Służewiec walczy o bazarek. Spółdzielnia chce budować blok

Bazar ma zniknąć za dwa lata
Bazar ma zniknąć za dwa lata
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Bazar ma zniknąć za dwa lataArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Służewca mobilizują się w obronie bazarku przy Rzymowskiego. Spółdzielnia ma inwestycyjne plany wobec tego terenu, a dzielnica twierdzi, że niewiele może zrobić, aby utrzymać targowisko.

Na Służewcu, jak grzybów po deszczu przybywa nowych biurowców czy marketów. Są jednak miejsca, które mimo upływu czasu, zachowują swój charakter. Jednym z nich jest bazarek między ulicami Gotarda, Rzymowskiego i Jadźwignów. Kilka miesięcy temu zawisły nad nim czarne chmury.

- Od kupców dowiedzieliśmy się, że targowisko jest zagrożone, dlatego postanowiliśmy interweniować. Na Służewcu mieszka około 30 tys. ludzi, nie będziemy mieli, gdzie robić zakupów. To osiedle "starzejące się". Choć wygląd i estetyka tego miejsca razi, bo nikt nie inwestuje, to bazarek przyciąga bardzo dużo osób, od rana do wieczora - tłumaczy nam Małgorzata Jastrzębska, przedstawicielka Rady Osiedla "Służewiec".

"Nie potrzebujemy biurowca"

"Nie pozwólmy, by potrzeby lokalnych społeczności i drobnych przedsiębiorców przegrały z interesami deweloperów. Nie potrzebujemy kolejnego biurowca albo apartamentowca! Ten bazarek to miejsce, gdzie Mieszkańcy zaopatrują się w świeże produkty - często bezpośrednio od producentów. To też miejsce pracy wielu osób z rodzinami, a także sąsiedzkich spotkań – napisali w zapowiedzi niedawnego protestu.

Sprawą zainteresowali się też dzielnicowi radni. Z odpowiedzi wiceburmistrza Krzysztofa Skolimowskiego na interpelację radnej Grażyny Żuk dowiadujemy się, że teren, na którym leży bazar należy częściowo do miasta (tzw. pasy drogi publicznej), a reszta jest w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej "Służewiec". Spółdzielnia przejęła go w 1984 roku, z przeznaczeniem pod zabudowę pawilonem handlowo-usługowym wraz z targowiskiem.

Ale w 2009 roku Rada Warszawy uchwaliła plan miejscowy, który targowiska już nie przewiduje. Za to dopuszcza bardzo szeroko pojęte usługi: od sklepów i gastronomii po biura. Spółdzielnia zamierza z tej możliwości skorzystać, co wyszło na jaw w marcu, gdy złożyła wniosek o zmianę umowy użytkowania wieczystego (tak, aby była zgodny z planem miejscowym).

Zresztą prezes spółdzielni wcale tych planów nie ukrywa. – W tym rejonie usytuowany jest pawilon z lat 70., blaszak w marnym stanie technicznym (chodzi o budynek Domu Kultury "Kadr" – red.), w dalszej części dzierżawimy grunt, gdzie stoją budki. Tam może powstać budynek biurowy z mieszkaniami lub budynek mieszkalny z usługami na parterze, skłaniamy się do drugiej opcji – przyznaje Maria Gołębiowska.

Chcą przenieść, nie mają gdzie

Zaznacza jednak, że handlujący nie będą musieli się wynosić z dnia na dzień, bo inwestycja nie ruszy przed 2019 rokiem. Także rzeczniczka Mokotowa Monika Chrobak-Budzyńska uspokaja, że przez najbliższe dwa lata bazarek w obecnym kształcie jest niezagrożony. Obie strony deklarują, że chciałby przenieść go w inne miejsce, ale problem jest brak odpowiedniej działki w okolicy.

- Obowiązujący plan dla rejonu Służewca Wschodniego nie wskazuje żadnego terenu, na który można by było przenieść bazar. Plan ustala lokowanie handlu w obiektach, a nie w formie bazarów. Naszym celem jest wskazanie alternatywnego miejsca w bliskiej okolicy, ale do tego konieczna będzie zmiana planu – mówi Chrobak-Budzyńska.

I zapowiada konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. - Deklarujemy też, że do końca pierwszego kwartału 2017 r. wskażemy potencjalne lokalizacje na bazar na obszarze Służewca Południowego. Liczymy, że jedno ze wskazanych miejsc będzie odpowiadało kupcom, wówczas podejmiemy starania związane ze zmianą planu miejscowego – zapowiada rzeczniczka dzielnicy.

Także na początku przyszłego roku przeniesiony zostanie Dom Kultury Kadr, a właściwie jego kulturalna część, bo większość budynku zajmują – wbrew nazwie – handel i usługi. Nowoczesna siedziba przy Rzymowskiego 32 jest już prawie gotowa.

W miejscu starego pawilonu planowane jest centrum lokalne (to jedna z lokalizacji wskazanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich), ale los tego przedsięwzięcia jest niepewny i zależy od dobrej woli spółdzielni, wieczystego dzierżawcy działki.

W grudniu mieszkańcy zorganizowali protestTomasz Becherka

kz/b

Pozostałe wiadomości

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie trwają przygotowania do manifestacji w drugą rocznicę eskalacji agresji Rosji na Ukrainę. Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według najnowszych danych 137 obywateli Ukrainy zasiada za kierownicą autobusów w Warszawie. To około trzy procent wszystkich kierujących. Po dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę w stolicy zmniejsza się liczba Ukraińców poszukujących tu stałej pracy.

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Trzy procent kierowców autobusów miejskich w Warszawie to Ukraińcy

Źródło:
PAP

Po pościgu policjanci z Radomia zatrzymali dwóch mężczyzn w gminie Przytyk. Trzeciej osoby podróżującej toyotą udało się uciec, zatrzymano ją następnego dnia. Kierujący autem odpowie za niezatrzymanie się do kontroli i kierowanie pod wpływem alkoholu.

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Nie zatrzymali się do kontroli, auto porzucili w polu, uciekali pieszo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga pod koniec lutego od nowa ruszy proces członków gangu, który miał podstępem przejmować mieszkania. Zdaniem prokuratury na koncie mają pięć zabójstw i sześć usiłowań zabójstw. Śledczy podejrzewają, że podawali ofiarom skażony alkohol.

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Proces "gangu trucicieli" musi ruszyć od nowa

Źródło:
PAP

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mandat i punkty karne. Policjanci ukarali kierowcę samochodu ciężarowego, który wyprzedzał na trasie S8 inne auta. "Okazało się, że w zeszłym roku również został ukarany za takie samo wykroczenie" - przekazują funkcjonariusze.

Kierowca ciężarówki zignorował zakaz wyprzedzania, nagrała go policyjna kamera

Kierowca ciężarówki zignorował zakaz wyprzedzania, nagrała go policyjna kamera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w powiecie siedleckim. Nie żyje pieszy, który został potrącony przez dwa samochody.

Tragiczny wypadek pod Siedlcami. Pieszy potrącony przez dwa auta

Tragiczny wypadek pod Siedlcami. Pieszy potrącony przez dwa auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są prokuratorskie zarzuty po pościgu na Targówku. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza. Mężczyzna został aresztowany.

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Staranował dwa radiowozy, potrącił policjanta. Zarzuty i areszt dla 23-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który zaatakował personel w Szpitalu Wolskim. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu dożywocie.

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Zarzut usiłowania zabójstwa za atak nożem w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z drugą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę w sobotę zaplanowano kilka zgromadzeń publicznych, m.in. przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej. Stołeczny ratusz zapowiada, że tego dnia odbędą się też inne przemarsze, które mogą wywołać utrudnienia w ruchu.

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będą utrudnienia w ruchu

Źródło:
PAP

Bar Lussi nad dworcem Warszawa Śródmieście karmi warszawiaków nieprzerwanie od 32 lat. Jego specjalnością są od początku klasyczne zapiekanki. Ale zdaniem urzędników, budka stoi w centrum stolicy nielegalnie i nakładają na właściciela kary. Ten postanowił się wynieść.

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Znika popularna budka z zapiekankami. Lussi karmi warszawiaków od 32 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony Pałac Kultury i Nauki. Zabytek został podświetlony w związku z przypadającym w piątek Światowym Dniem Walki z Depresją.

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

Pałac Kultury i Nauki podświetlony na zielono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy poinformowali o rozstrzygnięciu przetargu na projekt pierwszego odcinka trzeciej linii metra, od Stadionu Narodowego do stacji Gocław. Wybór był symboliczny, bo wpłynęła jedna oferta. Budowa linii M3 ma rozpocząć się w 2028 roku. Na 8-kilometrowej trasie znajdzie się sześć nowych stacji.

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Kto zaprojektuje metro na Gocław? Była jedna oferta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przebudowa zabytkowego budynku Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich nabiera tempa. Zniknęła pomarańczowa okładzina, którą w latach 90. XX pokryto obiekt. Oczom przechodniów ukazały się też napisy Cepelia i logo z kogutkiem, ślad po charakterystycznych neonach.

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Cepelia bez reklamowych narośli. Odsłonili ślady po oryginalnych neonach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z posesji w Wawrze strażnicy miejscy natknęli się na nielegalne złomowisko aut. Właściciel działki nie stosował się również do przepisów związanych z gospodarką odpadami. Został ukarany mandatami.

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Nielegalne składowisko wraków samochodowych, strażnicy odkryli je przypadkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie dzielnicy Praga Południe doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały poparzone.

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Wybuch w urzędzie dzielnicy. Dwie osoby poparzone

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca warszawskiego autobusu pomógł niewidomej kobiecie przejść na drugą stronę Nowego Światu. Pracownik MZA - pan Marcin - widząc, że pieszej nikt nie pomaga, zatrzymał autobus i przeprowadził ją przez przejście.

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Niewidoma kobieta nie wiedziała, czy jest przy pasach. Pomógł jej kierowca autobusu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląski pion Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju - poinformowano w piątkowym komunikacie prokuratury. Wcześniej informowaliśmy, że agenci CBA weszli do siedziby Collegium Humanum. W związku z tym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożyło do Krajowej Administracji Skarbowej wniosek o kontrolę w tej uczelni.

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Rektor Collegium Humanum miał popełnić 30 przestępstw. Są zarzuty

Źródło:
PAP

W wyniku kontroli po wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka stwierdzono "27 bardzo poważnych uchybień" - przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. - Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że będą złożone zawiadomienia do prokuratury - dodał. 

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. "27 bardzo poważnych uchybień", będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
TVN24

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP