Handel, gastronomia i kultura. Jest nowy gospodarz Gwardii

[object Object]
Hala Gwardii wymaga remontuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ratusz rozstrzygnął konkurs na najemcę Hali Gwardii. Na trzy lata obiekt przejmie szerzej nieznana, założona w ubiegłym roku firma CBR Events. Ma tam urządzić tradycyjne targowisko ze świeżą żywnością i stoiskami kulinarnymi.

W konkursie złożono osiem ofert, do kolejnego etapu zakwalifikowano siedem, spośród których komisja wybrała zwycięzcę - spółkę CBR Events. Firma zadeklarowała miesięczny czynsz w wysokości 101 tysięcy złotych.

To kwota plasująca się mniej więcej pośrodku innych ofert, które rozciągały się od 56 do 207 tysięcy złotych. Jednak - jak przekonują w komunikacie stołeczni urzędnicy - nie tylko cena miała znaczenie. Istotny był również plan działalności.

Handel i gastronomia

"Wyłoniony oferent CBR Events Sp. z o.o. zaproponował najciekawszy program spośród wszystkich oferentów" - informuje stołeczny ratusz.

Spółka planuje stworzyć w hali przestrzeń dla regularnych targów żywności. Będzie to miejsce dla drobnych wytwórców, sprzedawców mięsa i wędlin, wyrobów garmażeryjnych, ryb, owoców morza, serów, win, lodów czy słodyczy.

Prężnie działać ma też strefa kulinarna. "Wzdłuż bocznej ściany Hali zaplanowaliśmy urządzenie 20 w pełni wyposażonych stałych stanowisk kulinarnych, które zapewnią różnorodność menu zaspokajającą każdego gościa" – zapewniają zwycięzcy w swojej ofercie. Jak dodają, dominować ma kuchnia rodzima "wraz z jej regionalnymi i lokalnymi odrębnościami". Nie zabraknie jednak smaków europejskich, potraw wegańskich i przygotowywanych specjalnie dla alergików.

Zasada ma być prosta: klient zamówi swoje danie przy kontuarze, a następnie wybierze miejsce na hali, gdzie znajdować się będą stoły i krzesła wspólne dla wszystkich restauracji.

Warsztaty i kiermasze

Oprócz miejsca do jedzenia i handlu, najemca chce stworzyć w Hali Gwardii centrum integrujące mieszkańców. W kilku miejscach budynku przewidziano przestrzeń na organizację wydarzeń: kulturalnych i edukacyjnych.

Plany spółki obejmują m.in.: świętowanie ważnych dat historycznych, kiermasze okolicznościowe (np. z okazji Bożego Narodzenia), tygodnie tematyczne dotyczące produktów sezonowych czy też animacje skierowane do poszczególnych grup wiekowych. Przykładowo - dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty dotyczącej zdrowej żywności. A dla maluchów - specjalna strefa zabaw.

Symbolicznie przypomną boks

"Szanujemy przeszłość i tradycję Hali Gwardii. Po 120 latach chcielibyśmy przywrócić jej pierwotne przeznaczenie, pamiętając jednak także o chwilach tryumfu polskich bokserów, którzy tu, pod okiem Papy Stamma zwyciężali z najlepszymi" - deklarują w ofercie konkursowej przedstawiciele CBR Events.

Przed laty Hala Gwardii była miejskim centrum polskiego boksu. Odbywały się tu treningi, rozgrywano zawody m.in. pamiętne mistrzostwa Europy. Nowy najemca deklaruje, że nie zapomni o tych chwilach. Dlatego na terenie budynku mają pojawić się ilustracje przypominające o wypracowanych tu pięściarskich osiągnięciach.

Co do organizacji pracy, CBR Events zapowiada, że pierwszy miesiąc od podpisania umowy będzie przeznaczony na prace przygotowawcze i remontowe. "Przygotujemy obiekty małej architektury oraz wyposażymy wnętrza w niezbędne instalacje, systemy i procedury. Powstanie celowy regulamin obiektu oraz organizacja pracy" – informują zwycięzcy konkursu. Zapowiadają stworzenie ok. stu ujednoliconych stoisk i boksów.

Dodają też, że hala - kiedy już ruszy - będzie otwarta codziennie od rana do godzin wieczornych.

Najemca na jakiś czas

O dużych zmianach w Hali Gwardii mówi się od kilku miesięcy. Władze stolicy wycofały się z planu sprzedaży hali i obiecały przywrócenie jej pierwotnej funkcji bazarowej.

Ogłosiły konkurs na najemcę. Na razie tymczasowego, a potem docelowego, który przeprowadzi w nim generalny remont. Po co ta dwuetapowość i dlaczego nie zdecydowano się na wyłonienie właściwego operatora od razu?

Na konferencji prasowej zorganizowanej na początku roku wiceprezydent Michał Olszewski przekonywał, że poszukiwania mogą potrwać, a obiekt nie powinien stać pusty. Dlatego zdecydowano się na wybór najemcy tymczasowego, który będzie gospodarzeniem Gwardii przez maksimum rok. Ostatecznie jednak zdecydowano się wydzierżawić mu obiekt aż na trzy lata (z możliwością jej skrócenia po 18 miesiącach). To zaskakuje, bo trzy lata to dość długa "tymczasowość", po drugie - wygląd hali wskazuje na konieczność szybkiego remontu.

Stołeczny konserwator zabytków podkreśla, ze ma tego świadomość. - Będziemy zabiegali o to, żeby prace remontowe były przeprowadzone jeszcze przed wyłonieniem najemcy docelowego. Chodzi o podstawowe prace zabezpieczające i konserwatorskie takie, które zapobiegną degradacji obiektu – powiedział nam kilka dni temu Michał Krasucki.

CBR Events nie ukrywa, że zamierza powalczyć, aby zostać w hali na dłużej jako docelowy gospodarz. Trzyletni najem ma być do tego wstępem. "Do współpracy na obu etapach zaprosiliśmy m.in. znaną i cenioną pracownię architektoniczną Bulanda i Mucha Architekci, Targ Śniadaniowy" - czytamy w aplikacji złożonej przez firmę. Wśród swoich partnerów wymienia także m.in. Targ Rybny, Fundację Bęc Zmiana czy Gutek Film.

Przetrwały wojnę

Hala Mirowskie (Hala Gwardii to oficjalnie wschodnia Hala Mirowska) zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Do 1944 roku były największym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa.

Budynki w stanie niemal nienaruszonym przetrwały oblężenie Warszawy, a ucierpiały poważnie dopiero w trakcie Powstania Warszawskiego. Hala zachodnia została oddana do użytku w 1962 roku i do dzisiaj pełni funkcję handlową. Odbudowana już w 1953 roku hala wschodnia była własnością Milicyjnego Klubu Sportowego Gwardia (stąd tez jej zwyczajowa nazwa). Przez wiele lat pełniła funkcje sportowo-widowiskowe, w połowie lat 90. wprowadził się tam market, który w ubiegłym roku zbankrutował.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl