Afera reprywatyzacyjna. Ratusz oskarża ministerstwo i komisarza

Urzędnicy ratusza o reprywatyzacji
Urzędnicy ratusza o reprywatyzacji
TVN24
Urzędnicy ratusza o reprywatyzacjiTVN24

- Nie byłoby sprawy Chmielnej 70, gdyby SKO nie unieważniło decyzji odmawiającej zwrotu tej nieruchomości, a Ministerstwo Finansów nie miało bałaganu w dokumentacji – powiedział na wtorkowej konferencji wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Urzędnicy ratusza odnieśli się do zarzutów w sprawie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości..

Podczas specjalnej konferencji wiceprezydenci Warszawy Jarosław Jóźwiak i Michał Olszewski odnieśli się do zarzutów wobec ratusza po ujawnieniu nieprawidłowości przy zwrotach nieruchomości, odebranych mieszkańcom na mocy tzw. dekretu Bieruta z 1945 roku. Jarosław Jóźwiak powiedział, że zamieszanie przy reprywatyzacji spowodowane są błędami Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Ministerstwa Finansów.

- Nie byłoby sprawy Chmielnej 70, gdyby SKO nie unieważniło decyzji odmawiającej zwrotu tej nieruchomości, a przypomnę, że powinno zbadać proces indemnizacji, do czego zobowiązują je wyroki sądu. W ogóle sprawa nie trafiłaby do warszawskiego ratusza – powiedział wiceprezydent Warszawy. - Drugą sprawą jest niestety bałagan w dokumentach MF, którego przykładem jest przypadek Chmielnej 70, kiedy nie wydano decyzji, potwierdzającej przejęcia tego mienia na Skarb Państwa mimo że od lat 70 było do tej decyzji zobowiązane - dodał.

Przypomnijmy, MF oświadczyło, że rok przed zwrotem działki przy Chmielnej 70 przekazało stołecznemu ratuszowi listę nazwisk osób, które zostały spłacone.

Bałagan ministerstwa

Urzędnicy ratusza przekonywali, że przykładem na bałagan w dokumentacji resortu finansów jest także sprawa zwrotu kamienicy przy ulicy Smolnej 17. Chodzi o reaktywowaną przedwojenną spółkę – Fabrykę Celulozy.

- MF odpowiedziało że nie dysponuje dokumentacją, aby za te nieruchomość zostało wypłacone odszkodowanie i odesłało nas na swoją stronę internetową. Firma była tam wymieniona. Czy była to kolejna próba wprowadzenia w błąd urzędników ratusza? – dodał wiceprezydent Warszawy.

Jóźwiak pokazał także decyzję zwrotową kamienicy przy ulicy Nabielaka, w której mieszkała działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim, a przyczyny jej śmierci nie zostały wyjaśnione.

- Kamienica została zwrócona 24 stycznia 2006 roku za prezydentury i czasów kiedy w Warszawie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Decyzję zwrotową podpisał komisarz, dokładnie sekretarz m. st. Warszawy Mirosław Kochalski – powiedział Jóźwiak. - Wszystkie decyzje zwrotowe podpisywali do tej pory dyrektorzy biur. Jest to sytuacja bez precedensu. Rozumiem, że prokuratura również będzie wyjaśniała, dlaczego na tym szczeblu wyjątkowo podpisano tę decyzję zwrotową. Przypomnę, że jedna z osób która była beneficjentem tej decyzji ma obecnie postawione zarzuty przez prokuraturę, dotyczące kuratorów i ustanawiania kuratorów dla osób nieżyjących, o czym informowaliśmy jako miasto, że jest to gigantyczny problem - tłumaczył.

Prezydent na urlopie

Na pytanie o to, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniesie się do zarzutów i apeli o jej dymisję Jóźwiak odpowiedział, że prezydenta Warszawy obecnie przebywa na urlopie. Po powrocie będzie do dyspozycji dziennikarzy.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz wywalczyła ustawę reprywatyzacyjną jako skuteczne narzędziae w walce z dziką reprywatyzacją. To konkretny sukces - bronił prezydent Warszawy jej zastępca.

Wiceprezydent powiedział także, że jest możliwość odzyskania dla miasta gruntu przy przedwojennym adresie Chmielna 70, jeżeli MF potwierdzi, że za nieruchomość już zostało wypłacone odszkodowanie.

- Jeżeli pojawiają się nowe okoliczności w sprawie można wznowić postępowanie zwrotowe. Przykładem jest ul. Twarda, gdzie miasto znalazło za granicą spadkobiercę pominiętego przez sąd. I właśnie wnioskuje o wznowienie postępowania i odzyskanie tej nieruchomości dla miasta - tłumaczył. - W przypadku Chmielnej 70 nie możemy doczekać się działania MF, które od 1970 roku było zobowiązane wydać decyzje potwierdzająca indemnizacje. Do tej pory tego nie zrobiono z powodu bałaganu - dodał.

Ratusz czeka na wyniki śledztwa

Dopytywany o odpowiedzialność polityczną w przypadku ujawnienia w toku śledztw błędów po stronie ratusza, wiceprezydent odpowiedział, że czeka na jego wyniki. Wskazując jednocześnie, że zwrotów nieruchomości dokonywano także w czasach rządów PiS w stolicy.

- Mam nadzieje ze wykażę dlaczego MF nie dopełniło swoich obowiązków i świadomie wprowadza w błąd jak w przypadku ulicy Smolnej. Ile w czasach rządów PiS w Warszawie oddano nieruchomości. Wówczas nie sprawdzano indemnizacji. Dopiero my kazaliśmy sprawdzać te listy w ministerstwie. Może się okazać, że oddano wiele nieruchomości za wielkie pieniądze - powiedział Jóźwiak.

Z kolei Michał Olszewski opowiedział o pomocy miasta dla lokatorów reprywatyzowanych budynków.

- Nowy projekt uchwały rady wprowadza zapisy, że wszystkie rodziny w budynkach reprywatyzowanych i które posiadaj co najmniej jedną osobę, której jedynym źródłem jest renta bądź emerytura które maja ukończony 80 rok życia będą zwolnione z jakichkolwiek kryteriów dostępu do mieszkań komunalnych - tłumaczył wiceprezydent Warszawy.

Prokuratorzy już działają

Dzisiaj Prokuratura Krajowa wydał komunikat o przekazaniu do prowadzenia Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu dziewięć spraw dotyczących zwrotu nieruchomości położonych na terenie Warszawy na rzecz byłych właścicieli, ich następców prawnych i pełnomocników. Postępowania te dotyczą między innymi nieruchomości położonej przy ul. Chmielnej 70 (obecnie Plac Defilad 1), przy ul. Kazimierzowskiej 34 i innych.

"W sprawach tych badane jest usiłowanie doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości" - czytamy w komunikacie PK.

Jak poinformowano, prokuratorzy sprawdzają również prawidłowość działania m.in. urzędników z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy i urzędników z Ministerstwa Finansów. Śledczy sprawdzą także rzetelność i wiarygodność dokumentów przedkładanych w toku postępowań reprywatyzacyjnych.

Dzisiaj Rafał Bochenek, rzecznik rządu dementował wprowadzenie zarządu komisarycznego w Warszawie.

Rzecznik rządu o zarządzie komisarycznym dla Warszawy
Rzecznik rządu o zarządzie komisarycznym dla WarszawyTVN24

skw/sk

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl