Motocykle na buspasach? Warszawa się boi, inni sobie chwalą

Chcą wpuścić motocykle na buspasyBuspasy dla motocyklistów / Facebook

Trwa dyskusja na temat udostępnienia buspasów dla kierowców motocykli. W zeszłym tygodniu w Zarządzie Transportu odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie, ale decyzji nadal brak.

Pomysł buspasów otwartych dla motocyklistów nie jest nowy. W lutym 2014 roku wprowadzenie takiego rozwiązania deklarował nawet ówczesny wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski. Do tej pory pomysłu nie udało się zrealizować.

"Będzie mniej wypadków"

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele środowiska motocyklowego i radny Ursynowa Paweł Lenarczyk spotkali się z dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego Wiesławem Witkiem.

- Mówiliśmy o naszej dwuletniej batalii w tej sprawie - opowiada Paweł Lenarczyk. - Wskazywaliśmy europejskie stolice ale również polskie miasta czyli Bydgoszcz, Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Rzeszów, w których motocykliści mogą legalnie korzystać z buspasów - wylicza.

Zwolennicy wprowadzenia takiego rozwiązania w stolicy zaproponowali wyznaczenie próbnego odcinka, gdzie motocykliści pojechaliby po pasie dla autobusów.

- Zaproponowaliśmy wyznaczenie buspasa, na którym można by obserwować zachowania kierowców autobusów i motocyklistów. Zarząd Transportu Miejskiego zobowiązał się do przygotowania analizy ruchu - informuje radny.

Jego zdaniem, udostępnienie motocyklistom buspasów powinno zmniejszyć liczbę wypadków z ich udziałem. - Sytuacje, w których motocykliści przeciskają się między samochodami w korku, są zdecydowanie bardziej niebezpiecznie, niż gdyby mogli swobodnie jechać pasem wydzielonym dla autobusów - tłumaczy.

"Motocyklem jedzie jedna osoba"

Ale urzędnicy mają swoje argumenty. - Pas autobusowe są wytyczane w celu zapewnienia sprawnego przemieszczania się pojazdów komunikacji miejskiej. Udostępnienie motocyklistom będzie skutkowało wydłużeniem czasu podróży, a tym samym spadkiem liczby osób chcących korzystać z transportu publicznego - tłumaczy Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego. - Maksymalna liczba pasażerów w autobusie waha się od 80 do 170 osób. Dla porównania, samochodem osobowym porusza się średnio ok. 1,4 osoby, natomiast motocyklem - 1 - przekonuje.

Na temat bezpieczeństwa na buspasach w październiku wypowiadał się również dyrektor ZTM Wisław Witek. - Wprowadzenie jakichkolwiek odstępstw byłoby niezgodne z polityką miejską i mogłoby stanowić niebezpieczny precedens dla pozostałych grup pojazdów – mówił wówczas.

W innych miastach się udało

Innego zdania są przedstawiciele miast w których motocykliści od kilku korzystają z pasów dla autobusów.

- W Gdańsku z buspasów korzystać mogą wszyscy motocykliści. Taką zasadę testowaliśmy od 7 lipca 2015 roku i po trzech miesiącach próby zostawiliśmy ją na stałe. Jak na razie sprawdza się bardzo dobrze, nie było żadnych problemów, kolizji czy konfliktów – twierdzi Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Podobnego zdania jest Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej w Łodzi i pomysłodawca otwarcia buspasów dla motocyklistów.

- Nie wiem dlaczego samorząd warszawski jest niechętny. Na drogach jest bezpieczniej, motocykliści nie muszą już wykonywać slalomów między samochodami, nie powodują utrudnień dla komunikacji miejskiej. To, że korzystają z buspasów, to ich przywilej, nie obowiązek - kwituje.

Decyzję chwali również Tomasz Seweryn, zastępca naczelnika krakowskiej drogówki. - Motocykliści czują się swobodniej. Jako policja jesteśmy bardzo zadowoleni. Zdarzenia na wyznaczonych dla motocyklistów odcinkach to rzadkość. Nie narzekają również kierowcy komunikacji miejskiej, właśnie do tego dążyliśmy - przekonuje.

Warszawscy motocykliści mają ponownie spotkać się z urzędnikami w połowie czerwca. - Jesteśmy dobrej myśli, nie wyobrażamy sobie, żeby władze Warszawy mogły nie wsłuchać się w postulaty ponad 100-tysięcznej rzeszy mieszkańców miasta - podsumowuje Paweł Lenarczyk.

NA TEMAT BUSPASÓW W PAŹDZIERNIKU WYPOWIADAŁ SIĘ WIESŁAW WITEK

ZTM nie chce motocykli na buspasach
ZTM nie chce motocykli na buspasachMateusz Szmelter / tvnwarszawa

Klaudia Ziółkowska

Źródło zdjęcia głównego: Buspasy dla motocyklistów / Facebook

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl