Część bulwarów nadal rozkopana. Termin otwarcia nieznany

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plOdcinek bulwarów, na którym wstrzymano prace

Z rocznym opóźnieniem ratusz otworzył bulwary wiślane na odcinku od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ulicy Boleść. Ta część prezentuje się okazale, ale gorzej wygląda pozostały odcinek modernizowanego nabrzeża. Prace są wstrzymane, a teren rozkopany.

Bulwar Jana Karskiego, pierwszy fragment przebudowanych bulwarów wiślanych został otwarty w niedzielę w południe. CZYTAJ WIĘCEJ O CAŁYM WYDARZENIU.

To jednak tylko pierwszy etap prac na śródmiejskim nabrzeżu. Drugi obejmuje odcinek od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Centrum Nauki Kopernik, a trzeci pomiędzy mostem Świętokrzyskim a ul. Tamka oraz bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego aż do Portu Czerniakowskiego.

Termin oddania dopiero jesienią

Prace na drugim odcinku (podobnie jak i na pierwszym) prowadziła Hydrobudowa Gdańsk – firma złożyła wniosek o upadłość na początku roku. Roboty zostały wstrzymane i mieszkańcy, którzy w niedzielę przechadzali się po oddanym do użytku fragmencie mogli zauważyć stagnację prac na fragmencie na południe od mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Kiedy sytuacja się zmieni? - Wkrótce wznowione zostaną również prace na drugim odcinku bulwarów. Do 24 sierpnia, zbierane są wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu – przetarg jest ograniczony – tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

Pięć firm zostanie zaproszonych do składania ofert we właściwym postępowaniu. – Najwcześniej w październiku powinniśmy poznać firmę, która dokończy budowę. Dwoma najważniejszymi kryteriami oceny ofert będą cena i czas realizacji inwestycji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Wcześniej na plac budowy wejdzie miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. – Ma do wykonania ściśle określony zakres prac, m.in.: przygotuję zaplecze, po to by maksymalnie skrócić czas przygotowania inwestycji – dodaje Olszewski.

Wiceprezydent przyznaje, że dopiero jesienią będzie można wskazać przybliżony termin oddania drugiego etapu bulwarów. – Teraz trudno wyrokować. Na tym odcinku jest więcej gniazd jaskółek brzegowym, musimy wziąć pod uwagę ich okres lęgowy. Dodatkowo, dużo pracy będzie przy budowie przejścia podziemnego na wysokości ulicy Bednarskiej, gdy czasowo będziemy zwężać Wisłostradę – wyjaśnia urzędnik.

Bulwary na odcinku od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Centrum Nauki Kopernik mają mieć bogatszą ofertę rekreacyjną niż otwarty w niedzielę odcinek. – Będzie tam więcej miejsc dla stałej gastronomii. Powstanie plaża. Nie zabraknie też zieleni. Powstaną także specjalne punkty na imprezy kulturalno-naukowe – wymienia wiceprezydent.

Na trzeci konkurs

Ratusz przygotowuje się też do modernizacji trzeciej części bulwarów. – Jeszcze w tym roku powinniśmy ogłosić konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania terenów między mostem Świętokrzyskim a Płytą Desantu – zapowiada Olszewski.

Miały być gotowe rok temu

Odcinek bulwarów pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść został otwarty w niedzielę. Powstał tam deptak, pergole, zasadzono również drzewa i kwiaty. Jest też miejsce do cumowania statków i łodzi, a także droga dla rowerów. CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH NA TYM ODCINKU.

Oddanie inwestycji było opóźnione o około rok. Jak już pisaliśmy, problemem w czasie prac był m.in. podwyższony stan wody, ale także upadłość wykonawcy, czyli Hydrobudowy Gdańsk. Ratusz wypowiedział umowę firmie, a dokończenie inwestycji zlecono miejskiemu Zakładowi Remontów i Konserwacji Dróg.

Tak otwierali bulwar Jana Karskiego:

Bulwary otwarte
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Hanna Gronkiewicz-Waltz na otwarciu bulwarów
TVN24

jb/ran