Estetyzacja Centralnego w 2015 r. "Chcemy minimalizować utrudnienia"


Zapowiadana przez kolejarzy estetyzacja Dworca Centralnego rozpocznie się na początku przyszłego roku. Na razie trwają prace projektowe, ale Polskie Koleje Państwowe potwierdzają, że zamierzają z hali głównej usunąć niepraktyczne szklane kubiki i stworzyć dodatkową antresolę. Bez utrudnień dla pasażerów się nie obejdzie.

- Prace projektowe wciąż trwają, więc nie posiadamy jeszcze ostatecznego projektu. Finalna wersja nie będzie znacząco różniła się od koncepcji - informuje Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka PKP.

Przypomnijmy: według koncepcji znikną szklane kubiki handlowe miały być atutem hali głównej Dworca Centralnego, a okazały się niepraktyczne. W hali pojawi się też antresola, na którą z poziomu "0" będzie można dotrzeć schodami ruchomymi.

Kolejarze zapewniają, że dzięki temu będzie więcej miejsca dla pasażerów, którzy czekają na pociąg. Z kolei na antresoli pojawią się nowi najemcy. Dodatkowo galeria zachodnia i część północnej będą dostosowane standardem do pozostałych.

Koniec jesienią 2015 roku

Jeszcze w marcu kolejarze informowali, że prace rozpoczną się pod koniec tego roku. Teraz tłumaczą, że przetarg na generalnego wykonawcę estetyzacji hali głównej i galerii podziemnych zostanie ogłoszony w grudniu 2014 r. - Prace rozpoczną się na początku 2015 r., a zakończą w III kwartale 2015 r. Koszty będą znane po wyłonieniu generalnego wykonawcy – wyjaśnia Mazurkiewicz.

I dodaje, że w czasie prac dworzec będzie obsługiwał pasażerów. - Obecnie opracowany jest plan etapowania, w celu zminimalizowania utrudnień związanych z realizacją prac remontowych – zapewnia rzeczniczka. Przypomina także, że do tej pory wymieniono 10 schodów ruchomych, a do końca marca 2015 ten sam los czeka pozostałe.

Za 47 mln złotych

Dworzec już przeszedł lifting przed Euro 2012. Kolejarze wydali na niego 47 mln zł. Wyczyszczone zostały kamienne posadzki, okładziny, tynki. Hala główna zyskała nowy wygląd. Pojawiły się nowe tablice informacji pasażerskiej.

TAK WYGLĄDAJĄ KUBIKI W HALI GŁÓWNEJ:

Kubiki na Centralnym mało praktyczne
Kubiki na Centralnym mało praktyczneDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

NOWE SCHODY RUCHOME NA CENTRALNYM:

Ruchome schody na Centralnym
Ruchome schody na CentralnymLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: SUD Architekt Polska

Pozostałe wiadomości