285 milionów z Unii na tramwaje

R. Motyl /um.warszawaNajnowsze tramwaje, które jedżą po Warszawie. Fot. R. Motyl.jpg

Do Tramwajów Warszawskich trafi 285 mln złotych z Unii Europejskiej. Cały projekt wart jest 593 mln. Za te pieniądze stolica wzbogaci się o 80 nowych tramwajów.

Dofinansowanie to efekt umowy podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dzięki wsparciu z Funduszu Spójności na warszawskie torowiska wyjedzie 80 nowych, niskopodłogowych tramwajów. 45 z nich to dwukierunkowe Jazz Duo, zaś 30 będzie jednokierunkowych. Brakujące 5 tramwajów to znane już dobrze Swingi 120Na. Tramwaje Warszawie realizują już kontrakt na 186 takich pojazdów.

Wszystkie tramwaje będą niskopodłogowe i wieloczłonowe. Dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Napędzą je silniki na prąd zmienny, sterowane mikroprocesorowo. 4 „Jazzy” zostaną przystosowane do nauki jazdy.

Czwarta umowa

To już czwarta umowa o dofinansowanie podpisana przez Tramwaje Warszawskie w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Poprzednie umowy dotyczyły projektów: "Modernizacja trasy tramwajowej Dworzec Wileński – Stadion Narodowy – Rondo Waszyngtona wraz z zakupem 30 tramwajów niskopodłogowych", "Dostosowanie taboru Tramwajów Warszawskich do potrzeb osób niepełnosprawnych – zakup 60 tramwajów niskopodłogowych", "Obsługa północnych obszarów Warszawy komunikacją tramwajową w związku z rozbudową sieci metra oraz zakupem taboru".

Spółka uzyskała już ok. 690 mln zł dofinansowania.

wp//ec

Źródło zdjęcia głównego: R. Motyl /um.warszawa

Pozostałe wiadomości