Podziemne parkingi tylko w planach. Konkretów brak, terminy nieznane

tvnwarszawa.plPodziemny parking miał powstać m.in. na pl. Powstańców Warszawy

W 2006 Hanna Gronkiewcz-Waltz obiecywała 17 podziemnych parkingów. Później ta liczba stopniała do sześciu, a budowa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) miała ruszyć w 2015 roku. To nierealne. Choć urzędnicy przekonują, że negocjacje z inwestorami się toczą, nie sposób pozbyć się wrażenia, że wciąż jesteśmy w punkcie wyjścia.

Pomysł wydawał się prosty. Miasto znajduje firmę, która na własny koszt projektuje i buduje podziemne parkingi, w zamian za co, przez określony czas zarabia na ich obsłudze. Ratusz zaproponował osiem lokalizacji, inwestor miał wybrać od jednej do sześciu z nich. Do wyboru były: pl. Powstańców Warszawy, pl. Trzech Krzyży, okolice pl. Wilsona, ul. E.Plater, ul. Wybrzeże Gdańskie, pl. Konstytucji, pl. Bankowy i Mariensztat.

- Oceniamy, że negocjacje zakończymy w 2013, a w kolejnym roku wybrany partner prywatny będzie zdobywać pozwolenia na budowę. Przewidujemy, że budowa pierwszych parkingów mogłaby się zacząć w 2015 roku – mówił w 2012 roku ówczesny wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Proces w toku, efektów nie widać

Dokładnie dwa lata temu urzędnicy ogłosili, że chęć budowy zadeklarowało sześć firm. Potem zamilkli, co rodziło różne plotki. Np. takie, że ratusz zawiesił plan budowy parkingów w ramach PPP i przymierza się, by inwestycję wziąć na siebie. Oficjalnie jednak nikt tego nie potwierdza. W ratuszu zapewniają, że żmudny proces wyboru partnera jest w toku, a ostatnie dwa lata nie zostały zmarnowane.

- Przygotowane zostały informacje i analizy techniczne na temat każdej lokalizacji. Informacje te zostały przesłane kandydatom do analiz. Następnie odbyła się pierwsza runda negocjacji, omówione zostały aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne. Otrzymaliśmy także listę próśb o dane i informacje dotyczące postępowania. Materiały zostały przygotowane i wysłane do uczestników postępowania. Obecnie trwa praca nad projektem umowy – wyjaśnia Magdalena Jadziewicz-Kasak z biura prasowego ratusza.

Niekończące się negocjacje

Kiedy kształt umowy zostanie wypracowany, trafi ona do potencjalnych inwestorów. Potem strony znów siądą do negocjacji. - Po przeanalizowaniu sugestii z negocjacji i przygotowaniu opisu warunków koncesji, firmy uczestniczące w postępowaniu zostaną zaproszone do składania ofert – tłumaczy urzędniczka.

To właśnie negocjowalnym charakterem formuły PPP tłumaczy przewlekłość procesu. I choć do finałowej fazy negocjacji jeszcze dług droga, urzędniczka już zastrzega, że nawet oficjalne rozstrzygnięcie nie musi oznaczać, że prace ruszą z kopyta. Możliwe są bowiem odwołania. Jak przypomina urzędniczka, w postępowaniu dotyczącym wiat przystankowych budowanych w tym publiczno-prywatnym systemie odwołania ciągnęły się przez rok. Dlatego dziś jakichkolwiek deklaracji co do terminów w ratuszu unikają jak ognia.

A problem staje się coraz poważniejszy, szczególnie w kontekście zmian, które zachodzą w Śródmieściu. Wydaje się, że urzędnicy dali się w końcu przekonać, że ulice i place nie powinny służyć wyłącznie kierowcom. Postulaty węższych ulic, szerszych chodników, przyjaznych i zielonych skwerów nie brzmią już jak urbanistyczna fantastyka. Miało to swoje odzwierciedlenie choćby w przebudowie ul. Świętokrzyskiej po zakończeniu prac na II linii metra. Miejsc dla samochodów ubywa na powierzchni - integralnym elementem tych zmian powinny być podziemne parkingi.

Oferenci wykruszają się

Na razie pewne jest, że liczba kandydatów do współpracy z ratuszem zmalała z sześciu do czterech. - Firma Nuvola Investments zrezygnowała z udziału w postępowaniu w marcu ubiegłego roku. Jako przyczynę takiej decyzji podała, że "firma realizuje kilka innych projektów, które są na zaawansowanym etapie i wymagają pełnego zaangażowania oraz zmiany priorytetów" – informuje Jadziewicz-Kasak.

Podziemnych postojów nie wybuduje także Mostostal. - Po przeanalizowaniu warunków dotyczących m.in. terminów, czasu użytkowania itp., firma odstąpiła od przetargu - zdradza Agata Falęcka, rzeczniczka Mostostalu.

Z wyliczeń specjalistów tej doświadczonej spółki wynikało, że przedsięwzięcie będzie nierentowne. Wpływały na to skomplikowane warunki umowy, która wszystkie ryzyka związane z realizacją przekładały na firmę. - Czyli mało partnerstwa w partnerstwie – podsumowuje Falęcka.

Jednak, jak utrzymuje miasto, Mostostal nie potwierdził oficjalnym pismem swojej rezygnacji, dlatego jest traktowany jako "pełnoprawny uczestnik postępowania".

Ustawa zamroziła opłaty

Adam Piotr Zając z SISKOM-u jednej z głównych przyczyn stawiających opłacalność inwestycji pod znakiem zapytania upatruje w ustawie o drogach publicznych.

- Teoretycznie dopuszcza ona kształtowanie wysokości opłat za postój w strefie płatnego parkowania przez władze miasta. Ale jednocześnie zawiera zapis, że pierwsza godzina nie może być droższa, niż 3 zł. Nie oszukujmy się, w podziemnych garażu kwota musiałaby być wyższa. Jeśli kierowca będzie miał wybór między postojem za 3 zł na powierzchni a 5 zł pod ziemią, wybierze tę pierwszą opcję – dowodzi ekspert.

Wskazuje także, że w interesie operatora podziemnego parkingu będzie ograniczenie liczby miejsc parkingowych w okolicy (im będzie więcej, tym szansa na zarobek niższa). To z kolei wymusza na władzach podjęcie niepopularnych decyzji, których woli unikać.

Nie ma parkingów, jest estetyzacja

Wszystko to sprawia, że po kilku latach dyskusji i obietnic wciąż nie wiemy kiedy i gdzie powstaną podziemne parkingi. To z kolei wstrzymuje decyzje co do roli i wyglądu ważnych placów stolicy - Bankowego, Konstytucji i Trzech Krzyży.

W innych miejscach brak strategicznych rozstrzygnięć doprowadził zmarnowania szansy, utrwalania rozwiązań tymczasowych. Tak było na ul. Emilii Plater, którą trzeba było na gwałt remontować przed Euro 2012.

Czas naglił także na placu Powstańców Warszawy, który obiecano oddać przed 70. rocznicą wybuchu powstania. Ambitna koncepcja dla tego terenu powędrowała na półkę, zrealizowano doraźną "estetyzację", jak od pewnego czasu mówi się w Warszawie o każdym powierzchownym remoncie.

Zrezygnowano z drzew obawiając się, że za kilka lat trzeba je będzie wyrywać. Zastąpiono je mikrymi roślinami w donicach-gigantach, które dziś budzą w najlepszym wypadku uśmiech politowania. Teraz podobny scenariusz grozi zaniedbanemu placowi Trzech Krzyży.

Taki miał być pl. Powstańców Warszawy:

O pomyśle na plac Powstańców Warszawy mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
O pomyśle na plac Powstańców Warszawy mówi Dariusz Malinowski, PleneriaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP