Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Nie chcą Biedronki w Feminie. Zmienili nazwę przystanku

Najnowsze

MJNHappening stowarzyszenia Miasto Jest Nasze

W sobotę odbył się kolejny protest przeciwko budowie sklepu sieci Biedronka w budynku kina Femina. Uczestnicy akcji zakleili symbolicznie tabliczkę przystanku autobusowego "Kino Femina", zamieniając go na napis "Biedronka".

- Zebraliśmy prawie 300 podpisów pod apelem do pani prezydent o zorganizowanie obrad otwartego stołu w tej sprawie - mówi tvnwarszawa.pl Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Miasto jest Nasze, które zorganizowało happening.

Zakleili tabliczkę na przystanku

Według jego szacunków, w happeningu wzięło udział ok. 80 osób. Gwoździem programu sobotniej akcji było zaklejenie tabliczki przystankowej "Kino Femina" nową - z napisem "Biedronka".

- Ludzie dobrze reagowali na nasze działanie, na spotkanie przyszli ci, którzy od lat chodzą do tego kina, ale i ci, którym przyszłość takich miejsc nie jest obojętna. Był z nami też pan Marek, kiedyś kinooperator w kinie Moskwa, teraz pracujący w Feminie - opowiada Śpiewak.

Społecznicy chcą, aby kino pozostało, dlatego namawiają miasto do dialogu. - Mamy tu czynienia z sytuacją, w której kino musi rywalizować z międzynarodowym koncernem spożywczym. Chcemy wciągnąć miasto w dyskusję, żeby zapewnić panu Markowi i innym pracownikom kina godne dotrwanie do emerytury, a dla miasta rozwiązań, które będą zabezpieczały takie miejsca - podsumowuje działacz.

Mają pozwolenie na budowę

O tym, że kino Femina może zniknąć z kulturalnej mapy Warszawy pierwsi napisaliśmy we wrześniu 2012 roku. Urząd dzielnicy wydał warunki zabudowy dla lokalu kina, o które prosił właściciel Biedronki. Konserwator zabytków nie przeciwstawił się takim planom, a w obronie kina stanęli internauci. Po długich staraniach firma Jeronimo Martins uzyskała pozwolenie na budowę, czyli dokument, który otwiera drogę do prac.

Zobacz zdjęcia z happeningu:

Tak sprawę komentuje przedstawiciel JM:

Mówi Alfred Kubczak: "Biedronka nie wypiera Feminy. To mit" Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

kś/b

Źródło zdjęcia głównego: MJN