Handel, gastronomia i kultura. Jest nowy gospodarz Gwardii

[object Object]
Hala Gwardii wymaga remontuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ratusz rozstrzygnął konkurs na najemcę Hali Gwardii. Na trzy lata obiekt przejmie szerzej nieznana, założona w ubiegłym roku firma CBR Events. Ma tam urządzić tradycyjne targowisko ze świeżą żywnością i stoiskami kulinarnymi.

W konkursie złożono osiem ofert, do kolejnego etapu zakwalifikowano siedem, spośród których komisja wybrała zwycięzcę - spółkę CBR Events. Firma zadeklarowała miesięczny czynsz w wysokości 101 tysięcy złotych.

To kwota plasująca się mniej więcej pośrodku innych ofert, które rozciągały się od 56 do 207 tysięcy złotych. Jednak - jak przekonują w komunikacie stołeczni urzędnicy - nie tylko cena miała znaczenie. Istotny był również plan działalności.

Handel i gastronomia

"Wyłoniony oferent CBR Events Sp. z o.o. zaproponował najciekawszy program spośród wszystkich oferentów" - informuje stołeczny ratusz.

Spółka planuje stworzyć w hali przestrzeń dla regularnych targów żywności. Będzie to miejsce dla drobnych wytwórców, sprzedawców mięsa i wędlin, wyrobów garmażeryjnych, ryb, owoców morza, serów, win, lodów czy słodyczy.

Prężnie działać ma też strefa kulinarna. "Wzdłuż bocznej ściany Hali zaplanowaliśmy urządzenie 20 w pełni wyposażonych stałych stanowisk kulinarnych, które zapewnią różnorodność menu zaspokajającą każdego gościa" – zapewniają zwycięzcy w swojej ofercie. Jak dodają, dominować ma kuchnia rodzima "wraz z jej regionalnymi i lokalnymi odrębnościami". Nie zabraknie jednak smaków europejskich, potraw wegańskich i przygotowywanych specjalnie dla alergików.

Zasada ma być prosta: klient zamówi swoje danie przy kontuarze, a następnie wybierze miejsce na hali, gdzie znajdować się będą stoły i krzesła wspólne dla wszystkich restauracji.

Warsztaty i kiermasze

Oprócz miejsca do jedzenia i handlu, najemca chce stworzyć w Hali Gwardii centrum integrujące mieszkańców. W kilku miejscach budynku przewidziano przestrzeń na organizację wydarzeń: kulturalnych i edukacyjnych.

Plany spółki obejmują m.in.: świętowanie ważnych dat historycznych, kiermasze okolicznościowe (np. z okazji Bożego Narodzenia), tygodnie tematyczne dotyczące produktów sezonowych czy też animacje skierowane do poszczególnych grup wiekowych. Przykładowo - dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty dotyczącej zdrowej żywności. A dla maluchów - specjalna strefa zabaw.

Symbolicznie przypomną boks

"Szanujemy przeszłość i tradycję Hali Gwardii. Po 120 latach chcielibyśmy przywrócić jej pierwotne przeznaczenie, pamiętając jednak także o chwilach tryumfu polskich bokserów, którzy tu, pod okiem Papy Stamma zwyciężali z najlepszymi" - deklarują w ofercie konkursowej przedstawiciele CBR Events.

Przed laty Hala Gwardii była miejskim centrum polskiego boksu. Odbywały się tu treningi, rozgrywano zawody m.in. pamiętne mistrzostwa Europy. Nowy najemca deklaruje, że nie zapomni o tych chwilach. Dlatego na terenie budynku mają pojawić się ilustracje przypominające o wypracowanych tu pięściarskich osiągnięciach.

Co do organizacji pracy, CBR Events zapowiada, że pierwszy miesiąc od podpisania umowy będzie przeznaczony na prace przygotowawcze i remontowe. "Przygotujemy obiekty małej architektury oraz wyposażymy wnętrza w niezbędne instalacje, systemy i procedury. Powstanie celowy regulamin obiektu oraz organizacja pracy" – informują zwycięzcy konkursu. Zapowiadają stworzenie ok. stu ujednoliconych stoisk i boksów.

Dodają też, że hala - kiedy już ruszy - będzie otwarta codziennie od rana do godzin wieczornych.

Najemca na jakiś czas

O dużych zmianach w Hali Gwardii mówi się od kilku miesięcy. Władze stolicy wycofały się z planu sprzedaży hali i obiecały przywrócenie jej pierwotnej funkcji bazarowej.

Ogłosiły konkurs na najemcę. Na razie tymczasowego, a potem docelowego, który przeprowadzi w nim generalny remont. Po co ta dwuetapowość i dlaczego nie zdecydowano się na wyłonienie właściwego operatora od razu?

Na konferencji prasowej zorganizowanej na początku roku wiceprezydent Michał Olszewski przekonywał, że poszukiwania mogą potrwać, a obiekt nie powinien stać pusty. Dlatego zdecydowano się na wybór najemcy tymczasowego, który będzie gospodarzeniem Gwardii przez maksimum rok. Ostatecznie jednak zdecydowano się wydzierżawić mu obiekt aż na trzy lata (z możliwością jej skrócenia po 18 miesiącach). To zaskakuje, bo trzy lata to dość długa "tymczasowość", po drugie - wygląd hali wskazuje na konieczność szybkiego remontu.

Stołeczny konserwator zabytków podkreśla, ze ma tego świadomość. - Będziemy zabiegali o to, żeby prace remontowe były przeprowadzone jeszcze przed wyłonieniem najemcy docelowego. Chodzi o podstawowe prace zabezpieczające i konserwatorskie takie, które zapobiegną degradacji obiektu – powiedział nam kilka dni temu Michał Krasucki.

CBR Events nie ukrywa, że zamierza powalczyć, aby zostać w hali na dłużej jako docelowy gospodarz. Trzyletni najem ma być do tego wstępem. "Do współpracy na obu etapach zaprosiliśmy m.in. znaną i cenioną pracownię architektoniczną Bulanda i Mucha Architekci, Targ Śniadaniowy" - czytamy w aplikacji złożonej przez firmę. Wśród swoich partnerów wymienia także m.in. Targ Rybny, Fundację Bęc Zmiana czy Gutek Film.

Przetrwały wojnę

Hala Mirowskie (Hala Gwardii to oficjalnie wschodnia Hala Mirowska) zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Do 1944 roku były największym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa.

Budynki w stanie niemal nienaruszonym przetrwały oblężenie Warszawy, a ucierpiały poważnie dopiero w trakcie Powstania Warszawskiego. Hala zachodnia została oddana do użytku w 1962 roku i do dzisiaj pełni funkcję handlową. Odbudowana już w 1953 roku hala wschodnia była własnością Milicyjnego Klubu Sportowego Gwardia (stąd tez jej zwyczajowa nazwa). Przez wiele lat pełniła funkcje sportowo-widowiskowe, w połowie lat 90. wprowadził się tam market, który w ubiegłym roku zbankrutował.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Stołeczni urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek, które pozwalają na otwarcie bramek metra. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth deklaruje, że nowe legitymacje, które zostaną zamówione przez warszawskie szkoły, będą miały elektroniczne warstwy umożliwiające zapis danych.

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Urzędnicy wycofują się z pomysłu rozdawania uczniom opasek pozwalających wejść do metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do 30 czerwca poszkodowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc finansową - przekazali stołeczni urzędnicy. Również w czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy Marywilskiej.

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Losy pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku są niepewne. Wydane kilka miesięcy temu pozwolenie na budowę właśnie uchylił sąd. To efekt skargi mieszkańców ze znajdującej się w sąsiedztwie placu Na Rozdrożu wspólnoty.

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Niepewny los pomnika Bitwy Warszawskiej. Sąsiedzi go nie chcą, wolą fontannę i zieleń

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na krajowej "siódemce" zderzyło się pięć samochodów. Najpierw dwa osobowe, potem wjechały na siebie stojące w korku trzy pojazdy ciężarowe. Trzy osoby trafiły do szpitala. Wszyscy kierujący byli trzeźwi.

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Najpierw zderzyły się dwa auta osobowe, potem trzy ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali "dziuplę" i zatrzymali 30-latka podejrzanego o kradzież auta elektrycznego. Zabezpieczyli też sprzęt, który pomagał mężczyźnie w kradzieży.

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Auto zniknęło z parkingu. Zatrzymali złodzieja, zabezpieczyli urządzenia służące do kradzieży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek około godziny 11 rolnicy zablokowali rondo w miejscowości Zakręt pod Warszawą. Był to kolejny w tym roku protest przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Ponadto rolnicy chcieli zwrócić uwagę na straty, jakie ponieśli w wyniku suszy. Jezdnię udrożniono około godziny 17.

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Rolnicy protestowali na Mazowszu. Zablokowali drogę pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy prowadzili poszukiwania w stawie pod Płońskiem. Z wody wyciągnęli mężczyznę, już nie żył. Z ustaleń policji wynika, że 67-latek dzień wcześniej wyszedł na ryby.

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Wyszedł na ryby. Do domu już nie wróci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na Lotnisku Chopina obywatelkę Chin, która w swoim bagażu przewoziła w małych buteleczkach niedźwiedzią żółć. Kobieta nie miała zezwolenia na przewóz tej substancji. Grozi jej surowa kara.

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

60 fiolek z żółcią niedźwiedzią w bagażu pasażerki z Chin

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend 25 i 26 maja na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Aleje Jerozolimskie zostaną wyłączone dwa tory Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Ponadto pociągi będą kursować dwukierunkowo po jednym torze od stacji Komorów do stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Pociągi WKD na skróconej trasie. Nie będzie komunikacji zastępczej

Źródło:
PAP

W weekend tramwajarze będą wymieniać zwrotnice u zbiegu alei "Solidarności" i alei Jana Pawła II. Drogowcy z kolei będą pracować na prawym pasie ulicy Puławskiej, na odcinku od Romera do Doliny Służewieckiej. Oznacza to utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Wymiana zwrotnicy w alei "Solidarności", remont fragmentu Puławskiej. Weekendowe utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP