Planują nowe centrum stolicy

Wiceprezydent Warszawy o zmianach w centrum
Źródło: TVN24
Miasto robi poważny krok do przebudowy bezpośredniego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Chce uporządkować podziemne instalacje i zaplanować nowy plac miejski wraz parkingiem podziemnym."Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy" – pod tym hasłem inwestycyjnym kryją się plany zagospodarowania otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. CZYTAJ WIĘCEJ O TYCH ZAŁOŻENIACH.Żeby myśleć o pracach na powierzchni, urzędnicy chcą najpierw uporządkować podziemia. Dlatego Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która wskaże, jak poprowadzić m.in. kanał techniczny, w którym będą instalacje z prądem czy wodą.Kanał dla mediów- To ważny krok przed planowaną zabudową otoczenia PKiN. Dokładnie chodzi o kanał zbiorczy z mediami. Projektant wybrany w przetargu wskaże, jak go poprowadzić w podziemiach przy Pałacu Kultury i Nauki, żeby później te media mogły być bez problemu dostarczane do planowanych wieżowców czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydenta Warszawy. I zaznacza, że na podstawie miejscowego planu zagospodarowania wiadomo, gdzie mają powstać wysokościowce, czy nowy plac miejski i MSN, więc projektowane uporządkowanie podziemi musi być do nich dostosowane.Ratusz przymierza się również do budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. W czwartek radni Warszawy mają zdecydować, czy siedziba placówki powstanie z miejskich pieniędzy – inwestycja jest planowana na lata 2015-20.

Plac na imprezy masowe

Jak tłumaczą władze Warszawy, wraz z siedzibą muzeum, ma powstać również pomiędzy ulicą Marszałkowską a PKiN nowy plac miejski i parking podziemny. - Trudno wyobrazić sobie muzeum bez wejścia przez plac, a plac bez parkingu, dlatego wszystkie te trzy inwestycje muszą być przeprowadzone w jednym czasie – wyjaśnia tvnwarszawa.pl Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent miasta.O szczegółach budowy placu miejskiego mówi Jarosław Jóźwiak: - Według wstępnego projektu plac ma być zrównany do poziomu ulicy Marszałkowskiej, czyli zlikwidowane zostaną uskoki, które się na nim znajdują. Zniknie między innymi trybuna honorowa, ale pewne elementy – jak płaskorzeźba orła – zostaną zabezpieczone i zachowane, ale nie muszą być eksponowane w tym miejscu.Jak zaznacza, nowy plac miejski nie ma być terenem zielonym. – Ma składać się z elementów małej architektury i oświetlenia. Będą się na nim odbywały zgromadzenia i imprezy masowe – dodaje Jóźwiak.

Dokumentacja do 2018 roku

W ramach ogłoszonego przetargu przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w obszarze pl. Defilad projektant ma zaprojektować parking podziemny oraz znajdujący się nad nim plac miejski.

- Parking mieścić będzie, w zależności od rozwiązań projektowych od 500 do 700 stanowisk dla samochodów osobowych oraz autokarów - informuje Barbara Dżugaj, rzeczniczka SZRM. - Plac miejski zostanie zaprojektowany z uwzględnieniem koncepcji architektonicznej wypracowanej przez projektanta Muzeum Sztuki Nowoczesnej Pana Thomasa Phifer. Termin opracowania dokumentacji projektowej dla kanału zbiorczego to marzec 2017 r., dla parkingu podziemnego oraz placu miejskiego: grudzień 2018 roku - dodaje.

ZOBACZ PROJEKTY MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ:

Tak może wyglądać zabudowa Placu Defilad

Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej

kś/ran

Czytaj także: