Mobilne opłaty za parkowanie: wybór firmy unieważniony

Najnowsze

ZDMDrogowcy wybierają operatora mobilnych opłat

Mimo że Zarząd Dróg Miejskich wybrał nową firmę do pobierania opłaty drogą mobilną za parkowanie, to nie może podpisać umowy. Wszystko dlatego, że decyzja została zaskarżona do Krajowej Izby Odwoławczej. Drogowcy zapewniają, że przestoju w działaniu systemu nie będzie.

Prawie miesiąc temu w przetargu ZDM wybrał firmę mPay na operatora mobilnego pobierania płatności za pozostawianie aut w strefie płatnego parkowania. W tyle pozostał SkyCash, który dotychczas odpowiadał za to zadanie.

Jak tłumaczyła na naszych łamach rzeczniczka drogowców, firma SkyCash zaproponowała tym razem ośmiokrotnie wyższą prowizję niż podczas ostatniego przetargu, który odbył się trzy lata temu.

Umowa z firmą mPay dotychczas jednak nie podpisano.

Będzie nowy przetarg

Wszystko dlatego, że SkyCash nie zaakceptowała wyników przetargu i odwołał się 13 lutego do Krajowej Izby Odwoławczej.

"W wyroku z 27 lutego KIO orzekła o konieczności odtajnienia sposobu wyliczenia ceny przez mPay – zastrzeżonej przez mPay jako tajemnica przedsiębiorstwa, unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i podjęcia ponownych czynności w celu wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu" – wyjaśnia Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

I dodaje, że teraz drogowcy czekają na odtajnienie danych i po ponownej analizie dokumentacji wybiorą firmę jeszcze raz w ramach tego samego przetargu.

Na razie jednak nie ma oficjalnie wybranego operatora, a jak już pisaliśmy, dotychczasowa umowa ze Skycash wygasła 28 lutego. ZDM zapewnia jednak, że system nadal działa.

"W trosce o zapewnienie ciągłości usług, Zarząd Dróg Miejskich przedłużył umowę czasową ze SkyCash do 30 kwietnia 2019 roku, przy czym termin ten może zostać skrócony w przypadku podpisania umowy z wykonawcą wybranym w przetargu nieograniczonym" – zaznacza Gałecka.

Umowa do listopada

W odróżnieniu od ostatniego przetargu umowa z operatorem ma się zakończyć wraz z końcem listopada tego roku. Zarząd tłumaczy, że w pierwszym półroczu chce ogłosić przetarg na e-parkowanie, czyli system naprowadzania kierowców na wolne miejsca postojowe w strefie. A także rozstrzygnąć przetarg na e-kontrolę, czyli sprawdzanie strefy za pomocą samochodów wyposażonych w kamery.

ZOBACZ INNE MATERIAŁY O E-PARKOWANIU:

Tak wyglądają auta z kameramiTVN24
wideo 2/4

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: ZDM