Kawiarnie, dancingi, bale. Tak bawiła się Warszawa


Ponad 120 zdjęć, grafik i relacji przybliżających rozrywki przedwojennej Warszawy - kawiarnie i restauracje, dancingi i bale, premiery teatralne i kinowe czy wypoczynek na nadwiślańskich plażach będzie można zobaczyć na wystawie "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Wystawa pt. "Umówiłem się z nią na dziewiątą... czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy" przygotowana m.in. przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy będzie czynna od wtorku w galerii plenerowej między murami obronnymi Starego Miasta przy pl. Zamkowym, w Międzymurzu im. Piotra Biegańskiego. Jej tytuł zaczerpnięto z popularnego przedwojennego szlagieru wykonywanego przez Eugeniusza Bodo w filmie Piętro wyżej z 1937 r. Kawiarniane towarzystwo Ekspozycję otwiera cytat z Przewodnika literackiego po stolicy z 1938 r. Każdy, kto po raz pierwszy znajduje się w syrenim grodzie, nie może nie zauważyć zastanawiającej liczby cukierni, które spotyka się na każdym rogu ulicy. Słowa te ilustrują fotografie m.in. cukierni L. Loursea w Hotelu Europejskim na Krakowskim Przedmieściu czy Jerzego Blikle w swojej cukierni na Nowym Świecie. Kolejnym przykładem miejsc, gdzie w stolicy kwitło życie towarzyskie były kawiarnie, zwłaszcza niezwykle popularna Mała ziemiańska, gdzie przesiadywali m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim i Antoni Słonimski czy gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Uroczyste bale Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu były także tzw. popołudniowe koktajle, organizowane często przez lub dla korpusu dyplomatycznego, w siedzibach ambasad czy nawet na Zamku Królewskim. Ich wieczorną, bardziej okazałą wersją były uroczyste bale, często przygotowywane ze specjalnych okazji np. Sylwestra lub dla różnych środowisk - dziennikarzy lub plastyków. Na wystawie można zobaczyć m.in. zdjęcia bywających na nich znanych aktorów, takich jak Eugeniusz Bodo, Zula Pogorzelska czy Stefania Grodzieńska. Nocne życie toczyło się także w restauracjach i barach, gdzie nie tylko można było zjeść słynne flaki warszawskie podawane w kamiennych garnuszkach, ale także wziąć udział w spotkaniu z pisarzem Tomaszem Mannem. Wielbiciele tańca mogli dać upust swojej pasji na licznych stołecznych dancingach m.in. w osławionej Adrii lub nawet na wolnym powietrzu, gdzie władze stawiały specjalne platformy z desek. Kiepura śpiewał z balkonu

Dzięki zamieszczonym na ekspozycji fotografiom znanych warszawskich kin takich jak Europa i Apollo, teatrów - Ateneum i Morskie Oko czy rewii, zwiedzający mają także okazję przyjrzeć się innym lubianym wród mieszkańców stolicy rozrywkom. Brali w nich udział popularni w tamtym okresie artyści, tacy jak Adolf Dymsza czy Hanka Ordonówna. Warszawiacy mieli nawet okazję wysłuchania niezaplanowanego występu znanego śpiewaka Jana Kiepury z balkonu Teatru Wielkiego na pl. Teatralnym. Ekspozycję zamykają fotografie przybliżające weekendowe rozrywki mieszkańców miasta. Niezwykle oblegane były tory wyścigów konnych na Polu Mokotowskim i plaża braci Kozłowskich na Saskiej Kępie, a zimą ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej (pomiędzy ulicami Piękną a Chopina). Przez cały rok natomiast warszawiacy zażywali ruchu i umawiali się na spotkania towarzyskie na terenie Ogrodu Krasińskich, Parku Skaryszewskiego czy Lasku Bielańskiego. Do dzisiaj są one lubianym celem spacerów mieszkańców stolicy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 lipca.

PAP//b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP