We wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu, zwołanym na wniosek PO, zbierze się Rada Warszawy. Na sesji ma być poruszony tematu konsekwencji unieważnienia przez wojewodę mazowieckiego uchwały o referendum w sprawie zmian granic miasta.
Jak podaje na swojej stronie Rada Warszawy, sesja ma się rozpocząć o godz. 17.30. Informacja o unieważnieniu uchwały jest jedynym punktem obrad. Referendum w Warszawie było planowane na 26 marca, ale wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera stwierdził nieważność uchwały miejskiej rady.
"Przedyskutować decyzję"
- Chcemy przedyskutować decyzję pana wojewody i zdecydować, jak postępujemy dalej - podkreśliła w rozmowie z PAP szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Przypomniała, że samorządowcy mają zamiar odwołać się od postanowienia Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.Stołeczna Platforma podtrzymuje wolę przeprowadzenia w Warszawie referendum dotyczącego poszerzenia jej granic, choć pierwotnie zakładany termin, 26 marca, jest już nierealny. - Wszystko zależy od rozstrzygnięć sądowych, ale sądzimy, że być może uda się w czerwcu - zaznaczyła Malinowska-Grupińska.Pytanie w warszawskim referendum miało brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".
"Niespójność przedmiotu referendum"
Wojewoda mazowiecki argumentował w ubiegłym tygodniu, że unieważnił uchwałę rady miasta, ponieważ referendum lokalne dotyczące utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców. Natomiast niedopuszczalne jest przeprowadzenie go na wniosek rady.Po drugie wojewoda zarzucił uchwale "niespójność przedmiotu referendum". Jak mówił, pytanie o zmianę granic m. st. Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS. Ponadto, w ocenie Urzędu Wojewódzkiego, rada miasta powołała się na przepisy ustawy o referendum lokalnym, a pominęła zapisy ustawy o samorządzie gminnym.Sipiera podkreślał, że bada uchwały wyłącznie pod kątem zgodności z obowiązującym prawem; nie ma prawa "niczego blokować, ani na coś się nie zgadzać".Uchwała Rady Warszawy była reakcją na projekt ustawy PiS przewidujący między innymi, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.
Wojewoda uzasadnia swoją decyzję
PAP/ran/mś
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl