Metro gotowe na przyjęcie pasażerów. Musi jeszcze tylko przejechać 5000 km

Przejechaliśmy II linią metra
Przejechaliśmy II linią metra
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plPrzejechaliśmy II linią metra

II linia metra ma już komplet pozwoleń na użytkowanie. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przekazał je w południe do Metra Warszawskiego. Zanim pociągi zabiorą pasażerów, muszą jeszcze bezawaryjnie wyjeździć 5 000 km na trasie między Wolą a Pragą - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

Pozwolenia na użytkowanie stacji metra wydał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jak już informowaliśmy w środę, zakończył kontrolę wszystkich stacji II linii metra.

W piątek w poranku TVN24 wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zapowiedział: - Na dniach, być może jeszcze dzisiaj, spodziewamy się ostatecznej decyzji, która będzie pozwoleniem na użytkowanie.

W południe wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uroczyście przekazał pozwolenia prezesowi Metra Warszawskiego Jerzemu Lejkowi.

- Nie było przyspieszenia odbiorów w związku z pożarem mostu. To nie wyścig, droga na skróty, tylko rzetelne sprawdzanie - zaznaczył Kozłowski.

5000 km bez awarii

A kiedy pojedziemy podziemną kolejką?

Władze miasta na razie daty nie podają. Wcześniej pisaliśmy, że po otrzymaniu pozwoleń w metrze muszą odbyć się jeszcze trwające około 2 tygodni jazdy testowe. Jak dowiedział się dziennikarz tvnwarszawa.pl, ten czas można jednak skrócić. Chodzi nie tyle o dni, co o kilometry. Pociągi muszą wyjeździć wcześniej 5000 km bez awarii. Jeśli będą kursować pod ziemią częściej, może im to zająć mniej niż dwa tygodnie.

- Trudno powiedzieć, ile to zajmie czasu, ale chcemy otworzyć metro jak najszybciej, bo gdy nie wozimy pasażerów, nie zarabiamy - powiedział nam prezes Lejk.

Urzędnicy ostrożnie szacują, że czas przejazdów testowych można skrócić do około 10 dni.

Czytaj też: na wtorek są planowane duże ćwiczenia straży pożarnej w II linii metra.

Jakub Baliński //lulu

Pozostałe wiadomości