Jak wybrać używane auto, by nie żałować? Czym są mierniki grubości lakieru

Jak wybrać miernik?

Zakup samochodu z drugiej ręki to spore, obarczone ryzykiem, wyzwanie. Nie możemy mieć całkowitej pewności co do historii pojazdu, jego stanu technicznego czy warunków, w jakich był on eksploatowany. Na domiar złego – handlarze używanych aut to prawdziwi mistrzowie kreatywności, kiedy chodzi o przebieg pojazdu czy zakres jego napraw. Podpowiadamy, jak ustrzec się najpopularniejszych sztuczek sprzedawców, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta i dlaczego warto zaopatrzyć się w miernik lakieru.

Od czego zacząć wybór samochodu?

Zakup samochodu używanego to ważna decyzja, często budząca szereg wątpliwości. Jak wybrać pojazd, by służył nam przez lata, nie rujnując przy tym domowego budżetu? Przede wszystkim dajmy sobie czas na znalezienie wymarzonego auta. Uważnie przeglądajmy ogłoszenia kilku modeli różnych marek, zarówno te na polskich, jak i na zagranicznych portalach. Sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas cena samochodu w dużym stopniu odbiegająca od średniej rynkowej danego modelu. Może ona świadczyć o próbie sprzedaży nielegalnego lub też poważnie zniszczonego auta. Nim wybierzemy się na drugi koniec Polski po opatrzony samochód, wykonajmy telefon do jego właściciela. Zapytajmy go o przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy czy wymianę części, a przede wszystkim – historię powypadkową. Większość tych informacji znajdziemy co prawda w ogłoszeniu, ale w rozmowie wyczujemy, kiedy sprzedawca „coś kręci”. Sprawdźmy też auto po numerze VIN – z otrzymanego raportu dowiemy się, jaki jest autentyczny przebieg pojazdu, czy faktycznie nie brał udziału w wypadku oraz czy nie pochodzi z kradzieży. Jeśli numer ten nie widnieje w ogłoszeniu, a sprzedawca unika jego podania – wycofajmy się z zakupu. Po dokonaniu selekcji modeli wartych obejrzenia i wstępnym kontakcie ze sprzedającym, możemy umówić z nim spotkanie.

Oględziny auta – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji o zakupie, dokładnie przyjrzyjmy się wybranemu przez nas pojazdowi. Oględziny u sprzedawcy to najlepsza okazja, by wyłapać ewentualne problemy samochodu, które mogą okazać się niezwykle kosztowne w przyszłości. Szczególną uwagę poświęćmy właściwemu spasowaniu elementów karoserii. Spawy i złącza niewykonane przez producenta to znak rozpoznawczy aut po wypadkach. Sprawdźmy też pracę silnika – nagrzany przed oglądaniem może zwiastować problemy z zapłonem lub słabym akumulatorem. Przyjrzyjmy się szybom – w bezwypadkowych pojazdach oznaczenia na nich są takie same. Różnice w datach i producentach mogą wskazywać burzliwą przeszłość auta. Skontrolujmy również stan bieżnika opon. Jego niesymetryczne starcie może świadczyć o kłopotach z geometrią zawieszenia, co jest typowe dla aut po wypadkach. Nawet podczas bardzo dokładnych oględzin auta, nie jesteśmy w stanie zauważyć „gołym okiem” przeprowadzonych napraw blacharskich. Na szczęście z pomocą kupującym przychodzą mierniki grubości lakieru. Urządzenia te pozwolą nam wykryć kolejne warstwy lakieru czy szpachlę, zastosowane po mniej lub bardziej poważnej kolizji bądź wypadku.

Dlaczego warto skorzystać z miernika lakieru?

Tester lakieru to niedrogie, proste w obsłudze i w pełni bezpieczne urządzenie mierzące jego grubość. Grubość oryginalnej warstwy lakieru waha się, w zależności od pojazdu, na poziomie

80-180 mikrometrów. Już niewielkie przekroczenie tej granicy dla nas informacja o malowaniu danego elementu. Jeśli wartość wynosi kilkaset mikrometrów, miejsce było szpachlowane. Dokładny pomiar na krzywiznach i w miejscach niedostępnych dla sondy płaskiej, umożliwiają modele grubościomierzy z sondą kulkową, takie jak P-13-S-AL firmy Blue Technology. Polski produkt błyskawicznie i z dużą precyzją bada, a następnie dźwiękowo i kolorystycznie informuje kupującego o grubości lakieru – zarówno na powierzchniach ze stali, stali ocynkowanej, jak i aluminium.

Jak wybrać miernik?

Posiadanie własnego testera pozwoli nam uchronić się przed nieuczciwym handlarzem, który może przestawić miernik tak, by wskazywał poprawne wartości. Przed przystąpieniem do pomiaru, pamiętajmy też o dokładnym oczyszczeniu nadwozia samochodu. Pozostałości piasku czy grubsza warstwa brudu mogą zafałszować wyniki, wprowadzając nas tym samym w błąd. Co ważne, testerem lakieru zweryfikować warto nie tylko auto z drugiej ręki, ale i to nowe z salonu. Pozwoli nam to uniknąć zakupu samochodu po ingerencji lakierniczej z etapu produkcji.

Link do wspomnianego miernika: https://www.bluetechnology.pl/Miernik-lakieru-P-13-S-AL

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl