PO składa projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Sprawdź szczegóły

PO o projekcie ustawy
Źródło: TVN24
Klub PO w piątek złożył w Sejmie projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. W najbliższy poniedziałek sytuacją w stolicy w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji zajmie się zarząd PO.

Propozycja PO dotyczy "tzw. dekretu Bieruta i wszystkich problemów związanych z reprywatyzacją w Warszawie".

- Szacujemy, że łączna kwota zwrotów nie przekroczy 4 mld złotych. Ich wypłaty mają być rozłożone na 10 lat. To naprawdę nie są kwoty, na które nie stać państwa polskiego - powiedział poseł Andrzej Halicki. - Dziś w budżecie znajdują się pozycje o znacznie wyższym wymiarze i wstydem jest, że do dziś nie potrafimy rozliczyć kradzieży, której dokonali komuniści w skrzywdzonym mieście - dodał.

"Nie będzie zwrotów kamienic z lokatorami"

Jak przekonują posłowie PO, najważniejszy punkt zgłoszonego przez nich projektu to zakończenie handlu roszczeniami. - O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy. Nie będzie już obrotu roszczeniami - powiedział poseł Marcin Kierwiński.

Kolejny ważny punkt to zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. - W tych przypadkach będziemy wypłacać odszkodowanie, które będzie równe wartości nieruchomości w 1945 roku - zapewnił Kierwiński. - Nie będzie więc sytuacji, że miasto będzie oddawać kamienicę, którą po wojnie odbudowano - dodał.- Oprócz tego, chcemy ustanowić jeden rok na ujawnienie wszystkich roszczeń do nieruchomości, które jeszcze są niezgłoszone. Dzięki temu po roku będziemy mieć pełną ewidencję zgłoszonych roszczeń - tłumaczył dalej poseł.

- Ta ustawa niweluje skutki tzw. dekretu Bieruta. Niesprawiedliwego prawa, które obowiązywało przez wiele lat - podsumował.

Jak dodał poseł Neumann, "duża" ustawa zawiera też jeden ważny punkt dotyczący przeszłości. - Pozwoli sądownie zweryfikować dotychczas przeprowadzony handel przez osoby, które nabywały roszczenia pod kątem ewentualnego oszukania czy wprowadzenia w błąd prawowitych właścicieli. Można będzie przeprowadzić sądowe postępowanie, które zweryfikuje czy kupione wcześniej roszczenie zostało nabyte w sposób uczciwy - tłumaczył.

PO zaprasza do współpracy

PO liczy, że wszystkie partie przystąpią do rozmów nad projektem "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Chce zaprosić do współpracy nie tylko partie polityczne, ale i organizacje pozarządowe.

- Obserwując wczorajszą burzliwą sesję rady miasta mamy obawy co do intencji nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale i innych organizacji, które w tym temacie zabierają głos - powiedział na konferencji - szef klubu PO Sławomir Neuman. - Liczymy, że to się zmieni - dodał.

Ustawa, którą złożyli posłowie PO, dotyczy tylko gruntów miasta Warszawy, ale - jak zapewniają politycy: - Na bazie tych zapisów możemy mieć ustawę, która dotyczy całego kraju - podkreślił Andrzej Halicki (PO).

- Zapytacie dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej jako Platforma - wyprzedził pytania dziennikarzy poseł Halicki. Jak tłumaczył dalej, złożony dziś projekt powstał już w 2008 roku, ale wtedy nie udało się go przeforsować ze względu na sprzeciw ministra finansów.

- Nie mielibyśmy dziś problemów z reprywatyzacją, gdyby w 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski nie zawetował gotowej ustawy reprywatyzacyjnej. Nie mielibyśmy tego problemu, gdyby zajął się tym też PiS za czasów swoich rządów - mówił poseł. Nie wypomniał byłemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu skierowania małej ustawy reprywatyzacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie powstał w ratuszu?

Wcześniej szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w piątkowej rozmowie z PAP, że sytuacją w Warszawie w związku z nieprawidłowościami przy prywatyzacji zajmie się w poniedziałek rano Zarząd Krajowy Platformy. - To będzie analiza tej sytuacji plus informacji o planach urzędu miasta plus reprywatyzacja - zaznaczył lider PO.

Złożenie projektu ustawy zapowiadała m.in. w zeszłym tygodniu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w kierownictwie Platformy wynika, że projekt powstał jednak w klubie parlamentarnym PO, nie w stołecznym ratuszu.

Zwłaszcza, że propozycje zaprezentowane w piątek przez PO różnią się od wstępnych pomysłów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy w ubiegłym tygodniu sugerowała, aby w nowej ustawie całkowicie zakazać zwrotów w naturze, a wartość odszkodowania oszacować na około 10 proc. wartości nieruchomości.

Burzliwa sesja

Ponad osiem godzin trwała w czwartek burzliwa, nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie reprywatyzacji zwołana na wniosek prezydent stolicy. Radni ostatecznie nie zajęli się powołaniem komisji ds. reprywatyzacji, jej stworzenie postulowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.Prezydent Warszawy zapewniła, że chce wyjaśnienia spraw reprywatyzacyjnych. Zdaniem PiS i aktywistów miejskich, to Gronkiewicz-Waltz ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości i powinna ustąpić z funkcji prezydenta stolicy.Nadzwyczajna sesja rady miasta, to pokłosie sprawy działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

TAK PRZEBIEGAŁA SESJA RADY MIASTA:

Nadzwyczajna sesja rady miasta

Źródło: TVN24
Czwartkowa sesja rady miasta
Czwartkowa sesja rady miasta
Teraz oglądasz
Lokatorzy rzucali piłeczki
Lokatorzy rzucali piłeczki
Teraz oglądasz
Przemówienie Oskara Hejki
Przemówienie Oskara Hejki
Teraz oglądasz
Nadzwyczajna sesja rady Warszawy
Nadzwyczajna sesja rady Warszawy
Teraz oglądasz
Gronkiewicz-Waltz o zarzutach Guziała
Gronkiewicz-Waltz o zarzutach Guziała
Teraz oglądasz
Piotr Guział podczas rady miasta
Piotr Guział podczas rady miasta
Teraz oglądasz
Przepychanki podczas rady miasta
Przepychanki podczas rady miasta
Teraz oglądasz
Przemówienie Cezarego Jurkiewicza
Przemówienie Cezarego Jurkiewicza
Teraz oglądasz
Jan Śpiewak o wystąpieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz
Jan Śpiewak o wystąpieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz
Teraz oglądasz
Hanna Gronkiewicz-Waltz o urzędnikach
Hanna Gronkiewicz-Waltz o urzędnikach
Teraz oglądasz
"HGW musi odejść"
"HGW musi odejść"
Teraz oglądasz

Nadzwyczajna sesja rady miasta

PAP/ran/kw

Czytaj także: