Pollena o krok od zmiany właściciela. Przy Szwedzkiej będą mieszkania

Idą zmiany na Pradze Północ?
Idą zmiany na Pradze Północ?
Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Idą zmiany na Pradze Północ?Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Firma Okam Capital negocjuje przejęcie gruntów dawnej fabryki Pollena - Uroda przy Szwedzkiej - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Chce wrócić do projektu przygotowanego dla hiszpańskiego inwestora, który przegrał z kryzysem.

Chodzi o ponad 4 hektary terenu położonego w trójkącie między ulicami Szwedzką i Stalową , a zajezdnią autobusową. W przyszłości tuż obok powstać ma stacja II linii metra i obwodnica Pragi. W 2007 roku, na zlecenie hiszpańskiej firmy Restaura, specjalizującej się w rewitalizacji starych budynków, Grupa 5 Architekci przygotowała spektakularny projekt rewitalizacji tego terenu. W starej fabryce powstać miały przede wszystkim mieszkania.

Tak się jednak nie stało. Choć inwestor w 2011 roku dostał prawomocne pozwolenie na budowę, nie rozpoczął jej. Wszystko przez kryzys, który bardzo mocno dotknął hiszpańskie firmy z branży nieruchomościowej.

Nowy inwestor, stare plany

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, możliwy jest jednak powrót do tych planów. Okam Capital, firma deweloperska z izraelskim kapitałem, negocjuje wykup terenów dawnej Polleny. Formalnie działka należy do powołanej jeszcze przez Hiszpanów spółki celowej Restaura Szwedzka. Po bankructwie dewelopera, udziały w spółce przejął hiszpański bank. I to właśnie z nim negocjuje Okam.

- Negocjacje nie są jeszcze sfinalizowane - zastrzega w rozmowie z tvnwarszawa.pl Dominika Tuzinek-Szynkowska z firmy Vision Group, która reprezentuje inwestora.

Firma jest jednak na tyle pewna finału, że informuje już o swoich planach. Nad projektem nadal pracuje Grupa 5 architektów, a jego podstawowe założenia pozostają bez zmian. Zachowany komin będzie stanowił centralny punkt założenia. Zabudowania fabryczne na rogu Szwedzkiej i Stalowej mają zmienić się biura i lokale usługowe. Pojawi się też nowa zabudowa mieszkaniowa.

- Będzie też otwarta i dostępna dla wszystkich strefa kultury - zapowiada Tuzinek-Szynkowska. I dodaje: - Będziemy chcieli zachęcić prażan, by włączyli się w kreowanie tego miejsca. Zanim wjadą tam dźwigi, będziemy chcieli zachęcić mieszkańców do obejrzenia fabryki.

Teraz wycieczki, potem walka o pozwolenie

Wycieczki mają się odbyć jeszcze tego lata. Kiedy ruszy sama budowa, nie wiadomo. Najpierw muszą się zakończyć negocjacje z bankiem, a potem prace projektowe. Nie wykluczone, że inwestor będzie musiał wystąpić o nowe pozwolenie na budowę. Poprzednie było ważne do czerwca 2014 roku. Jeśli w dzienniku budowy pojawiły się w między czasie wpisy, może być nadal ważne, ale tego nie udało się nam ustalić.

Jeśli jednak projekt się zmieni, potrzebne będzie nowe pozwolenie. Jego uzyskanie może być trudne. Już o poprzednie Restaura spierała się z miastem. Poszło o budowę tunelu metra, pod terenem Polleny, a konkretnie o to, kto ma ponieść koszt i ryzyko związane z jego lokalizacją tuż obok zabytkowych budynków. Dla tego terenu opracowywany jest też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wejdzie w życie, ważność stracą warunki zabudowy, w oparciu o które opracowano projekt i wydano pozwolenie na budowę.

- Plan jest po rozpatrzeniu uwag, ale jeszcze nie obowiązuje. Trudno określić dokładny termin jego wejścia w życie - mówi Konrad Klimczak z urzędu miasta.

W dodatku projekt planu jest przyczyną sporu między konserwatorem zabytków, a właścicielem terenów dawnej stalowni, po drugiej stronie ulic Stalowej. W zimie zaowocował on głodówką rektora uczelni, która chce w tym miejscu budować szpital.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT GŁODÓWKI

Fabryka przy Szwedzkiej została zbudowana w 1896 roku i została nazwana "Praga" Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych. Produkowała m.in. kwas siarczany, wosk pszczeli do podłóg i pasty do butów. Profil zmienił się po I wojnie światowej. Zaczęto produkować mydła do prania lakiery i terpentynę. Po II wojnie odbudowano częściowo zniszczone w 1944 r. zakłady, a w 1950 r. wznowiono produkcję kosmetyków.

Firma działała pod nazwą "Uroda". W 1970 r. weszła do zjednoczenia z "Pollena". W 1991 r. rozpoczęto prywatyzację przedsiębiorstwa.

Bartosz Andrejuk b.andrejuk@tvn.pl

wp/roody

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl