Stacja metra Rondo Daszyńskiego: peron już jest, czas na tory

Postęp prac na stacji rondo Daszyńskiego
Postęp prac na stacji rondo Daszyńskiego
AGP Metro
AGP MetroPostęp prac na stacji rondo Daszyńskiego

Budowa stacji metra Rondo Daszyńskiego wkroczyła w ostatnie etap. Powstała już platforma peronu, zamknięto też największy z otworów technologicznych, który służył do usuwania urobku. Teraz przyszedł czas na zakrywanie konstrukcji piaskową zasypką i instalację torowisk.

"W sześć tygodni powstała platforma peronu, z której już niedługo skorzystają pasażerowie jadący metrem na wschód. Zamknięty też został największy z otworów technologicznych, który służył do usuwania urobku z wnętrza stacji" - informuje firma AGP Metro, która odpowiada za budowę II linii podziemnej kolejki.

Na ostatniej prostej przyszedł czas na wyrównanie nawierzchni i schowanie większości konstrukcji pod piaskiem, który stanowić będzie podstawę odtwarzanych ulic. Bezpośrednio przy skrzyżowaniu z ul. Towarową widać już nawet otwarty wykop, w którym powstają dwa ostatnie wejścia do metra.

Układają tory i tynkują

Dzięki zamknięciu największego spośród wszystkich otworów technologicznych na stacji, można było rozpocząć murowanie ostatnich 12 pomieszczeń na poziomie -1. Trwa tynkowanie wnętrz, a w części głównej stacji układana jest kamienna posadzka.

"Gotowe są także dwie konstrukcje schodów prowadzących na peron. Sponad nich rozciąga się widok na halę peronową, która w ciągu półtora miesiąca przybrała niemal ostateczny kształt" - zapewniają budowniczowie metra.

Rozpoczęła się instalacja torowisk - w pierwszej kolejności pracami objęto tor południowy, który czeka już na zabetonowanie.

Koniec prac w tym roku

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. W czerwcu 2011 roku rozpoczęły się pierwsze utrudnienia dla kierowców. Zamknięto między innymi ulicę Sokolą, Prostą i Świętokrzyską.

Inwestycja początkowo gotowa miała być w październiku 2013 r. Obecny termin jej zakończenia to 30 września 2014 r.

Na opóźnienia wpłynęły między innymi początkowe kłopoty z uzyskaniem wszystkich pozwoleń na budowę stacji i tuneli. Budowniczowie zmierzyć musieli się również zalaniem stacji na Powiślu, jak również osuwiskiem na ul. Świętokrzyskiej. Ponadto prace utrudniało znajdowanie niewybuchów z II wojny światowej.

Na razie siedem stacji

Centralny odcinek II linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Te stacje to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet (wcześniej Nowy Świat), Centrum Nauki Kopernik (wcześniej Powiśle), Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Pasażerów wozić ma 20 pociągów inspiro.

W późniejszym czasie metro pojechać ma również na Wolę i Targówek. Jak zapowiadają urzędnicy, na całość budowy II linii zakończyć ma się w 2022 roku.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

bf/ran

Pozostałe wiadomości