Jak wybrać używane auto, by nie żałować? Czym są mierniki grubości lakieru

Jak wybrać miernik?

Zakup samochodu z drugiej ręki to spore, obarczone ryzykiem, wyzwanie. Nie możemy mieć całkowitej pewności co do historii pojazdu, jego stanu technicznego czy warunków, w jakich był on eksploatowany. Na domiar złego – handlarze używanych aut to prawdziwi mistrzowie kreatywności, kiedy chodzi o przebieg pojazdu czy zakres jego napraw. Podpowiadamy, jak ustrzec się najpopularniejszych sztuczek sprzedawców, na co zwrócić uwagę przy zakupie auta i dlaczego warto zaopatrzyć się w miernik lakieru.

Od czego zacząć wybór samochodu?

Zakup samochodu używanego to ważna decyzja, często budząca szereg wątpliwości. Jak wybrać pojazd, by służył nam przez lata, nie rujnując przy tym domowego budżetu? Przede wszystkim dajmy sobie czas na znalezienie wymarzonego auta. Uważnie przeglądajmy ogłoszenia kilku modeli różnych marek, zarówno te na polskich, jak i na zagranicznych portalach. Sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas cena samochodu w dużym stopniu odbiegająca od średniej rynkowej danego modelu. Może ona świadczyć o próbie sprzedaży nielegalnego lub też poważnie zniszczonego auta. Nim wybierzemy się na drugi koniec Polski po opatrzony samochód, wykonajmy telefon do jego właściciela. Zapytajmy go o przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy czy wymianę części, a przede wszystkim – historię powypadkową. Większość tych informacji znajdziemy co prawda w ogłoszeniu, ale w rozmowie wyczujemy, kiedy sprzedawca „coś kręci”. Sprawdźmy też auto po numerze VIN – z otrzymanego raportu dowiemy się, jaki jest autentyczny przebieg pojazdu, czy faktycznie nie brał udziału w wypadku oraz czy nie pochodzi z kradzieży. Jeśli numer ten nie widnieje w ogłoszeniu, a sprzedawca unika jego podania – wycofajmy się z zakupu. Po dokonaniu selekcji modeli wartych obejrzenia i wstępnym kontakcie ze sprzedającym, możemy umówić z nim spotkanie.

Oględziny auta – na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji o zakupie, dokładnie przyjrzyjmy się wybranemu przez nas pojazdowi. Oględziny u sprzedawcy to najlepsza okazja, by wyłapać ewentualne problemy samochodu, które mogą okazać się niezwykle kosztowne w przyszłości. Szczególną uwagę poświęćmy właściwemu spasowaniu elementów karoserii. Spawy i złącza niewykonane przez producenta to znak rozpoznawczy aut po wypadkach. Sprawdźmy też pracę silnika – nagrzany przed oglądaniem może zwiastować problemy z zapłonem lub słabym akumulatorem. Przyjrzyjmy się szybom – w bezwypadkowych pojazdach oznaczenia na nich są takie same. Różnice w datach i producentach mogą wskazywać burzliwą przeszłość auta. Skontrolujmy również stan bieżnika opon. Jego niesymetryczne starcie może świadczyć o kłopotach z geometrią zawieszenia, co jest typowe dla aut po wypadkach. Nawet podczas bardzo dokładnych oględzin auta, nie jesteśmy w stanie zauważyć „gołym okiem” przeprowadzonych napraw blacharskich. Na szczęście z pomocą kupującym przychodzą mierniki grubości lakieru. Urządzenia te pozwolą nam wykryć kolejne warstwy lakieru czy szpachlę, zastosowane po mniej lub bardziej poważnej kolizji bądź wypadku.

Dlaczego warto skorzystać z miernika lakieru?

Tester lakieru to niedrogie, proste w obsłudze i w pełni bezpieczne urządzenie mierzące jego grubość. Grubość oryginalnej warstwy lakieru waha się, w zależności od pojazdu, na poziomie

80-180 mikrometrów. Już niewielkie przekroczenie tej granicy dla nas informacja o malowaniu danego elementu. Jeśli wartość wynosi kilkaset mikrometrów, miejsce było szpachlowane. Dokładny pomiar na krzywiznach i w miejscach niedostępnych dla sondy płaskiej, umożliwiają modele grubościomierzy z sondą kulkową, takie jak P-13-S-AL firmy Blue Technology. Polski produkt błyskawicznie i z dużą precyzją bada, a następnie dźwiękowo i kolorystycznie informuje kupującego o grubości lakieru – zarówno na powierzchniach ze stali, stali ocynkowanej, jak i aluminium.

Jak wybrać miernik?

Posiadanie własnego testera pozwoli nam uchronić się przed nieuczciwym handlarzem, który może przestawić miernik tak, by wskazywał poprawne wartości. Przed przystąpieniem do pomiaru, pamiętajmy też o dokładnym oczyszczeniu nadwozia samochodu. Pozostałości piasku czy grubsza warstwa brudu mogą zafałszować wyniki, wprowadzając nas tym samym w błąd. Co ważne, testerem lakieru zweryfikować warto nie tylko auto z drugiej ręki, ale i to nowe z salonu. Pozwoli nam to uniknąć zakupu samochodu po ingerencji lakierniczej z etapu produkcji.

Link do wspomnianego miernika: https://www.bluetechnology.pl/Miernik-lakieru-P-13-S-AL

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego już szefa tego instytutu - Radosława Śmigulskiego. Chodzi o przywłaszczenie publicznych pieniędzy i wydawanie ich na prywatne cele. Śmigulski miał między innymi płacić służbową kartą w nocnym klubie w Los Angeles, ale zarzutów pod jego adresem jest więcej.

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Źródło:
PAP

Od czwartku eksperci ZUS, Urzędu Pracy miasta stołecznego Warszawy i Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Eksperci będą informować kupców z Marywilskiej o różnych formach pomocy

Eksperci będą informować kupców z Marywilskiej o różnych formach pomocy

Źródło:
PAP

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. Na miejscu działają spore siły straży pożarnej.

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna przestrzegają przed wchodzeniem na ulicę zza pojazdu i pokazują nagranie. Kamera monitoringu zarejestrowała niebezpieczną sytuację. 55-latek wpadł wprost pod koła jadącej skody.

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl