Jedna mapa, 60 fachowców

Jan Kriwol, Miasto Jest NaszeKrzysztof Sierski, praski cukiernik

Naprawią nam futra, oszlifują noże i zrobią skórzany pasek. Ich zakłady są często ukryte w zaułkach praskich kamienic albo w blokach. Niełatwo je odnaleźć, dlatego stowarzyszenie Miasto Jest Nasze postanowiło przygotować specjalną mapę rzemieślników na Pradze.

"Na Pradze można załatwić wszystko dzięki małym zakładom rzemieślniczym rozsianym po dzielnicy. Niektóre z nich sięgają historią czasów przedwojennych" - informuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i prezentuje spis rękodzielników w centralnej części prawobrzeżnej Warszawy.

Praska Mapa RzemieślnikówMiasto Jest Nasze

Zobacz mapę w pełnej rozdzielczości.

Odwiedzili blisko 60 zakładów

W poszukiwaniu praskich mistrzów aktywiści odwiedzili ponad 60 zakładów, w tym tak nietypowych jak zakład szlifiersko-nożowniczy czy zakład drykiera (specjalista od praktycznej obróbki metalu), który jest ostatnim na Pradze.

- Mapa zostanie wydana w wersji kieszonkowej i jako plakat. Jej drukowana wersja będzie dostępna w Muzeum Warszawskiej Pragi. W przyszłości zostanie także umieszczona na stronie internetowej. Dzięki temu będziemy mogli łatwo odnaleźć praskich rzemieślników i dowiedzieć się więcej o historii każdego z zakładów – informuje Anna Jarzębska z MJN, pomysłodawczyni mapy.

Ale cel projektu nie jest tylko czysto informacyjny. Aktywiści chcą w ten sposób promować znikającą kulturę rzemieślniczą. Autorzy projektu mają nadzieję, że dzięki ich staraniom uda się uchronić chociaż część zapomnianych zakładów przed zamknięciem.

Mapa miała premierę podczas sobotniego Festiwalu Rzemieślników w Muzeum Warszawskiej Pragi:

Rzemieślnicy z Żoliborza

To nie pierwsza tego typu inicjatywa aktywistów z MJN. W 2015 roku na mapie zatytułowanej "Mistrzowie Żoliborza" członkowie MJN zamieścili adresy kilkunastu funkcjonujących zakładów rzemieślniczych z różnych specjalności: od kaletników trudniących się produkcją skórzanych dodatków po fachowców zajmujących się renowacją mebli.

A w planach są też kolejne dzielnice: Śródmieście i Mokotów.

Zobacz materiał o pracowni lamp na Pradze:

Pracownia na Targowej istnieje od ponad 40 lat
Pracownia na Targowej istnieje od ponad 40 latMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Jan Kriwol, Miasto Jest Nasze

Pozostałe wiadomości