Polski Alarm Smogowy apeluje do Szydło. Chcą trzech zmian

Apel do premier w sprawie smogu
Apel do premier w sprawie smogu
TVN24
TVN24Apel do premier w sprawie smogu

O jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skutecznie działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce - apeluje do premier Beaty Szydło Polski Alarm Smogowy. Szefowa Rady Ministrów zapowiedziała, że rząd zajmie się tym problemem.

W ostatnich dniach w wielu polskich miastach zarejestrowano bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. W wielu miejscach normy były wielokrotnie przekroczone. Eksperci nie mają wątpliwości, że wdychanie takiego powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia.

Pilny apel

Dlatego Polski Alarm Smogowy, inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce, wystosował apel do premier Beaty Szydło w sprawie jak najszybszego przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy sytuacji. "Czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd. Od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną. Ta sytuacja musi ulec natychmiastowej zmianie" - apeluje Polski Alarm Smogowy. Przedstawiciele inicjatywy w liście do szefowej rządu przedstawili trzy postulaty: 1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku. PAS podkreśla, że w Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla – ani jednej. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych - twierdzi organizacja. Węgiel niskiej jakości o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, w żadnym wypadku nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza - czytamy w apelu PAS. 2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń Jak podkreśla PAS, poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły niespełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza - podkreśla organizacja. Jak zaznacza, w skali kraju aż 50 proc. pyłów oraz około 85 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk. 3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych. Bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa. Zdaniem PAS brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany. "Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że Pani Premier dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację milionów Polaków i Polek, zmuszonych oddychać powietrzem, które zagraża ich zdrowiu i życiu" - czytamy w apelu PAS.

Rząd zajmie się problemem

Premier Beata Szydło w poniedziałek wieczorem poinformowała na Twitterze, że problemem smogu 17 stycznia zajmie się rząd. Szefowa rządu "w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza (smogiem) na znacznym obszarze kraju" zwróciła się do przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremiera Mateusza Morawieckiego "o wprowadzenie pod obrady najbliższego KERM tej kwestii w celu przygotowania stosownych rekomendacji dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r.".

17 stycznia rząd zajmie się problemem smogu. KERM został zobowiązany do wypracowania rozwiązań. pic.twitter.com/cdPB1hMVNB— Beata Szydło (@BeataSzydlo) 9 stycznia 2017

Przekroczone normy

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. zarejestrowano w niedzielę w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim. Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej pogody, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych oraz kominków w środkowej i południowej Polsce. Według GIOŚ poprawy jakości powietrza można spodziewać się od środy.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

msz/PAP

Pozostałe wiadomości