Inwestycje na najbliższe 8 lat. Wraca pomysł budowy mostu Krasińskiego.

Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach
Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plPrezydent Wojciechowicz o inwestycjach

W latach 2014 - 2022 samorząd Warszawy zamierza wydać na inwestycje 25,5 mld zł - mniej więcej tyle, ile przez ostatnie osiem lat. - W tym czasie powstać ma prawie cała II linia metra i obwodnica śródmiejska oraz most Krasińskiego - poinformowała w poniedziałek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Wróciliśmy do mostu Krasińskiego, ponieważ jest on potrzebny. To jedna z większych inwestycji przewidziana na lata 2014-2022. Projekt przewiduje budowę trasy od placu Wilsona do ul. Jagiellońskiej razem z przeprawą - powiedziała Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Most Krasińskiego to inwestycja, której budowa jest regularnie odsuwana w czasie. Istniał już w przedwojennych planach jako przedłużenie ulicy Krasińskiego. Do koncepcji budowy mostu wrócono dopiero w 2006 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O MOŚCIE KRASIŃSKIEGO

Most Krasińskiego to nie jedyna inwestycja infrastrukturalna, którą planuje miasto. Urzędnicy chcą wydać 7,6 mld zł, w tym 2,8 mld na budowę drogowych połączeń między dzielnicami (w tym właśnie. na most Krasińskiego) i 980 mln zł na obwodnicę śródmiejską na odcinku między Rondem Wiatraczna a ul. Radzymińską. Modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej ma pochłonąć 3,8 mld zł.

Na rozwój komunikacji miejskiej miasto planuje wydać w najbliższych latach ponad 3,2 mld zł - na zakup kolejnych wagonów metra, tramwajów, pociągów SKM i autobusów. W obszarze obejmującym nie tylko Warszawę, ale także gminy ościenne, powstać ma ponad 200 km nowych ścieżek rowerowych za kwotę ponad 260 mln zł i 30 nowych parkingów "Parkuj i Jedź" - za 153 mln zł.

260 mln na mieszkania komunalne

Wśród planowanych inwestycji z zakresu ochrony zdrowia, na które w sumie miasto ma wydać 836 mln zł. Prezydent Jacek Wojciechowicz wymienił m.in. szpital południowy (za 421,8 mln zł; prawdopodobnie w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na jego budowę).

Wiceprezydent Włodzimierz Paszyński powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek o inwestycjach w zakresie edukacji. Ok. 500 mln zł ratusz planuje wydać m.in. na budowę szkół, zwłaszcza podstawowych, w szybko rozwijających się dzielnicach, w których dziś ich brakuje - m.in. na Białołęce i w Wilanowie.

Zapowiedział też, że do 2018 r. w mieście powstanie 4 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach (za 124 mln zł) i co najmniej 2,5 tys. miejsc w żłobkach (117 mln zł).

Paszyński poinformował ponadto, że do 2022 r. Warszawa wyda 260 mln zł na budowę nowych mieszkań komunalnych (w ostatnich ośmiu latach oddano ich ponad 2,3 tys., w planach jest kolejnych 700).

Wiceprezydent Michał Olszewski powiedział z kolei, że na zmiany w przestrzeni publicznej Warszawa chce wydać 1,2 mld zł. W planach jest m.in. stworzenie nowego centrum miasta - ograniczonego ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Traktem Królewskim i ul. Królewską. W ramach tego planu w tym roku zrealizowana ma być modernizacja ul. Świętokrzyskiej, a w niedługim czasie zrewitalizowany będzie plac Małachowskiego.

- W ramach tego programu będą też realizowane przedsięwzięcia dotyczące uporządkowania infrastruktury na pl. Defilad i związane z uspokajaniem ruchu - zaznaczył Olszewski.

Ok. 220 mln zł miasto chce przeznaczyć na rewitalizację Pragi (jej program trafi do rady miasta prawdopodobnie jesienią). Taką samą kwotą zostanie wsparty rozwój najbliższego otoczenia Wisły. W planach jest m.in. budowa bulwarów nad rzeką dalej na południe oraz miasteczka wodnego na cyplu czerniakowskim.

Miasto chce inwestować także w kulturę. Na ten cel przeznaczy w najbliższych latach ponad 620 mln zł. Za kwotę 270 mln ma powstać m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a za 170 mln zł - Teatr Rozmaitości. Modernizacja pozostałych teatrów i innych obiektów pochłonie kolejne 148 mln zł.

CZYTAJ O PLANACH BUDOWY METRA W LATACH 2014 - 2022

PAP, lata//ec

Pozostałe wiadomości