Czemu maratony są na Ursynowie? "Bo biegacze się przyzwyczaili"


- Dlaczego zawsze Wilanów, Mokotów i Ursynów? - pytają warszawiacy, którzy znów musieli znosić utrudnienia związane z maratonem. - Czemu nie na Białołękę albo do Wawra? - dodają. Organizatorzy i urzędnicy tłumaczą, że muszą zapewnić sportowcom atrakcyjną trasę.

Ta historia powtarza się co pół roku, bo Warszawa - jako jedno z niewielu dużych miast na świecie - ma dwa, a nie jeden maraton. Od 30 lat, jesienią biegnie Maraton Warszawski, a od 3, wiosną - Orlen Warsaw Marathon. Poza dystansem 42 kilometrów i 195 metrów łączy je jeszcze jedno: niemal taka sama trasa. I wściekli mieszkańcy narażonych na utrudnienia dzielnic.

Oczywiście na przestrzeni lat trasy zmieniają się, na przykład od kilku lat punktem startowym są błonia Stadionu Narodowego, i dostosowują do aktualnych remontów. Jest też ulepszana - w tym roku została wytyczona tak, by ani razu nie przecinać torów tramwajowych, co rzeczywiście zmniejszyło utrudnienia.

Ale mimo zmian, zawsze biegnie przez Mokotów, Wilanów i Ursynów. Czy rzeczywiście maratonu nie da się skierować gdzie indziej? I czy musi się odbywać dwa razy do roku?

"Bo się przyzwyczaili"

- Biega coraz więcej mieszkańców, przyjeżdżają ludzie z całej Polski i zagranicy. Te dwa maratony pokazują sportowe oblicze miasta - odpowiada na to drugie pytanie Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. I dodaje: - Chcemy im pokazać miasto, bo mamy nadzieję, że gdy uczestnicy po biegu będą zadowoleni, to wrócą do nas jako turyści, a może nawet jako inwestorzy.

Wydawać by się mogło, że potencjalnych inwestorów skierować należy na rozbudowującą się Wolę. W weekend stosunkowo najmniej przeszkadzaliby też w wymarłym wtedy "Mordorze" na Domaniewskiej. A jednak biegną przez całkiem już zabudowany i pozbawiony zabytków Ursynów.

Czemu? - Bo to są miejsca, do których się przyzwyczaili. Poza tym trasa musi być wyliczona co do metra, więc każda zmiana powoduje trudności przy organizowaniu - dodaje Kłąb.

A jednak po pożarze mostu Łazienkowskiego zmiany udało się wprowadzić. Czy choć jeden z maratonów nie mógłby więc odbywać się w innej części miasta? Ratusz takiej propozycji organizatorom nie składał i składać nie zamierza. - To organizator przychodzi z propozycją. Rozmawiają z nim przedstawiciele biura sportu, drogownictwa czy zarządzania kryzysowego. Staramy się przepracować całą trasę - tłumaczy rzeczniczka. - Gdy są wąskie gardła, proponujemy inne odcinki. Staramy się również minimalizować utrudnienia na mostach - zapewnia Kłąb.

Kilka razy pytaliśmy rzeczniczkę, czemu i tak zawsze kończy się trasą przez południowe dzielnice lewobrzeżnej Warszawy. Nie odpowiedziała wprost. - Gdybyśmy przenieśli trasę na Wolę, Bemowo czy Ursus, to mieszkańcy tych dzielnic również odczuwaliby niedogodności. Taka impreza zawsze będzie powodowała utrudnienia. Staramy się, by były jak najmniejsze - usłyszeliśmy tylko.

Wygląda więc na to, że ratusz woli testować cierpliwość mieszkańców Ursynowa i Wilanowa, niż drażnić kolejne dzielnice.

"Zgubilibyśmy element promocji"

Jeszcze inaczej sprawę tłumaczy rzecznik imprezy: - Musimy osiągnąć kompromis między atrakcyjnością trasy, a utrudnieniami - mówi Sebastian Chmara. I dodaje: - Trasa jest wyznaczona tak, by była równoległa do I linii metra, która jeździ bez utrudnień. To pozwala dojechać także tym, którzy chcą kibicować zawodnikom.

Rzecznik przekonuje też, że bieg to zawsze promocja miasta. - Gdybyśmy zorganizowali bieg Wałem Miedzeszyński, w tę i z powrotem, jak po pasie startowym, to zgubilibyśmy całkowicie element promocji Warszawy - mówi. I chwali się, że tegoroczna edycja miała rekordową liczbę zawodników z zagranicy.

Nie da się ukryć, że bieg obrzeżami miasta byłby mniej atrakcyjny dla jego sponsorów, którym zależy, by tego dnia ich reklamy były widoczne w całym mieście.

Swoje argumenty mają też sami biegacze: - Wisłostrada czy Sobieskiego to szerokie, proste i płaskie ulice. Można zamknąć tylko jedną nitkę, a i tak będzie miejsce dla kibiców czy na stoliki z napojami. No i na takiej trasie łatwiej o dobry wynik. Można utrzymać tempo. Nie ma też zatorów, związanych z dużą liczbą zawodników - mówi Jakub Abramczuk, autor bloga 100hrmax.pl, który biegł w niedzielnym maratonie.

Byle do zimy

Następny maraton odbędzie się w ostatnią niedzielę września. Organizatorzy nie przedstawili jeszcze trasy. W 2014 roku wiodła przez most Poniatowskiego i Wisłostradę w okolicach mostu Łazienkowskiego, więc za pewne i tak będzie zmieniona. Zapytaliśmy organizatorów o jej projekt i o to, czy znów będzie wiodła przez Mokotów, Ursynów i Wilanów, a jeśli tak - dlaczego.

"Tegoroczny Maraton będzie organizowany tak jak staraliśmy się to robić podczas kilkunastu ostatnich edycji, których byliśmy organizatorem (w 36 letniej historii biegu). Na pewno nie unikniemy utrudnień w ruchu, ale tradycyjnie dużą wagę przyłożymy nie tylko do sukcesu imprezy, ale również do podstawowych zasad współżycia społecznego" - napisała tylko Magda Lewandowska z fundacji Maraton Warszawski.

W tym rokuj odbędą się też mniejsze imprezy. Kłopotów z trasą nie powinni mieć organizatorzy "Zabiegaj o pamięć" oraz "Biegnij Warszawo". To biegi na dystansie od 5 do 10 km. Inną drogą, niż rok temu, będzie miał prawdopodobnie BMW Półmaraton Praski zaplanowany na 30 sierpnia. Organizatorzy pracują nad nową trasą, która ma być wytyczona w całości na prawym brzegu Wisły.

Tak startował maraton:

jb/ran/r

Maraton wystartował
Maraton wystartowałTVN24
Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl