu wynikało, że 54-latek z małopolskich Niepołomic prawdopodobnie oblał się jakąś substancją.

Przy mężczyźnie znaleziono megafon, ulotki i manifest. Napisał w nim, że sprzeciwia się "ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu prawa i Konstytucji RP, marginalizowaniu i ośmieszaniu Polski na arenie międzynarodowej, zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, sądach i prokuraturze, niszczeniu autorytetów i dzieleniu społeczeństwa".

Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Miał poparzone około 80 procent powierzchni ciała. 29 października zmarł.

Piotr Szczęsny był z wykształcenia chemikiem, z zamiłowania poetą. W młodości działał w Solidarności, a w wolnej Polsce został przedsiębiorcą. Bliscy mówili o nim: inteligentny człowiek, spokojny mąż, dobry ojciec.

Zobacz jak wyglądał Marsz Milczenia ku pamięci Piotra Szczęsnego:

Marsz Milczenia ku pamięci Piotra Szczęsnego

Źródło: TVN24
Marsz Milczenia dotarł na Nowogrodzką
Marsz Milczenia dotarł na Nowogrodzką
Teraz oglądasz
Marsz ku pamięci Piotra Szczęsnego
Marsz ku pamięci Piotra Szczęsnego
Teraz oglądasz
Marsz Milczenia na placu Defilad
Marsz Milczenia na placu Defilad
Teraz oglądasz

Marsz Milczenia ku pamięci Piotra Szczęsnego

kw

Czytaj także: