Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Para i chemia w Pałacu Kultury. Ruszyło czyszczenie elewacji

Najnowsze

Wielkie czyszczenie Pałacu KulturyTVN24
wideo 2/2

Pałac Kultury i Nauki ma zmienić kolor. Kierownictwo budynku chce, by był jasny, jak przed ponad 60 laty. Na razie, na próbę czyszczenie przejdzie taras widokowy. Efektom prac przyglądał się reporter programu "Polska i Świat" TVN24 Łukasz Wieczorek.

Budzący mieszane uczucia PKiN znów ma wrócić do oryginalnej, niemalże białej barwy.

"Czyścimy parą"

Prace ruszyły na 30. piętrze, skąd turyści podziwiają panoramę miasta. Mycie ścian potrwa do połowy września.

Pałac Kultury i Nauki po budowie (lata 1955 - 1961)Zbyszko Siemaszko / NAC

Pierwsze efekty widać gołym okiem. - Czyścimy to parą z zastosowaniem substancji chemicznych, w zależności od stanu zabrudzenia, od koloru - mówi Maciej Mazur z konsorcjum firm remontujących taras.

Wykonawca nie mówi dokładnie, na jak długo efekty starczą.

Od lat mówi się za to o planie, by cały PKiN był ponownie taki, jak w 1955 roku. - Mam nadzieję, że tak, jak odnowimy taras widokowy, tak jak on będzie wyglądał teraz, tak samo odnowimy cały Pałac Kultury - zapowiada Sebastian Wierzbicki, wiceprezes Pałacu Kultury i Nauki.

I dodaje: - Gdyby Pałac Kultury był obłożony piaskowcem, tak jak wielu powszechnie sądzi, to byłby już dzisiaj praktycznie czarny.

Miliony na cały

Za remont tarasu widokowego miasto zapłaci 680 tysięcy złotych. Lifting całego pałacu, może kosztować nawet 30 milionów złotych.

- Mam nadzieję, że w budżecie miasta znajdą się środki na ten cel i że włodarze, widząc jak wygląda odnowiony taras widokowy, podejmą decyzje, żeby przyznać nam pieniądze - zaznacza wiceprezes PKiN.

Mycie całego pałacu będzie możliwe po zakończeniu innej dużej operacji, czyli trwającej właśnie wymiany ośmiuset okien.

Koty i sokoły

Pałac Kultury i Nauki, liczący 46 kondygnacji i mierzący 237 metrów, to jedna z atrakcji turystycznych stolicy. Jest w nim ponad 3,2 tys. pomieszczeń, między innymi mieszcząca 3 tysiące osób Sala Kongresowa (wciąż remontowana), siedziba Rady Warszawy, teatry, muzea, szkoły i uczelnie wyższe, kino, kawiarnie i pasaż handlowy. W podziemiach mieszka 11 kotów, pod iglicą uwiły gniazdo sokoły wędrowne, w basztach na wysokości 15. piętra azyl znalazły pustułki, a na dachu Teatru Studio jest pasieka.

Odświeżany taras widokowy znajduje się na 30. piętrze PKiN, na wysokości 114 metrów. Można stamtąd podziwiać panoramę miasta.

Łukasz Wieczorek ran,PAP/r