Marsz 4 czerwca w Warszawie. Które ulice zamkną, gdzie nie można parkować? Szczegóły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trasa marszu 4 czerwca
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24
wideo 2/8
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24

W związku z zapowiadanym na 4 czerwca marszem przez centrum Warszawy stołeczny ratusz informuje o utrudnieniach w ruchu. Liczne linie autobusowe i tramwajowe będą kierowane na objazdy. O bezpieczeństwie mówili w piątek urzędnicy podczas konferencji prasowej.

Stołeczny ratusz zapowiedział, że uczestnicy manifestacji zaczną zbierać się około godziny 11 przy placu Na Rozdrożu. Sam przemarsz rozpocznie się o godzinie 12. Uczestnicy przejdą trasę: plac Na Rozdrożu – plac Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy.

O szczegółach podczas konferencji prasowej mówili w piątek: Michał Domaradzki, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w ratuszu oraz Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Co najmniej tysiąc autobusów i dodatkowe pociągi

Jak mówił Michał Domaradzki, łącznie na niedzielę zgłoszono w stolicy 39 zgromadzeń. Największe z nich przejdzie z placu na Rozdrożu na plac Zamkowy. Jego zabezpieczenie to - jak przyznał Domaradzki - "duże przedsięwzięcie". - Z informacji otrzymanych od organizatora wynika, że będzie to co najmniej tysiąc autobusów przyjeżdżających z Polski i specjalne pociągi, a więc olbrzymie przedsięwzięcie, aby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników - mówił.

Zaznaczył, że ratusz zrobił "szczegółową lustrację trasy". - Zwróciliśmy się do zarządców dróg, aby usunęli wszystkie niebezpieczne elementy z infrastruktury drogowej. Z uwagi na liczbę zgromadzeń na trasach będą ustawione beczkowozy po to, aby każdy mógł skorzystać z warszawskiej kranówki - zapowiedział Domaradzki.

Dyrektor polecił również, aby zwracać uwagę na oznakowania, ponieważ w stolicy wprowadzone zostaną spore zmiany w ruchu, głównie w dotyczące parkowania.

Zapewniał, że przedstawiciele ratusza będą monitorować zarówno w sztabie, dzięki kilkunastu kamerom, jak i na samym marszu. O jego bezpieczeństwo zadbać ma także "liczna grupa straży marszu". - Na bieżąco będziemy śledzić przebieg tego wydarzenia, aby przewidywać pewne ryzyka i zagrożenia, jeżeli takie się pojawią i w sposób adekwatny interweniować - zapowiedział Michał Domaradzki.

Z kolei dyrektorka ZTM mówiła o zmianach w komunikacji miejskiej. Zapewniła, że urzędnicy będą monitorować sytuację już od godziny 9. - Mając na uwadze liczbę przyjeżdżających autokarów z gośćmi z całej Polski, będziemy do dyspozycji - obiecała.

Przypomniała, że zmienią się trasy i rozkłady jazdy autobusów, tramwajów. - Będziemy w kontakcie ze służbami, aby etapować zmiany w układzie komunikacyjnym - informowała. I zachęcała do korzystania z metra. - Zarezerwowaliśmy osiem dodatkowych pociągów - powiedziała.

Utrudnienia w komunikacji publicznej

Na miejsce zbiórki najłatwiej dotrzeć autobusami kursującymi Trasą Łazienkowską: 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525. Można też skorzystać z pierwszej linii metra. Wysiąść na stacji Politechnika i przejść kilkaset metrów aleją Armii Ludowej do placu na Rozdrożu.

Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godzinę 18. Z placu Zamkowego najłatwiej będzie wrócić tramwajami linii: 4, 13, 20, 23, 26. Z tego samego przystanku odjeżdżają też autobusy linii 160 i 190.

"W zależności od liczby uczestników, policja może zdecydować o zamknięciu niektórych ulic. W takiej sytuacji na trasy objazdowe skierowane zostaną tramwaje linii: 4, 7, 9, 13, 20, 22, 23, 24, 26, D oraz autobusów linii: 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 131, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 180, 190, 222, 503, 507, 519, 521, 522" - podaje w komunikacie stołeczny ratusz.

Trasa marszu 4 czerwcaGoogle Earth/TVN24

Gdzie nie można parkować?

Szykują się też zmiany w zakresie parkowania. Już od piątku z parkowania wyłączone zostaną miejsca postojowe w okolicy placu Zamkowego, a w dniach 3 i 4 czerwca nie będzie można także zaparkować w Alejach Jerozolimskich przy rondzie de Gaulle’a (vis-à-vis budynku Banku Gospodarstwa Krajowego).

Przez całą niedzielę, 4 czerwca, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Zakaz będzie dotyczyć: Alej Ujazdowskich w rejonie skrzyżowania z Piękną oraz placu Trzech Krzyży, Nowego Światu przy rondzie de Gaulle’a, Krakowskiego Przedmieścia, Wybrzeża Gdańskiego - na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej oraz Myśliwieckiej na wysokości Kanału Piaseczyńskiego.

Ratusz podkreśla, że "ograniczenie to będzie dotyczyć także wyznaczonych miejsc parkingowych".

Czytaj też: Wszystko, co trzeba wiedzieć o marszu 4 czerwca>>>

Zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze większe zmiany w organizacji ruchu będą wprowadzone w sobotę, 3 czerwca. W Alejach Jerozolimskich, za rondem de Gaulle’a, wygrodzony zostanie kilkudziesięciometrowy fragment buspasa na jezdni w stronę ronda Dmowskiego. Z tego powodu z prawego pasa Alej Jerozolimskich, przed rondem, kierowcy będą mogli skręcić wyłącznie w prawo, w Nowy Świat.

W niedzielę wyłączony z ruchu zostanie prawy pas jezdni Wybrzeża Gdańskiego w stronę Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Grodzkiej. Dla kierowców, na tym odcinku Wisłostrady, pozostaną dwa pasy ruchu. Przez cały dzień nie będzie możliwości skrętu z ulicy Czerniakowskiej w Łazienkowską oraz Szwoleżerów – zarówno od strony Bielan, jak i Wilanowa. Skręcić w Szwoleżerów będą mogli tylko mieszkańcy.

Również w niedzielę zamknięte zostaną także ulice Myśliwiecka i Szwoleżerów, na odcinku od Rozbrat do 29 Listopada. Około godz. 6, na placu Na Rozdrożu, wprowadzony będzie zakaz skrętu w Mokotowską z Alej Ujazdowskich – zarówno od strony placu Trzech Krzyży, jak i Belwederskiej.

Ratusz zastrzega, że ze względu na specyfikę zgromadzenia organizacja ruchu może ulec zmianie. "W trakcie przemarszu policja może operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic" - informują urzędnicy.

Czytaj też: Tusk zachęca do udziału w marszu 4 czerwca. "Zrobimy im takie konsultacje społeczne, jakich jeszcze nie widzieli"

Inne zgromadzenia

Na niedzielę zgłoszone zostały również inne zgromadzenia publiczne: w godz. 14-16 przed budynkiem ambasady Federacji Rosyjskiej przy Belwederskiej 49, w godz. 16-20 przed budynkiem przy Mickiewicza 49 (dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego) oraz w godz. 18-20 przy Alejach Ujazdowskich 6 w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu. 

Relacje z marszu 4 czerwca od 12:00 także na antenie TVN.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth/TVN24

Pozostałe wiadomości

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja.

Aktywiści zablokowali Czerniakowską. Jeden z kierowców opryskał ich gaśnicą, inny opluł

Aktywiści zablokowali Czerniakowską. Jeden z kierowców opryskał ich gaśnicą, inny opluł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano w miejscowości Cisie (powiat miński) na autostradzie A2 zderzyły się auto osobowe i ciężarówka. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, odniosły obrażenia.

Zderzenie auta osobowego z ciężarówką na autostradzie. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci

Zderzenie auta osobowego z ciężarówką na autostradzie. W wypadku ucierpiało dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl