Muzeum Sztuki Nowoczesnej "podbiło" Berlin


Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej odniosło swój pierwszy międzynarodowy sukces. Na wernisaż wystawy "Early Years" w berlińskiej galerii Kunst-Werke przyszło ponad trzy tysiące osób. - Takich tłumów nie było tu od lat - cieszyli się organizatorzy.

Berlińska wystawa warszawskiego muzeum to rzadka okazja, by w renomowanej niemieckiej galerii zaprezentować prace artystów współpracujących z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - To chyba pierwszy taki przypadek, że muzeum, które praktycznie jeszcze nie istnieje, dostaje do swojej dyspozycji 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni w Kunst-Werke - podkreślał Tomasz Dąbrowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie.

Muzeum obiecane

Wystawę otwiera zdjęcie hali KDT - Jan Smaga / MSN
Wystawę otwiera zdjęcie hali KDT - Jan Smaga / MSNWystawę otwiera zdjęcie hali KDT - Jan Smaga / MSN | Shutterstock

Wystawa jest pierwszym wydarzeniem w ramach wspólnego projektu Instytutu Polskiego i Instytutu Goethego. "Promised City" - "Obiecane miasto" to seria działań artystycznych w Berlinie, Warszawie, a także Bombaju i Bukareszcie. Miasto symbolizuje w nich nadzieję, wizję przyszłości i obietnicę - wszystko to, co powoduje, że ludzie ciągną do wielkich aglomeracji w poszukiwaniu szczęścia. Kuratorzy z warszawskiego muzeum podeszli do tematu w egocentryczny sposób: postanowili opowiedzieć o tym, jak kształtuje się samo muzeum.

- Spór o projekt budynku muzeum był bodaj najgorętszą od wielu lat debatą o sztuce współczesnej w Polsce. Pokazał, jak różne są oczekiwania artystów, kuratorów, krytyków i publiczności. Ujawnił konflikty, ale też pozwolił wyartykułować nadzieje i marzenia - tłumaczyła na konferencji prasowej dyrektor MSN Joanna Mytkowska.

Na początek: KDT

Już na samym początku publiczność Kunst-Werke wita zdjęcie hali Kupieckich Domów Towarowych, wystającej zza pryzmy brudnego śniegu. Jan Smaga zatytułował je "Tu powstanie", a niemieccy dziennikarze oprowadzani po wystawie przez kuratora Sebastiana Cichockiego nie mogli uwierzyć, gdy mówił, że właśnie w tym miejscu stanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jeden z filmów przedstawia bitwę o KDT - fot. Bartek Stawiarski / MSN
Jeden z filmów przedstawia bitwę o KDT - fotJeden z filmów przedstawia bitwę o KDT - fot. Bartek Stawiarski / MSN | corriere.it, EPA, APTN

Piętro wyżej hala KDT pojawia się po raz kolejny. Tym razem jako tło dramatycznej bitwy między handlarzami i policją. Dla Artura Żmijewskiego, który w swoich pracach wideo analizuje zachowania ludzi w sytuacjach konfliktowych, "bitwa o KDT" była naturalnym plenerem. Efektem jest dokumentalna relacja wydarzeń sprzed pół roku, które działy się w miejscu, gdzie stanąć ma gmach muzeum.

- Tworzymy w ten sposób nasz własny mit założycielski, który jest chwilami mroczny i dramatyczny - tłumaczył Cichocki.

Fragment pracy Zbigniewa Libery - fot. Bartosz Stawiarski / MSN
Fragment pracy Zbigniewa Libery - fotFragment pracy Zbigniewa Libery - fot. Bartosz Stawiarski / MSN | PAP.IMIGW

Pamięć o warszawskich Żydach

Szczególne miejsce zajmuje na wystawie praca Yael Bartany - w ogromnej, zaciemnionej przestrzeni obejrzeć można film nakręcony w czasie budowy kibucu na warszawskim Muranowie. Kibuc stanął w ciągu jednego dnia, na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta, w miejscu gdzie powstać ma z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich. W czerwcu 2009 roku uczestnicy tego wydarzenia, pod flagami nieistniejącego w rzeczywistości ruchu na rzecz powrotu Żydów do Polski zbudowali kibuc, stosując taktykę "Mur i wieża" - w latach 30. Żydzi tak właśnie zajmowali ziemię pod swoje osady, wykorzystując fakt że prawo w Palestynie zabraniało niszczyć już postawione budowle. W filmie zobaczymy obraz wyidealizowany: przystojnych, silnych mężczyzn i piękne kobiety, którzy w zgodzie i z radością stawiają mury swojego kibucu.

Uzupełnieniem jest drugi film z "Polskiej trylogii" Bartany, pokazywany w małej salce obok - Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" wciela się w nim w przerysowaną postać lewicowego aktywisty, który na pustym Stadionie X-lecia nawołuje Żydów do powrotu do Polski.

"Wąwóz" Joanny Rajkowskiej odciął muzeum od miasta - fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej
"Wąwóz" Joanny Rajkowskiej odciął muzeum od miasta - fot"Wąwóz" Joanny Rajkowskiej odciął muzeum od miasta - fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej | PAP/EPA, TVN Meteo, Reuters

Muzeum o sobie

W dwóch pracach bohaterem jest samo muzeum. Joanna Rajkowska przygotowała "Wąwóz" - fotomontaż, na którym przestrzeń przed tymczasową siedzibą muzeum przy ulic Pańskiej zmienia się w gigantyczną rozpadlinę odcinającą instytucję od miasta. Na poddaszu Kunst-Werke wisi zaś zdjęty z elewacji neonowy napis Muzeum zaprojektowany przez Paulinę Ołowską, połączony z instalacją Anny Zaradny: z głośników dobiega głos sylabizujący słowo "muzeum", a pomieszczenie wypełnia sztuczny dym. "Muzeum" jest tu nieustannie rozdzielane na części i składane od nowa, jest nieustająco rekonstruowane.

- Debata wokół muzeum wciąż trwa. Konstruujemy tożsamości instytucji, a z nami szukają jej artyści. To niezwykły moment tworzenia, który pomogli nam udokumentować - tłumaczy założenia wystawy Joanna Mytkowska.

Berlińczycy polubili wystawę

Berlińska wystawa potrwa do 2 maja, a to oznacza że będzie ją można zwiedzać także w trakcie "Gallery Weekend Berlin" - weekendu, gdy czterdzieści galerii w całym mieście otwiera swoje podwoje przez trzy doby non-stop. Już teraz można jednak powiedzieć, że gościnny występ warszawskiego muzeum został w Berlinie zauważony. Ostatni raz w Kunst-Werke takie tłumy były w czasie biennale, w 2006 roku. - To duży sukces, bo Berlin jest bardzo egocentryczny i rzadko ogląda się na to, co powstaje poza nim, szczególnie na wschodzie.

Fragment pracy "Wyjście ludzi z miast" Zbigniewa Libery - fot. Bartosz Stawiarski / MSN
Fragment pracy "Wyjście ludzi z miast" Zbigniewa Libery - fotFragment pracy "Wyjście ludzi z miast" Zbigniewa Libery - fot. Bartosz Stawiarski / MSN | foto: www.sxc.hu

Z Berlina do Warszawy

W ramach projektu "Promised City", 23 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej otwarta zostanie natomiast "Wystawa" przygotowana przez Susanne Pfeffer z Kunst-Werke.

Z Berlina Karol Kobos, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl