Nie oznacza to jednak, że część kupców straci pracę. Na czas robót przeniosą się do nowych, drewnianych budek położonych wzdłuż północnej części targowiska. Żeby było sprawiedliwie - miejsca losowali.
Magazyn i przymierzalnia
- Losowanie odbyło się spokojnie. Kupcy wyciągali losy i wybrane numerki dopasowywali do przypisanych budek – tłumaczy Zenon Jędra ze Stowarzyszenie Kupców Warszawskich Bazaru Różyckiego. – Pierwszych dziesięciu jest już gotowych do przenosin – dodaje. I zaznacza, że wszyscy muszą opuścić okolice muzeum do 19 września.
Do dyspozycji będą mieli zadaszone budki z okiennicami, przygotowane przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który czuwa nad budową muzeum. - Za dnia towar może być prezentowany na zewnątrz, a środek może pełnić rolę przymierzalni. Nocą budki zmienią się w magazyn – zapewnia Jędra. Jednak zaznacza, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Kupcy będą tak pracowali podczas budowy muzeum. Później mają wrócić na swoje miejsca.
Otwarty w niedzielę
Ale to nie jest rozwiązanie ostateczne – zastrzegają kupcy z "Różyca". Od lat planują modernizację swoich stanowisk pracy. Od lat jest ten sam problem – roszczenia do terenów, na których znajduje się bazar. – Chcielibyśmy, żeby powstało centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowe i pracujemy nad tym. Na razie jednak mamy związane ręce – mówi Jędra.
Jego zdaniem w bazar warto inwestować, między innymi dlatego, że już teraz jest wypełniony po brzegi. To skutek przenosin kupców między innymi z okolic Stadionu Narodowego. – Na razie koniunktura jest dobra. Dlatego postanowiliśmy otwierać bazar również w niedzielę, czego wcześniej nie było – mówi Jędra.
Muzeum gotowe za rok
Tymczasem praca przy budowie pobliskiego muzeum nabiera tempa. Robotnicy zabezpieczyli już teren od strony ulicy Targowej – rozpoczęto rozbiórkę i zabezpieczanie ściany.
Wykonawca będzie musiał zająć się konserwacją ściennych malowideł, znajdujących się na parterze dawnego Domu Modlitwy. Odrestaurować będzie trzeba również ceglane piwnice oraz elementy ceramiczne, drewniane i metalowe w kamienicach frontowych i oficynie.Budynek ma być gotowy pod koniec 2011 r.
Andrzej Rejnson
Źródło zdjęcia głównego: | http://ryszardczarnecki.blog.onet.pl/