Koncerty, spektakle, filmy. Ożywiają plac Defilad

Wracają atrakcje na plac Defiladmateriały orgzanitora

Motywem przewodnim 6. edycji "Placu Defilad" będzie trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 roku. Oficjalne otwarcie cyklu imprez artystycznych zaplanowano 1 czerwca, choć pierwsze wydarzenia odbędą się już w ostatni dzień kwietnia.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzeń na placu Defilad brzmi "Drugie lato wolności". Impreza rozpocznie się 30 kwietnia od cyklu spektakli "Narkotyki" według Witkacego w reżyserii Oskara Sadowskiego. Plenerowe przedstawienie będzie grane przed Pałacem Kultury i Nauki do 4 maja bieżącego roku.

- Ten projekt "Plac Defilad" zmienia się od kilku lat, ale to - co jest najważniejsze - zmienia też miasto, zmienia sposób myślenia o tym, jaką rolę i funkcję w mieście ma pełnić miejska instytucja publiczna, w jaki sposób ma się komunikować z mieszkańcami, ze swoimi odbiorcami, w jaki sposób współpracować z innymi instytucjami - powiedziała dyrektorka-koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej w ratuszu Aldona Machnowska-Góra.

Zwróciła uwagę, że "Plac Defilad" zmienia też "sposób myślenia o przestrzeni w mieście".

- Chcę powiedzieć, że to bardzo dobry pomysł, żeby "Plac Defilad" w tym roku to było "Drugie lato wolności". Gratuluję autorom czy autorowi tego tytułu i tego, żeby wokół wolności - 1989, 2019 rok - był skumulowany program tegorocznego "Placu Defilad" - podkreśliła Machnowska-Góra.

"Toast dla Tomasza Stańko"

Główne punkty interdyscyplinarnego programu 6. "Placu Defilad" przedstawił zastępca dyrektora Studio teatrgalerii Tomasz Plata. - Jestem pierwszym kuratorem w historii tego projektu, co napawa mnie duma, ale także obawą. Projekt przez wszystkie poprzednie lata był wielkim sukcesem. Nie wiem, czy potrzebuje kuratora - powiedział.

Jak dodał, pomysł na tegoroczną tematykę wydaje się oczywisty, choć niełatwy w realizacji. - Trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 roku była absolutnie oczywistym kontekstem, wokół którego chcieliśmy zbudować nasz program. Ale też od razu wiedzieliśmy, że nie chcemy robić akademii ku czci i nie chcemy opowiadać o wielkiej historii. Chcemy opowiadać o małych historiach, przypominać sobie samym i innym, jak w naszej pamięci te ostatnie 30 lat jakoś się zapisało, przy okazji się też dobrze bawić - stwierdził.

Kurator "Placu Defilad" zwrócił uwagę, że "wyjątkową dumą i zadowoleniem napawa" go organizacja wielkiego koncertu w dniu urodzin muzyka (11 lipca) pod tytułem "Toast dla Tomasza Stańko". - Będziemy mieć premierowe wykonanie nowego materiału duetu Skalpel. Myślę, że jednej z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej w obiegu międzynarodowym. Skalpel przygotuje na ten wieczór premierowy, debiutancki materiał zbudowany wokół sampli wybranych z dorobku Tomasza Stańko - wyjaśnił.

Zapowiedział, że w koncercie weźmie udział grono muzyków zagranicznych, którzy znali lub współpracowali z polskim trębaczem. Wśród nich znajdzie się skład zespołu nowojorskiego, z którym Stańko nagrywał ostatnie płyty. Będzie też prezentacja elektronicznej muzyki eksperymentalnej z udziałem aktorki Ireny Jun.

I książki i opera

Plata zwrócił też uwagę na przygotowane na zakończenie "Placu Defilad" międzynarodowe czytanie (7 września). - Razem z redakcją tygodnika "Polityka" zorganizujemy akcję pod hasłem "Międzynarodowe czytanie 2019". Przygotujemy dla państwa listę 20 książek, które ukazały się po polsku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy i zaprezentujemy tę listę książek z hasłem "Powinniście to przeczytać, aby zrozumieć świat" - wyjaśnił.

Jak zapowiedział dyrektor Studio teatrgalerii Roman Osadnik "15 czerwca przestrzeń placu Defilad zmieni się w chyba największą w Polsce przestrzeń operową". - Dla 5 tysięcy widzów powstanie tu widownia, wielka scena, na której zobaczymy gwiazdy światowej wokalistyki - Aleksandrę Kurzak, Roberta Alagnę, Andrzeja Dobbera, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestrę Sinfonia Varsovia. I cały ten zespół zaprezentuje w inscenizowanej wersji koncertowej w reżyserii Natalii Korczakowskiej operę Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" - wyjaśnił.

Dodał, że zapowiada się naprawdę imponująca, multimedialna inscenizacja.

Trzy miesiące atrakcji

Głównymi punktami programu tegorocznej edycji akcji będą między innymi: punkowy musical inspirowany życiem i twórczością Roberta Brylewskiego pod tytułem "Złota skała" (6 lipca); trzy fotokoncerty (projekcje wybranych zdjęć) fotoreporterów średniego pokolenia - Kuby Dąbrowskiego, Rafała Milacha i Michała Szlagi; Dzień Dziecka, podczas którego przed PKiN powstanie Terenowe Studio Nadawcze, w którym dzieci realizować będą materiały do telewizyjnego serwisu informacyjnego; pokaz wybranych filmów, w których zapisano "coś ważnego z doświadczeń polskiej transformacji"; autorski projekt Marcina Maseckiego pod tytułem "Urodziny kompozytorów", podczas których przybliżana będzie ich twórczość; koncert pod tytułem "Wybraliśmy wolność" (4 czerwca) pod kierownictwem Smolika, w którym wystąpią zaproszeni przez niego goście, między innymi Mela Koteluk, Tomek Lipiński, Muniek Staszczyk i Daria Zawiałow.

Ponadto w programie "Placu Defilad" znajdzie się kilkadziesiąt innych imprez z rozmaitych dziedzin sztuki, między innymi cykl projekcji współorganizowanych z Docs Against Gravity.

Wydarzenia odbywać się będą do 7 września.

Na tvnwarszawa.pl publikowaliśmy też wywiad z Adamem Bałdychem, jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków jazzowych:

[object Object]
"Postanowiłem sięgnąć po muzykę sakralną"ACT Music
wideo 2/2

PAP/mp

Źródło zdjęcia głównego: materiały orgzanitora

Pozostałe wiadomości

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl