Od czerwca tańsze bilety. Sprawdź, co się zmieni

Najnowsze

Będą zmiany w taryfie biletowejTVN24
wideo 2/3

Od 1 czerwca w Warszawie obowiązywać będzie nowa taryfa biletowa. Tańsze będą bilety długookresowe na dwie strefy. Do oferty wprowadzono także nowe bilety: jednorazowy grupowy ulgowy, trzydniowy i konferencyjny.

Na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Pionu Handlowego ZTM Monika Obrębska przypomniała, że 6 kwietnia Rada Warszawy uchwaliła zmiany w taryfie biletowej. Mają na nich skorzystać osoby dojeżdżające z okolic Warszawy, grupy pasażerów uprawnionych do przejazdów ulgowych, uczestnicy konferencji oraz turyści. Zmiany będą obowiązywały od 1 czerwca br. Do oferty wprowadzono jednorazowy grupowy bilet przesiadkowy, ulgowy w strefie 1. Będzie on obowiązywał dla maksymalnie 10 osób i będzie kosztował 22 zł. Nowy bilet ma być ułatwieniem dla podróżujących grup szkolnych i ich opiekunów, którzy do tej pory musieli kasować dużą liczbę biletów.

Powraca bilet 72-godzinny

Do taryfy powraca bilet trzydniowy - w cenie 36 zł (1. strefa) i 57 zł (1. i 2. strefa). Jest on skierowany przede wszystkim do turystów przebywających w stolicy przez kilka dni. Bilety te będą ważne przez 72 godziny od momentu skasowania. Dyrektor ZTM Wiesław Witek zaznaczył na konferencji prasowej, że bilet 72-godzinny to "odpowiedź na sugestie ze strony pasażerów". - Tego typu propozycja taryfowa będzie bardzo wygodna przede wszystkim dla tych, którzy do Warszawy przyjeżdżają w celach turystycznych, nie tylko w soboty i w niedziele - bo w tym zakresie bilet weekendowy obowiązuje - mówił Witek. Wprowadzono także tzw. bilet konferencyjny, który ma być udogodnieniem dla organizatorów wydarzeń sportowych, kulturalnych, konferencji czy kongresów. Organizator będzie mógł kupić dla uczestników bilety, który będą ważne na konkretne dni. Warunkiem będzie zakup biletów dla minimum 100 osób.

Taniej w drugiej strefie

Wprowadzane zmiany obejmują także tańsze bilety długookresowe ważne na dwie strefy. Bilet 30-dniowy po zmianie będzie kosztował 180 zł, zamiast 210 zł, zaś bilet 90-dniowy 460 zł, a nie jak wcześniej 536 zł. Witek, uzasadniając decyzję o obniżeniu cen tych biletów, wskazywał, że po podwyżce zainteresowanie nimi sukcesywnie malało. Dodatkowo od września uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz uczniowie mieszkający w Warszawie i uczący się w innych, niestołecznych szkołach podstawowych i gimnazjach będą podróżować bezpłatnie, na podstawie spersonalizowanych kart miejskich, tzw. Kart Ucznia.

Antykomuniści ze zniżką

Od 5 maja 2017 roku 50-procentową zniżką mogą podróżować również osoby, które pracowały po 1956 roku na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku. Z ulgi tej mogą korzystać również osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych.

PAP/md/b/jb