- Rzeczywiście ostatni podpis potrzebny do zawarcia transakcji został złożony - potwierdza w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego ratusza.
Ratusz sprzedał prawie 85 procent akcji francuskiej firmie Dalkia za blisko 1,5 miliarda złotych. - Pieniądze wpłynęły, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby sfinalizować transakcję akt notarialny został podpisany wraz z załącznikiem zawierającym gwarancje pracownicze - mówi Kłąb.
Radni dali zgodę na sprzedaż
Władze miasta podpisały w lipcu wstępną umową z Dalkia, na mocy której doszło do prywatyzacji SPEC. Decyzję zatwierdzili pod koniec sierpnia radni miasta i komisja europejska.
Przeciwko prywatyzacji protestowali m.in. przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wraz z kilkoma organizacjami społecznymi. Zbierali głosy pod referendum w sprawie ws. Prywatyzacji SPEC. Stworzono natomiast komisję, która liczyła podpisy. PiS twierdzi, że było ich 151 tysięcy. Szefowa komisji, że 145 tysięcy. Tak czy inaczej, około 40 tysięcy zostało uznanych za nieważne.
Ostatecznie – miejscy radni odrzucili wniosek o referendum.
Nagroda rzutem na taśmę
Od 11 października to nowy właściciel będzie decydował o nagrodach dla pracowników SPEC. Kilkanaście godzin przed złożeniem ostataniego podpisu pod aktem notarialnym, prezydent stolicy dała nagrodę prezesowi spółki. Michał Machlejd dostał 62 182 zł i 44 gr.
Działalność przedsiębiorstwa
SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.
ran, ec