Pollena o krok od zmiany właściciela. Przy Szwedzkiej będą mieszkania

Idą zmiany na Pradze Północ?
Idą zmiany na Pradze Północ?
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Idą zmiany na Pradze Północ?Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Firma Okam Capital negocjuje przejęcie gruntów dawnej fabryki Pollena - Uroda przy Szwedzkiej - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Chce wrócić do projektu przygotowanego dla hiszpańskiego inwestora, który przegrał z kryzysem.

Chodzi o ponad 4 hektary terenu położonego w trójkącie między ulicami Szwedzką i Stalową , a zajezdnią autobusową. W przyszłości tuż obok powstać ma stacja II linii metra i obwodnica Pragi. W 2007 roku, na zlecenie hiszpańskiej firmy Restaura, specjalizującej się w rewitalizacji starych budynków, Grupa 5 Architekci przygotowała spektakularny projekt rewitalizacji tego terenu. W starej fabryce powstać miały przede wszystkim mieszkania.

Tak się jednak nie stało. Choć inwestor w 2011 roku dostał prawomocne pozwolenie na budowę, nie rozpoczął jej. Wszystko przez kryzys, który bardzo mocno dotknął hiszpańskie firmy z branży nieruchomościowej.

Nowy inwestor, stare plany

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, możliwy jest jednak powrót do tych planów. Okam Capital, firma deweloperska z izraelskim kapitałem, negocjuje wykup terenów dawnej Polleny. Formalnie działka należy do powołanej jeszcze przez Hiszpanów spółki celowej Restaura Szwedzka. Po bankructwie dewelopera, udziały w spółce przejął hiszpański bank. I to właśnie z nim negocjuje Okam.

- Negocjacje nie są jeszcze sfinalizowane - zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Dominika Tuzinek-Szynkowska z firmy Vision Group, która reprezentuje inwestora.

Firma jest jednak na tyle pewna finału, że informuje już o swoich planach. Nad projektem nadal pracuje Grupa 5 architektów, a jego podstawowe założenia pozostają bez zmian. Zachowany komin będzie stanowił centralny punkt założenia. Zabudowania fabryczne na rogu Szwedzkiej i Stalowej mają zmienić się biura i lokale usługowe. Pojawi się też nowa zabudowa mieszkaniowa.

- Będzie też otwarta i dostępna dla wszystkich strefa kultury - zapowiada Tuzinek-Szynkowska. I dodaje: - Będziemy chcieli zachęcić prażan, by włączyli się w kreowanie tego miejsca. Zanim wjadą tam dźwigi, będziemy chcieli zachęcić mieszkańców do obejrzenia fabryki.

Teraz wycieczki, potem walka o pozwolenie

Wycieczki mają się odbyć jeszcze tego lata. Kiedy ruszy sama budowa, nie wiadomo. Najpierw muszą się zakończyć negocjacje z bankiem, a potem prace projektowe. Nie wykluczone, że inwestor będzie musiał wystąpić o nowe pozwolenie na budowę. Poprzednie było ważne do czerwca 2014 roku. Jeśli w dzienniku budowy pojawiły się w między czasie wpisy, może być nadal ważne, ale tego nie udało się nam ustalić.

Jeśli jednak projekt się zmieni, potrzebne będzie nowe pozwolenie. Jego uzyskanie może być trudne. Już o poprzednie Restaura spierała się z miastem. Poszło o budowę tunelu metra, pod terenem Polleny, a konkretnie o to, kto ma ponieść koszt i ryzyko związane z jego lokalizacją tuż obok zabytkowych budynków. Dla tego terenu opracowywany jest też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wejdzie w życie, ważność stracą warunki zabudowy, w oparciu o które opracowano projekt i wydano pozwolenie na budowę.

- Plan jest po rozpatrzeniu uwag, ale jeszcze nie obowiązuje. Trudno określić dokładny termin jego wejścia w życie - mówi Konrad Klimczak z urzędu miasta.

W dodatku projekt planu jest przyczyną sporu między konserwatorem zabytków, a właścicielem terenów dawnej stalowni, po drugiej stronie ulic Stalowej. W zimie zaowocował on głodówką rektora uczelni, która chce w tym miejscu budować szpital.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT GŁODÓWKI

Fabryka przy Szwedzkiej została zbudowana w 1896 roku i została nazwana "Praga" Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych. Produkowała m.in. kwas siarczany, wosk pszczeli do podłóg i pasty do butów. Profil zmienił się po I wojnie światowej. Zaczęto produkować mydła do prania lakiery i terpentynę. Po II wojnie odbudowano częściowo zniszczone w 1944 r. zakłady, a w 1950 r. wznowiono produkcję kosmetyków.

Firma działała pod nazwą "Uroda". W 1970 r. weszła do zjednoczenia z "Pollena". W 1991 r. rozpoczęto prywatyzację przedsiębiorstwa.

Bartosz Andrejuk b.andrejuk@tvn.pl

wp/roody

Pozostałe wiadomości

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl