Najkrócej żyją na Pradze, najdłużej w Wilanowie

UM WarszawaRatusz opublikował raport o stanie zdrowia

Choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe to najczęstsza przyczyna zgonów wśród warszawiaków. Ich stan zdrowia wziął pod lupę ratusz. Z badań wynika, że najkrócej żyją mieszkańcy Pragi Północ, najdłużej – z Wilanowa.

Dane o stanie zdrowia gromadzone były w latach 2012-2014. Efekt prac i podsumowujący raport zaprezentował w poniedziałek wiceprezydent Włodzimierz Paszyński, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Dariusz Hajdukiewicz i prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Najlepiej w Wilanowie

Przeciętna długość życia warszawiaków wynosiła 76 lat dla mężczyzn i 82 lata dla kobiet. "Mieszkańcy stolicy żyją dłużej niż przeciętny mieszkaniec Polski, miast ogółem, a także dużych miast, za wyjątkiem Krakowa" – informuje ratusz.

Średnia długość życia mężczyznUM Warszawa

Najkrócej żyją warszawiacy z Pragi Północ (mężczyźni – 71, kobiety – 79). Najdłużej – z Wilanowa (81 dla mężczyzn i 89 dla kobiet).

Profesor Wojtyniak powiedział, że w Warszawie, podobnie jak w wielu innych stolicach europejskich, obserwuje się duże zróżnicowanie w długości życia w zależności od dzielnicy zamieszkania.

- Rodzący się obecnie chłopiec w Wilanowie może oczekiwać, że będzie żył prawie 81 lat, dokładnie 80,9. Natomiast chłopiec rodzący się na Pradze-Północ może oczekiwać, że będzie żył prawie o 9 lat mniej – wskazał.

Jak zauważył, w Wilanowie i na Ursynowie długość życia nie zwiększyła się w ostatnich latach, lecz uległa nawet pewnemu skróceniu. Natomiast na Pradze Północ i na Woli sytuacja się systematycznie poprawia. - Główny wniosek jest taki, że zmniejsza się zróżnicowanie stanu zdrowia w Warszawie w zależności od dzielnicy zamieszkania – stwierdził.

Umierają na choroby krążenia

Podobnie jak w całej populacji, najczęstszymi przyczynami zgonów mieszkańców Warszawy są choroby układu krążenia (45 proc. zgonów) oraz nowotwory złośliwe (27 proc.).

Średnia długość życia kobietUM Warszawa

Wśród tzw. zewnętrznych przyczyn zgonów najczęstsze zagrożenie życia stanowiły upadki, na drugim miejscu były samobójstwa i dopiero na trzecim miejscu wypadki komunikacyjne.

Choroby zawodowe i psychiczne

Co ciekawe, z badań ratusza wynika, że zapadalność na choroby zawodowe ma tendencję spadkową. Liczba stwierdzonych w latach 2012-2014 chorób zakaźnych spadła w stosunku do lat 2004-2008 i 2009-2011.

Mniej pozytywne dane odnotowano natomiast w przypadku chorób psychicznych. W populacji mieszkańców Warszawy współczynnik rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w roku 2012 był wyższy niż w populacji całej Polski aż o 81 proc. Choć do roku 2014 różnica ta zmniejszyła się o 9 proc.

Z badań wynika też, że w szpitalach warszawskich w latach 2009-2014 prawie 50 proc. pacjentów to osoby spoza Warszawy. Oceniono też, że takich pacjentów przybywa.

Przedstawiony w poniedziałek raport dot. sytuacji zdrowotnej warszawiaków jest kolejnym z cyklu. Poprzednie dotyczyły m.in. lat 1999-2003, 2004-2007, 1999-2008 i 2009-2011.

Kilka tygodni temu w stolicy protestowali lekarze z całej Polski:

Protest służby zdrowia w Warszawie
Protest służby zdrowia w WarszawieTVN24

kw/PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości