Przebudują Wybrzeże Helskie. "Powstanie druga Wisłostrada"

Przebudują Wybrzeże Helskie
Przebudują Wybrzeże Helskie
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Przebudują Wybrzeże HelskieDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Wybrzeże Helskie z trzema pasami ruchu, zamknięta ul. Kłopotowskiego i dwukierunkowa Okrzei - m.in. takie zmiany szykują miejscy planiści. - Miasto chce drugiej Wisłostrady - uważa Zielone Mazowsze, które projekt ocenia bardzo negatywnie.

Wraz z przebudową wałów przeciwpowodziowych po praskiej stronie Wisły, o której pisaliśmy już w 2011 roku, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych planuje przebudowę całego Wybrzeża Helskiego. Nowa ulica znalazłaby się blżej zabudowań.

- Chodzi o to, że budowane wały znalazłyby się w pasie drogi, dlatego ulicę trzeba będzie przesunąć - tłumaczy Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Prace nie wymagają jednak żadnego przejmowania gruntów. Wszystko odbywać się będzie w pasie drogi - zapewnia.

Pas ze zmiennym kierunkiem

To nie jedyne zmiany, jakie planują drogowcy. Na warszawskich kierowców czeka zupełna nowość. – Na środkowym pasie ruch odbywać się będzie zmiennie. W zależności od pory dnia - informuje Gajewska. – W porannym szczycie będzie służył do jazdy w stronę centrum, w po południowym - w przeciwnym kierunku - wyjaśnia.

Jak dokładnie byłoby to zorganizowane, zależy od inżyniera ruchu. - Planowane są bramy nad ulicą, z umieszczonymi znakami o zmiennej treści. W zależności od potrzeby będzie wyświetlona informacja - tłumaczy rzeczniczka.

"Ślepa" Kłopotowskiego, Okrzei dwukierunkowa

Na tym jednak nie koniec. Inwestycja obejmie również zamknięcie ul. Kłopotowskiego przy skrzyżowaniu z Wybrzeżem Szczecińskim oraz przebudowę skrzyżowania z ulicą Okrzei. – Jako, że ruch z ul. Kłopotowskiego przejmie właśnie ona, na odcinku od Wybrzeża do ul. Panieńskiej ulica będzie dwukierunkowa - tłumaczy Gajewska. – W związku tym niezbędne jest przebudowanie skrzyżowania - dodaje.

Zmiany dotyczyć będą również skrzyżowania z ul. Ratuszową. Rzeczniczka zastrzega jednak, że projekt jest w trakcie planowania i nie wszystko zostało jeszcze uzgodnione. Inwestycja najprawdopodobniej rozpoczęłaby się w 2014 roku. - Mamy na nią przeznaczone 47 milionów złotych - informuje Gajewska.

Zielone Mazowsze: ZMID chce drugiej Wisłostrady

Projekt bardzo negatywnie ocenia Zielone Mazowsze.

- Opiera się na zwiększeniu przepustowości jezdni, przekształceniu jej w tor wyścigowy i ograniczeniu możliwości jej przekraczania przez pieszych i rowerzystów - napisałi na swojej stronie internetowej członkowie stowarzyszenia, nazywając jednocześnie inwestycję „prawobrzeżną Wisłostradą”.

Tego porównania nie rozumie Gajewska. - Po pierwsze my nic nie "chcemy". Wszystko określone jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Ponadto ulica po przebudowie nie zmieni swoich parametrów - zapewnia.

Zdaniem ZM, inwestycja utrudni dostęp do terenów rekreacyjnych nad Wisłą. - Tereny te w ostatnich latach odżywają dzięki plaży, promowi, ścieżce spacerowo-rowerowej. Tymczasem całkowicie zlikwidowane ma zostać przejście dla pieszych pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (najkrótsza droga do tramwaju), a przy moście Gdańskim będzie bardziej niebezpiecznie - trzeba będzie bez sygnalizacji pokonać więcej pasów ruchu - czytamy w opinii stowarzyszenia.

Jak tłumaczy Gajewska, zmniejszenie liczby przejść jest konieczne dla zachowania bezpieczeństwa kierowców i dla pieszych. - Przy takiej organizacji, gdzie jeden pas ma zmienny kierunek ruchu, przejścia muszą zostać ograniczone - przekonuje.

Dodaje jednak, że projekt zakłada budowę przejścia wraz z sygnalizacją przy skrzyżowaniu z ul. Okrzei, gdzie obecnie takiego rozwiązania nie ma. - Przy moście Gdańskim zostanie zbudowany azyl bezpieczeństwa- odpowiada.

Hałaśliwa droga...

Stowarzyszenie obawia się również, że ulica stanie się drogą tranzytową, bo projekt lekceważy potrzeby spacerowiczów i rowerzystów. - W niektórych miejscach chodnik zostanie zwężony do 1,5 metra, byle tylko zamienić ulicę w tor wyścigowy. Projekt narazi również spacerowiczów i mieszkańców zoo na zwiększony hałas - zauważają działacze ZM.

- Według studium Wybrzeże Helskie ma kategorię drogi klasy G, czyli jest to droga główna. Ponadto liczba pasów w wielu miejscach się nie zmieni, a nowa organizacja ma za zadanie usprawnić ruch kołowy. Samochody, które jadą, powodują mniejszy hałas, niż te stojące w korku - odpowiada rzeczniczka. Zapewnia, że na całej długości będzie i chodnik i ścieżka rowerowa. - Szerokość w niektórych miejscach będzie osiągała dopuszczalne minimum - przyznaje.

...i wycinka drzew

Zielonemu Mazowszu nie podoba się także planowana wycinka drzew, konieczna do budowy "absurdalnie rozbuchanych skrzyżowań". - Wzdłuż zoo, zamiast za szpalerem drzew, spacerować będziemy bezpośrednio wzdłuż ruchliwej jezdni - napisali.

- Faktycznie, przesunięcie ulicy bliżej budynków spowoduje, że trzeba będzie wykorzystać pas zieleni oraz wyciąć drzewa. Rośliny zostaną jednak posadzone w innym miejscu - odpowiada Gajewska.

Stowarzyszenie uważa, że przeznaczone na inwestycje pieniądze, można wykorzystać między innymi na dokończenie budowy obwodnicy Śródmieścia po stronie praskiej. Jak informuje Gajewska, ta inwestycja według szacunków sprzed kilku lat kosztowałaby jednak aż 700 milionów złotych.

PRZECZYTAJ ZARZUTY ZIELONEGO MAZOWSZA

su/roody

Pozostałe wiadomości

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zachorowało 89 dzieci, 13 z nich trafiło do szpitala. Dochodzenie prowadzi sanepid.

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z tirem na drodze serwisowej trasy S17. Jeden z kierowców poniósł śmierć na miejscu.

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl