Miłosz jak balonik z helem Wystawa w Kordegardzie

fot. Filip Zagórski
fot. Filip Zagórski
Źródło: | PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN, ventusky.com

To nie jest kolejna rocznicowa wystawa. Jest interaktywna i zwiedzający mogą bawić się eksponatami. Wychodząc, zabierają ze sobą baloniki wypełnione helem i cytatami z Miłosza. W galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu ruszyła ekspozycja związana z rokiem poety, który przypada w 2011 roku, w stulecie jego narodzin.

- Wystawa ma nową formę, jest interaktywna i w zasadzie nie jest o Miłoszu, tylko ma zachęcać do czytania go raz jeszcze. Pisarz jest swoistym brykiem z historii XX wieku. Zaliczył wszystkie możliwe ważne wydarzenia. Nikt w sumie jednak nie zna go w istocie. Mam nadzieję, że wystawa będzie ciekawym impulsem do tego, by go czytać na nowo – tłumaczy jeden z autorów instalacji Filip Zagórski.

Poezja na kostkach do gry

Wystawę "Dlaczego Miłosz?" w Kordegardzie można oglądać do końca kwietnia. Wnętrze galerii wypełniła instalacja artystyczna autorstwa Filipa Zagórskiego, Łukasza Przybyłowicza i Macieja Wilczka. Ścianę zabudowali różnymi wydaniami książek Miłosza. Wiersze twórcy znalazły się też na sześcianach, przypominających duże kostki do gry, które zwiedzający mogą ustawiać w różnych konfiguracjach. W czasie trwania wystawy w galerii wyświetlane też będą filmy o Czesławie Miłoszu.

- To nie hołd dla wielkiego poety w roku wielkiego jubileuszu. Uwalniamy Miłosza z Miłosza i galerię z obowiązku bycia galerią. Zaaranżowaliśmy otwartą bibliotekę jego tekstów, zachęcającą do interakcji z poezją i poetą. Widzowie będą mogli wynieść cytaty w wypełnionych helem balonach - powiedziała Joanna Nuckowska, współorganizatorka wystawy.

Kordegarda ma się zmienić

Ekspozycję wewnątrz galerii dopełni instalacja Jadwigi Sawickiej na fasadzie budynku. Zostanie otwarta 10 kwietnia. Artystka owinie galerię wstęgą z napisem "PATRZ to, co należało obalić trwa nadal a my niszczejemy". Słowo "patrz" celowo napisano dużymi literami - Sawicka dokleiła je na początku znanego cytatu z tekstu Guy'a Deborda. W kontekście wystawy, "Dlaczego Miłosz?" słowa te mają być jednocześnie pochwałą i krytyką wycelowanymi przez artystkę w poezję i sztukę w ogóle.

Wystawa "Dlaczego Miłosz?" to pierwsze przedsięwzięcie po przejęciu galerii Kordegarda (dotąd prowadzanej przez galerię Zachęta) przez Narodowe Centrum Kultury. Instytucja chce zmienić charakter wydarzeń odbywających się w galerii, dając pierwszeństwo projektom interaktywnym, angażującym publiczność.

Miłosz urodził się 100 lat temu

W 2011 mija 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza. Urodził się w Szetejniach na Litwie. Mieszkał kolejno w Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych. Pod koniec życia powrócił do Polski. Poeta, prozaik, tłumacz i eseista był wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

Na program Roku Miłosza składają się wystawy organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza, która odbędzie się w Krakowie w dniach 9-15 maja.

Miłosz jak balonik z helem Wystawa w Kordegardzie

myk

Czytaj także: