Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Chcą pokazać, że edukacja seksualna jest ważna. "Dotyczy naszej tożsamości, wyborów życiowych, rodzicielstwa"

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
TVN24
Anja Rubik o akcji
TVN24Anja Rubik o akcji

Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie w sobotę rano rozpoczął się montaż instalacji 1600 fotografii Polaków wspierających walkę o prawa do edukacji seksualnej. Instalacja tworzona jest przez francuskiego artystę o pseudonimie JRa. O akcji na antenie TVN24 mówiła światowej sławy modelka Anja Rubik.

W ramach inicjatywy Inside Out Project, fundacja SEXEDPL. wydrukowała setki wielkoformatowych, czarno białych zdjęć, które staną się częścią ogromnej instalacji (ponad 1500m2). Ma być je widać z kosmosu.

Celem akcji jest pokazanie, że wartości, które niesie za sobą edukacja seksualna, są Polakom bliskie. "Że każdy ma prawo poszukiwać i wyrażać siebie tak, jak chce. Że wszyscy jesteśmy różni, a w tej różnorodności podobni, bo zwyczajnie ludzcy" – tłumaczą przedstawiciele powołanej przez modelkę Anję Rubik Fundacji #SEXEDPL.

Zdjęcia trafią na płytę główną i dach Pałacu Kultury i Nauki. Ich montaż, mimo niesprzyjającej pogody, rozpoczął się w sobotę rano. O idei akcji w TVN24 mówiła Anja Rubik, która była na miejscu.

- Naszym manifestem jest to, że każdy ma prawo do rzetelnej edukacji seksualnej. Edukacja seksualna jest o nas i dla nas – stwierdziła. Jak dodała, portrety wpłynęły z całej Polski. - Będzie to ogromna instalacja artystyczna zbudowana z portretów osób, które walczą o to, żebyśmy mieli prawdziwą edukację seksualną – powiedziała z dachu Sali Kongresowej.

Równolegle portrety instalowano na placu Defilad. - Zachęcam wszystkich, żeby dołączyli i pomogli nam stworzyć tę instalację – mówiła modelka.

Akcja na placu Defilad TVN24

"Nie mamy edukacji seksualnej od wielu, wielu pokoleń"

Anja Rubik pytana była również o to, jak edukacja seksualna, jej zdaniem, wygląda w Polsce. – Niestety poziom wiedzy jest bardzo niski. Nie mamy edukacji seksualnej od wielu, wielu pokoleń. Sytuacja wygląda tak, że rodzice nie potrafią rozmawiać z dziećmi o seksualności, w szkołach nie ma edukacji seksualnej, bo przedmiot "wychowanie do życia w rodzinie" trudno nazwać edukacją seksualną – powiedziała.

- Pamiętajmy, że seksualność to nie jest tylko nagość i seks. Seksualność dotyczy naszej tożsamości, naszych wyborów życiowych, rodzicielstwa. Nie jesteśmy w stanie zbudować zdrowego, równego, tolerancyjnego, bezpiecznego społeczeństwa bez edukacji seksualnej. To jest nauka o nas, to podstawy funkcjonowania w społeczeństwie – dodała.

Zaznaczyła również, że w tej sprawie w Polsce jest bardzo dużo do zrobienia.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDACJI ANJI RUBIK

Autor:kz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości