Ponad 300 nowych zakażeń na Mazowszu. Najwięcej od początku epidemii

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
5 października: 2006 przypadków, 29 osób nie żyje
5 października: 2006 przypadków, 29 osób nie żyjeTVN24
wideo 2/5
TVN245 października: 2006 przypadków, 29 osób nie żyje

W poniedziałek w województwie mazowieckim zanotowano najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku epidemii. W wyniku powikłań związanych z COVID-19 zmarła kolejna osoba. - Dominują przypadki rozproszone, małe ogniska - komentuje rzecznik resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek 2006 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Przekazało także informację o śmierci 29 zakażonych osób. Liczba osób w Polsce, u których potwierdzono infekcję koronawirusem, wynosi ponad 100 tysięcy. Najwięcej przypadków, o których poinformowano w poniedziałek, dotyczy województwa mazowieckiego. Ostatniej doby odnotowano tam 336 zakażeń.

Epidemia w Warszawie

Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie, ostatniej doby w stolicy potwierdzono 61 nowych zakażeń. Przez ostatnie sześć dni w stolicy raportowano o ponad 100 zakażeniach dziennie.

Od początku epidemii na COVID-19 zachorowało 5724 warszawiaków, zmarły 152 osoby. Status ozdrowieńca uzyskało do tej pory 1892 zakażonych, z czego ostatniej doby - 67.

"Nie mamy większych ognisk"

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że w najbliższych dniach wciąż należy spodziewać się wysokiej liczby nowych zakażeń, a na wysokie wyniki dobowe coraz bardziej rzutują duże miasta. - Niestety te wyniki na poziomie dwóch tysięcy i powyżej będziemy obserwować, dlatego że obserwujemy bardzo rozproszone zakażenia. Nie mamy większych ognisk. Jeżeli mamy 336 przypadków z Mazowsza, to nie ma tam ogniska, w którym mielibyśmy 40 czy więcej osób zakażonych. Dominują przypadki rozproszone, małe ogniska, dominują małe zakłady pracy, są małe podmioty medyczne. Są też, niestety, cały czas jeszcze domy pomocy społecznej - powiedział Andrusiewicz.

Zaapelował też o przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego. - To jest apel do społeczeństwa, żeby wszystkich tych, którzy lekceważą zasłanianie nosa i ust objąć swoistą infamią. To już nawet trudno nazwać egoizmem. Ci, którzy nie noszą masek, nie zachowują dystansu, narażają nas na możliwość zachorowania – powiedział rzecznik MZ.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości