Chcą pieniędzy na dzielnicowe oddziały

W ramach budżetu obywatelskiego proponują wojskowe szkoleniafreeimages.com

Szkolenie z walki wręcz i nauka strzelania z broni ostrej finansowana przez miasto? Militarne fantazje już wkrótce mogę stać się rzeczywistością. Powołanie do życia dzielnicowych oddziałów obrony terytorialnej pojawiło się wśród propozycji do budżetu obywatelskiego.

Dodatkowa zieleń, nowy plac zabaw, ścieżka rowerowa czy zakup książek do dzielnicowej biblioteki - w propozycjach do budżetu partycypacyjnego dominują głównie proste pomysły, które mają poprawić komfort codziennego życia mieszkańców. Ale pośród tegorocznych koncepcji na wydanie 51 milionów złotych pojawiły się także takie o większym ciężarze gatunkowym np. dotyczące obronności.

Obrońcy Pragi Południe

Marek Borkowski (radny Pragi Południe z PiS) zaproponował powołanie oddziału obrony terytorialnej. Stworzyłoby go 30 przeszkolonych i wyposażonych mieszkańców Pragi Południe (kobiet i mężczyzn). Odział miałby prowadzić działania obronne i ratownicze, w szczególności w przypadku klęsk żywiołowych i konfliktu zbrojnego. Dlatego przewiduje szkolenia z udzielania pierwszej pomocy i zajęcia na strzelnicy.

"Obrona Terytorialna Województwa Praga Południe ma mieć charakter paramilitarny, na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej - oddziałów będących w dyspozycji władz stanowych, a więc lokalnych" – czytamy we wniosku.

- Punktem odniesienia była także Szwajcaria, gdzie każdy obywatel raz do roku odbywa szkolenie, wielu ma w domu broń. Chodzi o to, żeby ludność była gotowa zareagować sprawnie nie tylko na wypadek konfliktu zbrojnego, ale także klęski żywiołowej. Zwracam uwagę, że moja dzielnica znajduje się nad Wisłą i przebiega przez nią strategiczna linia kolejowa Moskwa-Berlin – klaruje Borkowski.

Jak przyznaje, bezpośrednim impulsem to złożenia wniosku była niestabilna sytuacja międzynarodowa, konflikt na Ukrainie i zagrożenie terroryzmem. Koszt projektu oszacowano na 84 tysiące złotych.

Strzelcy z Mokotowa

Cywilną obronę terytorialną na Mokotowie chciałby stworzyć także Wojciech Kuźma, fotograf i działacz partii KORWiN.

- Były trzy podstawowe motywy tej propozycji. Po pierwsze kiepski stan naszej armii, w której dominują posady biurokratyczne. Po drugie, coraz bardziej niepokojąca sytuacji międzynarodowa, przede wszystkim wojna na Ukrainie. Trzecia sprawa to niski stan wiedzy w społeczeństwie na temat obronności – tłumaczy nam Kuźma.

W ramach comiesięcznych spotkań uczestnicy programu dowiedzieliby się, jak postępować w sytuacji konfliktu zbrojnego czy jak zachować się w przypadku katastrofy biologicznej. Przeszliby kurs pierwszej pomocy, nauczyli posługiwać mapą i kompasem. Przewidziano także podstawy samoobrony i walki wręcz oraz zajęcia na strzelnicy.

- Chcemy promować postawy patriotyczne oraz ideę dostępu do broni palnej, pokazać, że w rękach rozsądnego człowieka nie jest groźna – podsumowuje nasz rozmówca.

Realizacja projektu kosztowałaby dzielnicę 62 400 złotych.

Polko krytyczny

Co na takie pomysły wojsko? - Każdy inicjatywa, która zapoznaje obywateli z tematyką proobronną obronności i przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa jest cenna dla społeczeństwa - komentuje ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojonych.

Zastrzega przy tym, że skuteczność działań jest zależna od ich koordynacji z wojskiem i ministerstwem. - Dla skuteczności oddolnych inicjatyw proobronnych ważne jest, aby podejmowane działania wpisywały się w systemowe rozwiązania, nad którymi właśnie pracuje zespół doradcy ministra obrony, gen. Bogusława Packa - zastrzega

Sceptyczny wobec tych pomysłów jest natomiast gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u. – To jest pomyłka, nieporozumienie, w ten sposób nie buduje się zdolności obronnej. Uważam, że budżet partycypacyjny powinien być przeznaczony na inwestycje nie na takie rzeczy. To marnowanie pieniędzy podatników – komentuje Polko.

51 mln zł do podziału

Do budżetu partycypacyjnego zgłoszono w tym roku 2326 projektów. Do podziału jest 51 milionów złotych. Po preselekcji, pomysły trafią pod głosowanie mieszkańców, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Najpopularniejsze propozycje zostaną zrealizowane w 2016 roku.

Tak żołnierze GROM ćwiczyli na Wiśle w ubiegłym roku:

Manewry na Wiśle
Manewry na WiśleTomasz Zieliński, Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl