Jezus z gazet lub wśród choinek: Groby Pańskie w tym roku

TVN Warszawa

Marcin Gula / tvnwarszawa.plGrób Pański w Archikatedrze

Kolejki przed niektórymi świątyniami, odważne dekoracje, nawiązujące do obecnych czasów - tak było i w tym roku. Wielka Sobota to czas odwiedzania Grobów Pańskich w kościołach.

Plansza z widokiem nowoczesnego miasta i napisem: "Wybrali Barabasza, a Ja?"; przed nią rozbite tablice kamienne z przykazaniami Bożymi - tak wygląda Grób Pański w warszawskiej archikatedrze. Ma, jak mówią duchowni, zachęcić do refleksji na temat życiowych wyborów.

- Czy wybieram Chrystusa? Ci, którzy żyli 2 tysiące lat temu, stanęli przed wyborem: czy wybrać Barabasza, czy Chrystusa? - powiedział w rozmowie z PAP proboszcz archikatedry pod wezwaniem Jana Chrzciciela, ks. prałat Bogdan Bartołd.

Jak mówił, tablice z przykazaniami Bożymi to jest również pytanie do nas, czy owe dziesięć przykazań Bożych ma znaczenie w naszym życiu. Dekoracja Grobu Pańskiego - zaznaczył ks. Bartołd - dla wielu będzie trudna w odbiorze. - Sądzę jednak, że Wielkanoc to święta, podczas których przechodzimy drogę krzyżową, swoją własną, razem z Chrystusem, podczas której stawiamy sobie trudne pytania po to, by rozweselić się porankiem Zmartwychwstania - powiedział proboszcz archikatedry. Wystrój Grobu Pańskiego jest w każdym roku inny, ale są także stałe elementy. - Figura Chrystusa w Grobie jest ta sama, monstrancja z Najświętszym Sakramentem jest ta sama, natomiast scenografia Grobu ma nam pomagać w spojrzeniu na swoje życie poprzez pryzmat Objawienia Bożego - podkreślił ksiądz.

Grób Pański w archikatedrze. Wierni modlili się tu już w piątek wieczorem
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

"Zwyciężeni, ale niepokonani"

- W tym roku wystrój Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP jest bardzo prosty, ale zawiera się w nim bardzo głęboka symbolika - powiedział z kolei rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego, ks. płk Zbigniew Kępa.

Jak wygląda to miejsce?

- Figura Chrystusa złożona do Grobu znajduje się na piasku, a z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia, ale też potęgi życia, które daje nam Chrystus zmartwychwstały - opisał Kępa. Dodał, że najważniejszym elementem wystroju Grobu jest monstrancja z Najwiętszym Sakramentem, za którą umieszczono biało-czerwone kwiaty w kolorach narodowych oraz dużą świecę, przypominającą paschał - symbol zmartwychwstania Chrystusa. Ksiądz podkrelił, że Grób Pański umieszczono w kaplicy, której ściany pokryte są tabliczkami z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. - Paradoksalnie, odnieśli oni zwycięstwo, zwycięstwo moralne, o czym mówi napis: "Zwyciężeni, ale niepokonani" - zaznaczył rzecznik. ZOBACZ INNE GROBY PAŃSKIE

Korpus oddzielnie, ręce oddzielnie, a wszystko zrobione z gazet - tak wygląda figura Jezusa w grobie w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Otaczają ją lustra, na których widnieje 10 przykazań, w formie pytań.

Do tego grobu, jak mówi Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl, ustawiała się kolejka ciekawskich:

Grób Pański w kościele św. Anny
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

Grób w kościele św. Ducha nazwiązuje do kontorwersji wokół aborcji. Na krzyżu zawisły tabliczki z dwoma napiami: "Dziecko chciane", "Dziecko niechciane", opatrzone komentarzem: "Prawo wyboru".

Grób Pański w kościele św. Ducha
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

W kościele św. Kazimierza na rynku Nowego Miasta figura Jezusa spoczęła wśród... choinek:

Grób Pański w kościele na rynku Nowego Miasta
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

U Dominikanów na Freta figurę Jezusa zrobiono z masy plastycznej:

Grób Pański u Dominikanów na Freta
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

- Odwiedzanie grobów Pańskich, to typowo warszawska tradycja - mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Czytaj więcej o tradycjach Wielkiej Soboty.

PAP/mz