Po trzech latach dobiega końca budowa Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie. - Niebawem rozpocznie się instalowanie w jego wnętrzach wystawy stałej – zapewnia Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Ale budynku prędko nie odwiedzimy.
Zanim zacznie się urządzanie wnętrza, w budynku trwają ostatnie szlify, prace wykończeniowe i poprawkowe.
Bruk, zieleń, trawa
"Trwają prace w holu głównym obiektu jak również w audytorium. Kończone są prace związane z układaniem bruku przed budynkiem, a wokół niego sadzona jest niska zieleń i trawa" – czytamy na stronie SZRM.
Dopiero później ma być przygotowywana wystawa stała muzeum. Na początku lipca informowaliśmy, że dom inwestycyjny biznesmena Jana Kulczyka przekazał na ten cel 20 mln zł. - Ta kwota zamyka prawie proces pozyskiwania sponsorów przez stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny na rzecz wystawy głównej - powiedział wówczas Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
Za ponad rok
Kiedy zwiedzający wejdą do budynku powstającego pomiędzy ul. Zamenhofa, Lewartowskiego i Anielewicza? Na stronie inwestora czytamy, że termin oddania muzeum po zainstalowaniu wystaw, to 20 października 2013. Wcześniej informowano, że stanie się to 19 kwietnia przyszłego roku.
Jedyne takie muzeum
Budynek placówki zaprojektował Rainer Mahlamäki. Jego charakterystycznym elementem jest ściana krzywoliniowa, nawiązująca do rozstąpienia się Morza Czerwonego. Tworzy ona hol wejściowy. Zakryta jest olbrzymią taflą szkła.
Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta, to jedyne na świecie muzeum, które przedstawi historię polskich Żydów od średniowiecza do dziś.
ZOBACZ, JAK POWSTAWAŁO MUZEUM:
Budowa dobiega końca
Modernizują skwer
Robotnicy modernizują też skwer przy muzeum od strony ul. Zamenhoffa. Zieleniec przy pomniku Bohaterów Getta ozdobią nowe latarnie, kostki granitowe, pojawią się też nowe ławki. Prace mają zakończyć się w październiku.
TAK MA WYGLĄDAĆ SKWER:
ran/par
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Gula /tvnwarszawa.pl